Beebi esimesed liigutused – 19+0 :)

Nagu te teate, siis on mul platsenta tagaseinas ja see peaks tähendama, et ma hakkan lapse liigutusi natuke varem tajuma. Veel eelmise nädala alguses polnud ma aga midagi tajunud ja dr.Google ütles, et tagaseinas oleva platsenta puhul võivad naised kuskil 17-18.nädalal juba midagi tunda (aga ei pruugi muidugi). Mina aga ei tundnud – ja kuna esimese lapse puhul võib see ka hiljem tulla, siis ma ei muretsenud.

Nädalavahetusel hakkas mul mingi imelik asi pihta. Ma olin lugenud ja teistelt kuulnud, et lapse esimesed liigutused on sellised mullitamised ja selle võib alguses ka seedimise kaela ajada. Minul oli see aga hoopis teistmoodi – nagu kõht tõmbleks vms. Kuna see oli lühikest aega, siis ma seda kohe liigutustega ei seostanud.

Täna tööl olles hakkas aga see rohkem pihta. Nagu sama tunne oleks, kui silm või jalg tõmbleb vms, aga kõik toimub kõhus. Selline osaliselt ka mullitamine, aga pigem nagu spasmid vms. Ma pole kunagi midagi sellist tundnud ja googeldasin. Ja tuligi välja, et just sellised õrnad kokkutõmbed kõhul nagu miski väreleks võivadki olla esimesed lapse liigutused! Helen oma beebiblogis kirjutas näiteks, et tal oli just samamoodi alguses.

Praegu on jälle vaikne ja need liigutused olid enne rahulikud ja väiksed (küll aga tajutavad) – seega loengi tänast päeva selleks esimeseks päevaks, mil ma neid tundsin 🙂 Ehk siis 19+0 – just nii palju on mul rasedust täna. Ma olen nii õnnelik ikka, sest ootasin neid juba ammu 🙂 Hendrik veel ei tunne, sinna läheb natuke veel aega. Aga see on tõesti hästi omapärane tunne, mida inimene, kes pole kunagi rase olnud, ei saagi oma peas ette kujutada. Alles siis, kui ta on rase ja seda tundma hakkab!

Hehe 🙂

 

 

27 kommentaari “Beebi esimesed liigutused – 19+0 :)

 1. Rasedus on ilus aeg, ehkki lõpus pigem tundub, et juba raske. 🙂
  Edu ja jaksu sel teekonnal!
  Kas oled vankri osas ka juba midagi mõelnud?

  • Veel ei ole. Ilmselt vaatame siiski vankrit järelturult ka. Emmaljungat kiidetakse väga, aga konkreetset otsust ei ole veel teinud. Ilmselt saab siis rohkem asju ostetud, kui ma dekreeti jään 🙂

   Kusjuures rasedus ei olegi nii raske hetkel, esimesel trimestril oli väsimus väga suur. Nüüd tuleb ainult õhtuti see väss peale, jään teleka ees magama. Tean, et kolmandal trimestril võib see väsimus tagasi tulla ja siis on juba keerulisem asendit leida, et magada jne. Ka kõhuli magasin veel mõned nädalad tagasi, sest polnud ebamugav, aga nüüd enam ei saa. Kõhuli magamine ei ole iseenesest raseduse ajal keelatud, aga mingist ajast lihtsalt ei saa enam. Ja öeldakse, et viimasel trimestril ei tohiks enam selilil ka magada – oi juudas, kuidas ma siis magan? 😀 Ainult erinevate külgede peal siis vist saab. Ma pole üldse harjunud niimoodi, sest armastan selilil ja kõhuli magamist just eriti 😀

   • Igaksjuhuks mainin, et tasub siiski varem asju varuda, mitte kõiki asju osta dekreedi raha eest. Kuna dekreedi summaga pead elama ca 4,5 kuud ja tean paljusid, kes raha kohe laiaks lõid ja siis virelesid. Ise tegin nii, et jagasin summa 4 kuu palgaks ja iga kuu alguses siis kandsin endale nö kuupalga. Muidugi vanker, turvahäll, voodi jne läksid pea 1000€ alguses (Vanker oli juba 450€), kuid meie ostsimegi iga kuu midagi.

   • Ma saan paljud asjad tuttavate käest nagunii 🙂 Turvahäll ja vanker ongi vist need, mis ise ostma peab (ja vankri puhul vaatame järelturgu ka). Ja mõned riided ja muud asjad peame ka ise ostma. Aga selles mõttes jah – pole harjunud, et iga kuu raha ei tule. Et saan mais suurema summa ja järgmise alles novembris (sest vanemahüvitist makstakse ju tagantjärele – seega oktoobrikuu raha saan alles novembris).

    Aga idee on sul hea, vbl teen ise ka samamoodi. Kui ma dekreedis olen, siis kulub selles mõttes vähem raha, et tööl ei söö, rongiga ei sõida Tartusse ehk siis seda piletit ei pea ostma jne. Kuna mul reaalselt elamise eest maksta vaja pole, siis selles mõttes on ka kergem.

