E ja tema olematud lõunauned / Hirmud ja uute asjade proovimine

Olen blogist natuke aega kadunud olnud. Päris aktiivseks blogijaks ma ennast ei saagi vist nimetada, aga ehk ei olegi vaja. Olen see, kes blogib just nimelt siis, kui ta tunneb, et täna võiks. Praegu on nii vihmane ilm ka väljas – seega ongi ehk hea aeg midagi öelda 🙂

E läheb sügisel juba lasteaeda ja see kõik tundub ühtpidi nii lahe, aga teistpidi päris hirmutav ka. Et mis mõttes ta nii suur juba on? Lausa nii suur, et ta kipub vahel lõunaunne minemisega protesteerima, mis tekitab päris palju stressi. Varem ta ka vähkres ja läks aega enne uinumist, aga nüüd kisub ta oma lina ja lausa madratsigi voodist ära – mis tähendab seda, et mõnikord läheb paar tundi enne ta magama jäämist. Me oleme suht alla andnud ja vahel ta lihtsalt vajubki elutoa diivanil tuttu, aga eile näiteks ei maganud ta lõunaund üldse. Jah, ta läks siis ka varem magama õhtul, aga see päevane paar tundi oma aega oli ikka nii hädavajalik. Kui Instagramis sama asja kurtsin, siis vastasid mitmed, et nende laps samas vanuses jättiski kodus lõunaune ära, aga lasteaeda minnes hakkas uuesti magama. Et nii-öelda kambavaim tuleb seal mängu. Samas ma tean, et tegelikult on ta veel liiga väike, et ilma lõunauneta hakkama saada. Nii et see oleks vajalik meile mõlemale, aga kui nädal aega läks E-l niimoodi lõunaunne minemine, et lina, madratsi kiskumine tundide viisi käis, siis me andsime alla. Ja nüüd, kui väsibki ära, siis magab elutoa diivanil, sest oma voodis ta päeval ei maga. Õnneks ööunega seda probleemi pole, aga jah – ei teagi, mida teha. Ilmselt peaks järjepidevam olema, aga ei jaksa ise ka.

Pärast Hooandja projekti õnnestumist tuli selline suur pingelangus, sest olin ju ka valmis, et läheb teistmoodi. Hetkel raamatut toimetatakse ja see on minu jaoks veel rahulik aeg, aga kui see läheb juba kujundaja kätte, siis hakkab seda minu osalust palju enam olema, sest see tuleb ju selline, nagu ma ise tahan. Kuna Jaanika Eliasena ei saanud mu blogi alguse, siis lisaks mu enda nimele tuleb kindlasti ära märkida Printsess. Tagakaanel nagunii, aga ehk ka esikaanel. Tänapäeval ma seda ilmselt oma pseudonüümiks poleks võtnud, aga kuna just sellest kõigest sai see alguse, siis peab Printsess olema ära märgitud. Ma olen üsna veendunud, et ilma blogita poleks ma kunagi oma raamatut kirjutanud – seega Printsess saab kogu au endale 😀

Minu enda raamatu ilmumine pani mind natuke oma elu ja võimaluste üle järele mõtlema. Kuna ma lähen sügisel tööle tagasi ning aega hakkab oluliselt vähem olema, siis kas nüüd või mitte kunagi. Ma tahan oma hobikorras kirjutamise hoopis teistmoodi proovile panna ja kaks päeva tagasi kirjutasin mõnedele Eestis ilmuvatele ajakirjadele, et ma sooviksin neile võimalusel kaasautorina lugusid kirjutada – just teistest inimestest siis. Olen ka mõned jah-sõnad saanud, kes on nõus mulle võimaluse andma. Mul puudub siiani see kogemus, aga kuskilt peab ju alustama. Mul on paari loo puhul allikad ka olemas – nii et nüüd saangi vaikselt nokitsema hakata. Ega ma ei tea veel, kuidas see sujub, aga siiski oli minus miski, mis innustas proovima. Kui on miski, mida ma viimaste aastate jooksul olen õppinud, siis on see julgus proovida uusi asju. Julgus ebaõnnestumise puhul proovida uuesti. Ja see on omadus, mida mul varem ei olnud. Ma kippusin juba eos eeldama, et asjad ei õnnestu nagunii. Ehk ei õnnestugi, aga seda ei tea enne proovimist.

Nii et eks näis, kas see omadus jääb ehk kauemaks minuga püsima, sest ma kipun rohkem pessimist kui optimist olema. Alati on sada küsimust peas ja miljon kahtlust, aga see ongi vist inimeste põhimure kogu aeg olnud. Eeldamine, et nagunii pole mõtet proovidagi – eriti kui varem pole midagi sellist teinud. Eeldamine, et kes see ikka sulle võimaluse annab, kui sul on täpselt null kogemust. Hirm uute asjade ees, mida sa tegelikult tahaksid proovida, aga ei julge, sest sa kardad eitavaid vastuseid.

