Jõulukinkide ideed (väike)lastele*

Kui mul veel lapsi ei olnud, siis ei saanud ma mänguasjade maailmast mitte kui midagi aru. Eredalt on meeles see, kui pidin sõbranna kahekuusele beebile kingituse ostma, aga see tundus alguses ikka totaalselt võimatu missioon olevat. Kuna ma tol ajal veel internetis ei ostelnud, siis suundusin reaalsesse poodi, kus kogu see maailm mind nii kirjuks võttis, et ma väljusin sealt suure peavaluga (shoppamine pole mulle iial meeldinud, aga internetipoed avastasin alles kevadel 2019). Ma ausalt ei mäleta, mida ma siis lõpuks välja valisin, aga õnneks oli see midagi sellist, mida sõbranna lapsel reaalselt vaja oli – nii et vahel leiab pime kana ka tera. Vedas!

Nüüd on mul küll aasta ja kolmekuune E, aga mänguasju pole ma talle väga palju ise ostnud, sest olen saanud enamik neist kingituseks. On need siis olnud (mini)sünnipäevadeks, niisama külastamise või mingil muul põhjusel – ilmselt võite isegi aimata, et väikse lapse puhul pole neid sündmusi vaja otsida, sest kõik tahavad maimukesele head meelt teha! Ma olen ka väga suur taaskasutusfänn – seega väga paljud mänguasjad olen saanud ämmalt, kes on oma 14-aastase poja ehk Hendriku noorima venna kraami kõik alles hoidnud. Ja mitte ainult – mõned mänguasjad pärinevad lausa Hendriku ja temast aasta noorema venna lapsepõlvest – nii et meil on kodus siin vahel tõeline reliikviate pärusmaa. Minul ei saaks selle vastu midagi olla, see tekitab hoopis ainult heaolutunnet, et kunagi E isa ja onude olulised ja tähtsad asjad ka minu pojale naeratuse näole toovad. Lisaks on mu ämm samuti selline, kes suudab kaltsukatest väga häid leide saada – nii et ka teiste perekondade retrolelud jõuavad meieni. Ise olen ma küll E-le riiete ostmisest sõltuvuses, aga mängujasjade puhul on mul hea meel, et saan teiste abiväge heas mõttes ära kasutada.

Kui Fairy Kitten Toy Shop mulle koostöö raames E-le mänguasjade valimist pakkus, siis oleksin ma suurima rõõmuga temalt endalt küsinud, mis talle meeldib, aga see oleks juba eos olnud läbikukkunud katse… E lemmiksõna on viimasel aitäh ja ta kordab seda umbes tuhat korda päevas, aga palju infot see mulle siiski ei anna, mis tema reaalsed soovid on. Mis siis muud, kui pidin sellesse mänguasjade maailma sukelduma – amatöör nagu ma olen 🙂 Toon teilegi mõned ideed välja, sest jõulud on ju varsti tulekul – kingituste tegemine on vist igas perekonnas paras pähkel.

Fairy Kitteni puhul meeldib mulle eelkõige see, et tegemist on hiljuti loodud pereettevõttega, mille omanikud on leedukad, kes elavad Eestis. Praegusel raskel ajal on eriti oluline meeles pidada, et väiksed pereettevõtted on just need, mida me oma valikutes eelistada võiksime. Loomulikult pole see alati võimalik, aga mänguasjade puhul peaks seda küll teha saama. Lisaks on hea see, et nad tarnivad mänguasju ainult Euroopa firmadest – siis on vähemalt kindel, et nende kvaliteet on hea.

Minule jäidki kohe silma puidust mänguasjad, sest need on E ühed lemmikud – meil on neid kodus üpris palju. Nende hulgast valisingi E-le välja puuklotsidest vikerkaare, millega E on viimased päevad mänginud. Lisaks üksteise otsa ladumisele meeldib talle neid ka niisama kõrvuti panna, aga see on vist laste puhul tavaline. Peenmotoorika arendamiseks on see suurepärane leiutis.

Lisaks valisin E-le välja sellise helmerägastiku, kus ta saab kaheksat palli mööda kahte rada suunata – see on hea abivahend sellisel juhul, kui sul endal on kiire, aga laps sul sõna otseses mõttes jala otsas ripub. Mul oleks seda hädasti siis vaja olnud, kui ma oma tulevast potentsiaalset raamatut kirjutasin… Siis juhtus tihti nii, et mul tuli kirjutamise tuhin peale, aga Hendrik oli parasjagu tööl. Kõik, kellele vähegi kirjutamine meeldib, teavad seda, et kui see tuhin on peal, siis ei aita mitte miski – sa lihtsalt pead need sõnad paberile panema (või siis tänapäeval arvutisse toksima), sest hiljem võivad need mõtted ära kaduda (see oleks VEEL hullem kui “Rannamaja” Toomasega vestlusõhtut pidada). Lihtne öelda, raske teostada, kui sul on kodus väikelaps, kes sinu jäägitut tähelepanu sel hetkel nõuab. Ma tõesti ei kujuta ette, mida veel kirjanikud tunnevad, kui minusugune lihtsalt asjaarmastaja sellist emotsiooni kogeb, kui ta ei saa kohe oma mõtteid tundevalangu ajal väljendada.

Teema läks nüüd korraks mujale (nii minulik!), aga see konkreetne vidin on E-le viimasel ajal nii palju tegevust andnud, et ma olen saanud hoopis muid asju sel ajal nautida. Olgu selleks siis lugemine, postituse kirjutamine või niisama Instagramis skrollimine. Mina ütleks, et see helmerägastik on pigem mulle kingitus olnud – nii seda ma kindlasti soovitan! Hind on ka üpris soodne, mis on veel eriti suur pluss selle juures.