 2. Kas lähed 70 päeva enne dekreeti? Vanemahüvitis tuleb jah tagantjärgi, minul nt lõppes dekreet 19.04 ja siis mais sain poole kui eest raha ning juunis alles esimese täissumma.
  Õnneks lapse sünnil tuleb riigi+kodukoha sünnitoetus ka. Need ka kokku paar sada euri.

  Meil kahjuks ei olnud kellegilt midagi saada, kuna sõprade ja pere seas esimene beebi oligi meil. See, kes järgmisena tütre saab on küll õnnelik, kuna mul kõik asjad alles hoitud 😀Mina ostsin ka kasutatud Emmaljunga (450€ oli ülikorralik ja vaid 2 aastat vana mudel), mille müüsin sama hinnaga maha, mis ise ostsin (kasutasime ainult korvi osa, siis vahetasime kergkäru vastu).

  • 70 päeva varem jah. Lisaks võtan veel enne kõik puhkused välja, seega saan kolm nädalat enne dekreedi ametlikku algust koju jääda.

 3. “Kuna mul reaalselt elamise eest maksta vaja pole, siis selles mõttes on ka kergem.”

  Tundub nagu elaksid mingi suvalise inimesega koos, kellegi kulul. Kui elatakse koos siis ju ka ühine rahakott, sama ka teie ühise tulevase lapse peale kulutades.

  • Ühine rahakott selles mõttes küll, et maksame asju pooleks. Ja enamus suuremaid asju lapsele ostame minu dekreediraha eest, seega siis ma ilmselgelt muid kulusid sellel ajal ei tasu. See ongi ühine rahakott. Ja siiani ja ka edaspidi panustan alati ka korteri üüri (muud asjad nagunii), kuigi minult pole seda kunagi palutud. Lihtsalt dekreedi ajal ei panusta üüri, kuna seda raha tuleb pikalt hoida. Seda ma konkreetselt selle lausega mõtlesingi.

   Peaksid mu blogi rohkem lugema ja aru saama, et ma pole kunagi kellegi kulul elanud ega kavatse seda tulevikus ka teha. Kuna plaan on lapsega vähemalt kaheks aastaks koju jääda, siis säästan ka vanemahüvitist nii palju, et päris nullis ei kavatse ma ka siis olla, kui emapalk 1.5 aasta pärast ära lõpeb. Mulle võib palju asju ette heita, aga rahaliselt olen ma alati väga iseseisev inimene olnud, sest harjumus ise tööl käia ja teenida on juba 18.eluaastast sisse kodeeritud.

 4. Mul plika nii siur, et kohe varsti on turvahäll väike. Sellele on lisaks ostetud bugaboo rattad… esimesed kuud saime puhtalt sellega läbiaetud. Samadele ratastele saab lisaks käru ja vankri pealist osta.

  Eestis kahjuks hinnad sellised, et ei julge endaoma isegi myyki panna, joostakse vist pikali kui ma hollandi hinna küsin. Kirvega võttes on hinnavahe eestis vs hollandis 3x.

  Turvahäll on margiesindusest ostetud BMW kirjadega (mercedes ja audi pakuvad sama hälli ka oma logodes) kuna uus turvatool jõuab mai alguses, siis kuni sinnani peab selle kitsa hälliga hakkama saama. Olgugi, et peaks olema 0-13kg (40-80cm) või siis kuni 15 kuuni, siis no ma ei kujuta ette, et sinna 15 kuune sisse võiks mahtuda, siis 10kg ja soojad riided teeb ta juba päris kitsaks ja pikkus ka juba kohe varsti 80cm täis

  • Ma ei tea küll, mis riideid siin mõeldi, aga igaks juhuks mainin,et turvahälli ei tohigi last panna soojade st paksude riietega, talvekombekas nt.

   • An4 ma tahan näha kuidas sa 3 kuuse lapse paned talvel autosse kus on samuti -20 kraadi

   • Ja kui sa vihjad sellele, et turvavöö alla paksu jopet ei panda, siis kõik turvahällid pannakse autosse selg suunaga sõidusuunas ja seega see osa, et turvavöö all ei tohi olla paksu pehmet riietust ei teki.

   • Siis tuleb enne auto käima panna ja siis laps tuua alles. Uuematel autodel on Webasto (oli vist?) võimalus – saab juba toas selle tööle panna. Meil ka seda pole, aga tean, et on olemas – hind on muidugi krõbe, aga tasub end ära küll.

   • Turvahälli ei tohi panna üldse paksu jopega last, see et ta seljaga sõidusuunas on, ei loe. Vaata erinevaid videoid, mis võib õnnetuse korral juhtuda, kui beebil on kombekas turvahällis talvel seljas, pärast seda sa ei taha enam last väliriietes turvahälli panna. Eks ta tülikas ole enne ära võtta, aga peab.