Selline see inimloom juba kord on. Vähemalt mina tihti olen, aga mul on oma väikeste edusammude üle hea meel. Olla mingil määral rohkem jah-ma proovin inimene.

8 kommentaari “E ja tema olematud lõunauned / Hirmud ja uute asjade proovimine

 1. Mulle ka väga meeldis Ruth Ware “Luku taga”. Ma lugesin selle vist 2 päevaga läbi, nii põnev oli lihtsalt. Ja natuke kõhedust tekitav ka.
  “Sosinameest” olen lugenud, meeldis.
  Hiljuti lugesin Caroline Erikssoni “Mina, vaatleja”, mis mulle väga meeldis. Tema “Kadunud” oli ka päris hea. “Mina, vaatleja” läks kohe algusest peale põnevaks. Ainus, mis mulle selle raamatu puhul ei meeldinud, oli selle pealkiri (kuidagi igavavõitu), aga jah, ei tohi raamatut ka pealkirja järgi hinnata. Ma näen pildilt, et sul on ka see raamat riiulis, seega sa oled seda tõenäoliselt ka lugenud, aga ma praegu arvustust üles ei leidnud.
  Teine raamat oli Clare Mackintosh “Ma näen sind”, see oli minu meelest natuke aeglase minekuga, aga mingi hetk läks ikka põnevaks ka.

  • Olen lugenud tõesti “Mina, vaatlejat” – see oli vist jaanuaris – nii et Instagramis suht kaugel 😀 Oli täitsa okei lugemine jah, midagi halba pole otseselt öelda, aga samas nii suureks lemmikuks ka ei saanud.

   “Ma näen sind” ja “Kadunud” on lugemata, aga peaks kunagi lugema küll. Hetkel ma raamatuid osta ei saa, loen neid, mis veel varudest lugemata ja siis võtan raamatukogust😊

   Ruth Ware’i raamatuid fännan ma täiega – kaks on veel lugemata, mis eesti keeles on ilmunud. “Luku taga” sai mul ühe päevaga läbi loetud, sest nii põnev oli. Muidu ikka päris nii kiiresti ei loe, vaja muud ka teha, aga no ei saanud enne käest ära panna, kui põnevik läbi oli.

 2. Oeh, mina ehmatasin ära selle lõunaune jutu peale…. Meie laps ka eriline unearmastaja ei ole. Praegu just kolis kahelt päevaunelt ühele…. aga ega see üks siis sellevõrra pikem ei ole. Seega unetunde (loe: ema isiklikku aega) jäi hoobilt vähemaks. 1a1k alles. Nukralt kuulan siin teisi, kelle 2-3 aastased õndsalt 2-4 tunniseid päevaunesid teevad.
  Mõtlen õudustundega, et kas tõesti on oht, et enne kaheseks saamist seegi vähene päevauni ära kaob. Siis ma kirjutan ennast vist küll otsejoones hullumajja. Sest mul on seda oma aega ikka NIIIII VÄGA vaja, et lausa nutma ajab. Selline tunne, et tulekski laps pooleteiseselt lasteaeda panna ja siis võtta pool aastat veel puhkust enda jaoks, et taastuda ja iseennast uuesti üles leida.
  Päev otsa aktiivse ja isepäise lapsega võidelda-võimelda tähendab seda, et õhtuks nagunii üldse energiat ei ole. Isegi siis kui ta päevaund magab……

  • Jaa, see on päris karm. Meil on nii, et E vahel magab lõunaund, vahel mitte. Eile näiteks magas, mis oli super, aga see oli puhas juhus. Täna ei tea, aga kahtlane. See võtab läbi tõesti. Ma ausalt ei teagi, kuidas lasteaias olema hakkab, mõned seal magavad korralikult, kes kodus ei maganud. Aga on ka neid, kes peavad lihtsalt vaikselt sel ajal olema ja kui ei suuda, siis ma ei teagi, mis saab. Igal juhul veits hirmutav see teema, aga ehk lasteaias see kambavaim aitab tõesti.

   • Minul ka poiss ei maga lõunaund alati. 1a11k. Kusagil 1a7k arvas, et magamine nõrkadele. Kui magab lõunaund, siis öörahu ei saabu enne kui 23.30. See ka hästi ei sobi.

   • See on tõesti halb, et mõned lapsed juba nii vara lõunaunest loobuvad. Meil E vahel magab, vahel mitte. Sõltub, aga kui ei maga, siis olen ise hoopis väsinum (E-l endal ei tundu küll erilist vahet olevat – ikka sama tegus ja energiline). Ja see õhtune graafik on ka liiga hiline, enne lasteaeda peaks ümber harjutama hakkama.

 3. Ma pole sinu blogi kaua aega lugenud , sest sul ei ole teemat , millest ma kaasa saan rääkida.Mäletan sind Eurovisiooni fännina. Kuidas sulle meeldis selle aasta Eurovisioon? Mis laulud olid sinu lemmikud ja kas sulle meeldis esikoha lugu?
  Mulle Itaalia lugu meeldis ja lemmikud olid Venemaa ja Soome.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s