“Selge pilt” – superhea uus saade ETV-s/ Miks lugejatel on nii raske Malluka lahutust mõista?

Ma Instagramis juba soovitasin, aga ETV peal on neljapäeviti väga hea saade “Selge pilt”, mis keskendub erinevatele vaimse tervise häiretele. Esimene osa oli näiteks depressioonist, mida me Hendrikuga koos vaatasime, sest tal on kokkupuude depressiooniga täiesti olemas. Et see saade aitas mul üha enam mõista, et see pole lihtsalt laiskus, vaid see on tõsine probleem, millest täielikult ilmselt paraneda ei saagi, sellega tuleb õppida lihtsalt elama. Teine osa oli alkoholismist ja mitte ainult sellisest, kus juuakse end täis kui tinavile, vaid kus tipsutataksegi iga päev natuke… Ja lõpuks saab sellest siiski sammhaaval juba sõltuvus. Kolmas osa on homme ja sel korral on teemaks bipolaarne häire, kus üks blogija sellest räägib, kes on sellest avameelselt ka kirjutanud. Kokku peaks vist kaheksa saadet olema. Mulle väga meeldib, et saan ise ka selliste asjade puhul targemaks, millest ma juba midagi nagu tean/olen kuulnud, aga päris süvenenud sellesse teemasse pole mahti olnud.

Siin viimase nädala jooksul on internet Malluka lahutusest katki läinud. Ma lugesin just Jane viimast postitust sellest, kus ta kirjutas, et ta väga ei mõista seda, kuidas inimestel on probleem tekkinud sellest, kui kaks täiskasvanut suudavad rahulikult lahku minna ja kõik on järsku terapeudid valmis, kes soovitavad Mallukal ikkagi uuesti proovida ega saa üldse aru, miks nad lahutavad. Ma olen 95 protsendi ulatuses Janega täiesti nõus, sest minu meelest on see ülitore, et pole mingit sõda enne lahutust ja samamoodi arvan ma, et kui inimesed on otsustanud juba lahutada, siis see otsus ei tule kunagi kergekäeliselt. Eriti kui mängus on veel lapsed.

See ülejäänud viis protsenti mõistab ka kõiki neid imestajaid, mitte siis sellel juhul, kus inimesed on üllatunud rahumeelse lahutuse üle (see on ainult tervitatav!), vaid just selles mõttes, et kui sa oled Malluka blogi püsilugeja olnud, siis see tuligi nagu välk selgest taevast ju. Mina näiteks ei avanud Instagramis kohe seda postitust üldse, kui Malluka storys seda pealkirja nägin, sest temale omaselt arvasin ma, et see pealkiri tähendab hoopis midagi muud. Kuna ma loen üldiselt korra päevas blogisid ehk siis teen ühe blogiringi, siis pidin selleni hiljem jõudma. Samal ajal vastasin ise Instagramis küsimustele ja kui üks lugeja minult küsis, et mis ma nende lahutusest arvan, siis läksin alles seda postitust lugema. Ka siis arvasin kuni lõpuni, et kohe tuleb see nali, sõbrad – sest see oleks nii temalik. Isegi kommentaariumis uskusin, et ta kohe vastab sellele, et tegelikult see ikka pole nii, et see on nali jne.

Miks ma nii arvasin? Sest blogijana ma muidugi mõistan seda, et ei tahagi kõike alati rääkida, see on ju loogiline. Aga lugejana ma ei mõista, sest olime ju kaheksa aastat lugenud sellest, kuidas kõik on idülliline ja abielu/suhe peakski selline olema, kus ei tülitseta jne. Ja kui muidu on Mallukas alati ülipõhjalik oma postitustes, siis see lahutuse postitus jättis kõik asjad suht rääkimata, miks nad tegelikult lahku lähevad (peale selle, et see mitte tülitsemine selleni viiski). Jah, ma tean, mis see minu asi on või üldse kõigi lugejate asi, tegelikult ju polegi. Aga kui sa oled avameelselt kirjutanud absoluutselt kõigest ja järsku on maailma suurima elumuutuse postitus samasugune nagu sa oleks just uued sokid ostnud, siis ongi inimeste esimene reaktsioon selline, et appi, päästke oma abielu, proovige teraapiat, tehke mida iganes, et see toimima saada jne. Sest inimesed ehk lugejad ei saa aru, miks see idüll nii järsku kokku varises. Nad saavadki nagu puuga pähe ju. Sest nii mitmed on mõelnud, et appi, tahaks endale ka sellist abielu nagu neil on! Ja kui see kõik enam järsku pole nii, siis see mõjubki šokina. Ehk siis see ongi üldine lugejate vaatenurk Malluka lahutusest. Minul blogijana (küll umbes miljon korda väiksemate lugejanumbritega) on kergem panna end tema kingadesse ja mõista, miks sellest siiski ei kirjutata, aga kui sa oled ainult lugeja, siis see ei ole nii lihtne. Lugeja minus ka ehk ei mõista, aga blogija mõistab. Ehk siis – olles nii üks kui teine, saan ma suurepäraselt mõlemast vaatenurgast aru 🙂