    Lihtsalt kombeka ja rihmade vahele jääb palju ruumi (võta kombekas ära ja vaata oma sõrmede abil see üle, kui ei usu) ja kui õnnetus juhtub, siis on beebil palju suurem tõenäosus hullemalt viga saada, kui panna ta ilma talveriieteta.

   • Jaanika, kumb meist sõiduõpetaja on olnud? Isegi kui ma panen auto webastoga sooja, siis kujutad sa kasvõi korraks ette, et sa viid lapse toa uksest õue tema mingi õhukese bodyga? Selle talve krõbedamad hommikud olid siin -27. Mitte keegi ei vii last õue ilma riieteta.

    Mõtle nyyd sedapidi, et sul autot ei ole ja kutsud omale järgi takso. Jah taksos on hea soe aga enne taksot ja pärast taksot?

    Tegelikult on siiski sedasi, et turvahälli paned lapse riietega ja rihmad sedasi kinni, et kui sa turvahälli tõstad peakohale (põhi ülespoole) ja laps ei tohi sealt kuidagi välja vajuda. Rihmad tõmbad sina kinni ja turvavööga ära seda võrdle. Vaielda väga ka ei viitsi, ma teen mida ma tean ja tean juba 18 aastat kui eelmise plikaga sai ringi sõidetud.

    Ma tean, et sa mind ei usu aga küsi mõne medkoolitaja või sõiduõpetaja käest.

  • Tänapäeval turvahällidel olemas eraldi soojakotid, millega talvel last turvaline sõidutada. Nt voksi move – suvel saad järelturul kindlasti hea hinnaga.

   • 18 aastat tagasi esimese plikaga polnud meil väga turvahälli valikut isegi. Rääkimata mingitest soojakottidest. Aga jah, webasto autol on üsna abiks asi. Puhtalt selle pärast sai ka autot vahetatud enne praeguse plika sündi

 5. Tahtsin küsida veel, vb oled rääkinud ka kuskil juba, et miks nii vara dekreeti? Sul pole vist väga raske töö ka, et raskeid asju tassima peaks vms, et ei saa kauem tööl käia? Lihtsalt huvi pärast, et hiljem siis kergem, raha jagub pikemalt mida hiljem minna.

 6. Emmaljunga on üleshaibitud.
  Suured ja robustsed rattad. Halva pöördevõimega ja üldse kohmakas käru.
  Vaataks midagi maitsekamat ja mugavamat.

 7. Tean ka seda, et raha saaks siis kuu kauem, kui hiljem minna. Mul iseenesest ei ole raske töö jah, asi on lihtsalt selles, et päevad on väga pikad. See on muidugi sellepärast, et ma käin rongiga tööle ja ärkan juba kell 06.00 hommikul ning koju jõuan kell 18.15. Ei tahaks sellist graafikut veel kaheksandal raseduskuul pidada, just sellepärast see otsus saigi tehtud. Ja puhkused võtan sellepärast enne ära, et neid üle ei kanta nagunii. Et eks see mu enda teema on, et elan Põlvas ja töötan Tartus ning autojuhiluba mul ka pole, aga nii see asi hetkel on.

 8. Vaata endale kodutöö või tee poole kohaga sama tööd edasi .Lapse puhkus sinule kaks aastat, sulle vist minuarust on tüütu ,kui sa oled kannatamatu ja liikuva iseloomuga lõunamaa temperamendiga.Tean , et lõunamaades Itaalias on laps ka vanavanemate hoida ja seal on klassikaline pereelu ühe katuse all samuti ja samas majas on neil all korrusel äri .

  • Sa oled ikka veits loll, Üllar. Esiteks – vanavanemad käivad tööl ja neil on oma elu. Teiseks – me ei ela Itaalias ja jumal tänatud selle eest, sest sealne kodukorraldus ei lähe teps mitte, kus põlvkonnad koos elavad. Kolmandaks – lapse kasvatamine on ka töö ja jumal tänatud, et meie riigis sellest aru on saadud, sest meil saab koju jääda ja isegi vanemahüvitist. Neljandaks – lapse ma sünnitan endale ja Hendrikule, seega meie vastutame tema eest ja kasvatame teda, mitte ei anna teda kohe kellelegi hoiule. Nagunii kaheaastaselt läheb lasteaeda.

 9. Henry, selle jaoks on olemas spetsiaalised turvahälli soojakotid,laps toa riietega turvahälli ja kott eest kinni. On ka spetsiaalseid kombekaid,kus on turvahälli rihmade jaoks avad,et rihmad jooksevad ikka kombeka alt läbi. Keegi pole väitnudki, et peab last külmetama. 🙂

 10. Henry, minule on räägitud arsti poolt teist juttu. Ja nagu A4 ütles, siis laps ei pea külmetama. Või siis paned auto enne sooja, paned kombeka kodus selga ja soojas autos võtad lapselt ära. Ka see on variant. Aega võtab rohkem muidugi, aga on seda väärt. Ma ei hakkagi kedagi ümber õpetama, aga mina väliriietega oma last turvahälli ei pane.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s