Kolmandaks valisin ma E-le pusle, mis tõele au andes on küll neile, kes on vähemalt kaheaastased, aga kuna meil nagunii ühtegi siiani polnud, siis võib ju tuleviku tarbeks ka mõelda. Jah, hetkel on see pusle tõesti selline, mida võime Hendrikuga ise kokku panna, sest E-d huvitab see üpris vähe. Küll aga meeldib talle seda lahti kakkuda – nii et äraspidine loogika toimib küll.

E uued mänguasjad, mis talle rõõmu pakuvad! Pusle panime meie Hendrikuga küll hetkel kokku.
Mänguhoos!
Helmerägastik ehk elupäästja, mida ma enne mainisin.
Pusle jääb oma aega ootama veel 🙂
Pusle võis hetkel niisama lahti harutada 😀
Võib ka nii mängida 🙂
Või siis hoopis nii!

Valisin ka ise oma lemmikud välja, mille hulgast on hea jõulukinki teha. Näiteks puidust mänguasjade puhul tundub see puidust sobitamismäng päris hea ideena. Lastele ju ikka meeldib igasuguseid loomi avastada ja see annab selleks ideaalse võimaluse.

Puidust rallirada annab lapsele võimluse end kui tõeline ralliäss tunda. No kui täpne olla, siis lausa kolme puitratta ralliäss. Ma tegelikult plaanin selle ehk ise E-le millalgi tellida – tundub tõeliselt pilkupüüdev ja asjalik mänguasi!

Kui lapsele meeldib jäätis, aga mõte sellest, et kogu majapidamine seda täis oleks tundub õudusunenäona (isegi mulle tundub, kuigi ma olen pedandist sama kaugel kui Mailis Repsi lapsed jala või ühistranspordiga kooli minemisest), siis on heaks lahenduseks puidust jäätisekäru! Issand, tahaks ise hetkel laps olla, et oma väike jäätisebaar avada. See jõulukink oleks küll natuke kulukam väljaminek, aga rõõmu jätkuks korraga mitmele lapsele.

Puidust rongi mängukomplekt annab ettekujutuse, milline on üks Aafrika džungel. Kui rongiga reisimine muutub liiga väsitavaks, saavad loomad puhata maja juures ja pärast väikest kosutust uuesti teekonnaga algust teha.

Kleepsud lastele kategooriast võib leida leida kleepsukomplekte, kus on 100 erinevat kleebist, mis on valmistatud taaskasutatud materjalidest.

Lapsena on vist kõik tohtrit mänginud ja nii mõnigi on ise tahtnud väiksena lausa loomaarstiks saada. Ilma et peaks kogu loomariikide isendeid koju vedama, on võimalus loomaarsti mängukomplektiga lasta lapsel tutvust teha!

Montessori põhimõttel leiduvad arendavaid mänguasju on Fairy Kittenil omajagu – näiteks goki nukkude haagislelamu. Nukumaja, mis on ökoloogilisest materjalist ja ratastel ning mida saab saab kas või terves majas ringi vedada. Nukud peab veel küll ise juurde muretsema.

Mänguköögi kategooria alt võib leida puidust kokkupandava pliidi, kus lapsest saab hea harjutamise korral kas või tippkokk Joel Ostrati mantlipärija! Jah, E-le oleks see tõesti hea kingitus – ma lihtsalt loodan, et ta minu olematut kokkamisoskust ei päri…

Arendavate mänguasjade puhul on väga oluline ka motoorika! Näiteks see motoorikakuubik sisaldab mitut erinevat aspekti peenmotoorika arendamisel – lisaks on kaas eemaldatav ja saab panna pärast mängimise lõpetamist kuubiku sisse, et ruumi kokku hoida!

Vannimänguasjade hulgast on olemas näiteks selline vannilelu.

Ja viimaseks – mu lemmik puidust vaateratta mängukomplekt, mille ma oleksin E-le kindlasti valinud, aga tal on natuke liiga kaua aega veel kolmeaastaseks saamiseni. See on tõsiselt äge lõbusõit vaaterattal, sest juba pilti nähes tahaks selle endale saada. Võinoh – E-le siis 😀

Ma loodan, et saite enda lastele jõulukingituste jaoks ideid juurde. Et rõõmu ikka kauem jätkuks, siis on mul ka SOODUSKOOD teie jaoks olemas! Kui tellite enne 04.01.2021 ja teete seda vähemalt 60 euro eest, siis kasutades koodi JAANIKA10, saate 10 protsenti soodustust kogu oma ostult. Kood tuleb lisada kõige lõpus, kui olete juba oma kontaktandmed lisanud ja hakkate arvet tasuma. Ja hea uudis on veel see, et tellides vähemalt 20 euro eest on saatmine tasuta.

*Postitus sündis koostöös Fairy Kitteniga

(https://fairykitten.ee/)

2 kommentaari “Jõulukinkide ideed (väike)lastele*

  1. Eks muidugi lapsele võiks kinkida sellised asju, mis arendavad teda. väikseid mänguasju vist ei ole mõistlik kinkida kuna need võivad kurku kinni jääda, siis on kuri karjas Ma ei tea kas see on müüt või tegelikkus, aga võib olla on vanemaid, kes kingivad lapsele juba I-padi, seal saab ta mugavamalt multikaid vaadata. Aga kõige parem kingitus lapsele on tema ema, mida ei saa mitte ühestki E-poest 🙂

    • Eks peab jälgima jah, mis vanusest mänguasjad on konkreetsele lapsele sobilikud 🙂 Ja ema ei asenda nagunii ükski mänguasi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s