12 kommentaari ““Selge pilt” – superhea uus saade ETV-s/ Miks lugejatel on nii raske Malluka lahutust mõista?

 1. Jaa, nii nõus selle Malluka osaga. Nagu, ma saan hästi aru et inimesena ongi raske seda osa oma elust jagada ja ehk veidi ebameeldiv neid teemasid lahata. Samas aga ongi ju Mallukas nii palju öelnud, et temal pole sellist privaatsuse vajadust nagu enamusel jne, et no kuidas sa jagad 8 aastat rõõme ja muresid, rõhutad, kuidas tülitsema kunagi ei peakski, kõik peaks iseenesest tulema, kirjutad armastavaid postitusi Kardost ja siis lahutuse postitus on mingi 5 lõiku konkreetset häma?! Et no see selleks, kui ei taha jagada siis ei taha, järsku siis tuli ehk vajadus privaatsusele, aga no tõesti milleks minna närvi, imestada ja nähvata kommentaarides et ala “kas sina olid meie suhtes et kõike tead”, nooo eeldan et too kommenteerija tegi järeldused ju ikka selle pealt, mida Mallukas aastatega ise edasi on andnud. Et kui selgitada ei taha, siis leppigugi lihtsalt nende kommentaaride ja imestustega, kust lugejad teadma peavad mis päriselt oli, muidugi hakkab igaüks oma versiooni looma ja nõu andma.

  • Jep, nõus! Lahutus on muidugi väga keeruline teema ja sellest on raske kirjutada. Ehk ühel heal päeval, kui aeg on oma töö teinud, kirjutab ta sellest põhjalikumalt. Nagu Mallukale tavaliselt omane on 🙂

 2. Jah, nõus laias laastus su postitusega.
  Ma ei mõista ka neid, kes ei saa lahutusest aru. Kas inimesed peaksid siis igavesti koos olema? Ega see pole esimene ega viimane lahutus maailmas. Samamoodi oli inimesi, kes soovitasid laste pärast kokku jääda, ka väga halb variant ju.

 3. Jep, täpselt sama, et mõistan ka selle lahutuse puhul jälgijate mõlemat vaatenurka. Enamusele tundub ju et kuna ta alati selline olnud, et kui mingi idee tuleb, siis tahaks kohe-kohe sekundi pealt, siis nüüd lahutusega nägi välja, et sama teema. Et tuli idee ja läks kohe pläuhti käiku. Kuigi blogijana tean, et kõik see, mis blogisse jõuab, on tegelikult vaid jäämäe pealmine tipp…

 4. See Malluka uudis tuli jah nagu välk selgest taevast. Et oleks nagu mingigi vihje olnud varasemalt, et on probleeme… Aga igatahes soovin neile mõlemale head.
  Nii ilus pilt on see sinust prillidega!

   • Kusjuures mõningane vihje “mul-on-kopp-ees-olemisest” tuli juba jaanuaris nende reisi ajal. Siis ma ehmatasin küll natuke ära, et mis siis juhtus ja nüüd hiljaaegu oli see enamus lugejate jaoks tõesti nagu välk selgest taevast.

 5. Minu jaoks oli väike vihje juba Malluka postitus teemal “kas teil on ka nii, et järksu hakkab inimese juured midagi häirima ja ei suuda seda enam mitte märgata”. Kinnitust sain ka sellega, et minu samateemalist kommentaari üles ei lastudki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s