Tavaline elu

Meespere magab hetkel ja saan mõned read kirja panna. Viimased paar päeva on olnud päris hullumeelsed – E ei taha öösel üldse uinuda, ei oma voodis, ei rinnaga, ei suures voodis – mitte kuskil seega. Lisaks veel töömeeste sagimine, kes lõpuks magamistoas ka radika ära vahetasid. Üks asi kogu selle protsessi juures on eriti häiriv – nimelt see vahemik, millal nad tulla lubavad – 08.00 -18.00-ni. Jah, ma olen lapsega kodus olev pereema, aga see ei tähenda, et ma tahaks neid oodata. Nad on küll õnneks enamasti hommikul tulnud, mis negatiivse poole pealt jällegi tähendab seda, et niigi vähe magav väikelaps saab veel vähem und, sest magamistoas ei saa magada, kui seal töömehed möllavad. Pidime lausa E voodi ära tõstma, sest see jäi ette. Igal juhul – see töömeeste tihe sagimine saja erineva asja pärast on stressitekitav. Õnneks on vähe veel jäänud – uued aknad on ees, uued radikad ka peaaegu (ainult vannitoas veel puudu). Et tuleb see hullumeelne aeg üle elada.

Vahepeal oli E unega juba enam-vähem olukord saavutatud, aga nüüd on jälle sama halb kui enne. Karma on tõesti mulle kättemaksuks nüüd halvasti magava väikelapse andnud – kuni E kuuenda elukuuni oli selle teemaga kõik hästi, aga keegi kuskil mõtles, et Jaanika elu ei saa ikka nii kerge ka olla. Ja pärast seda ongi see kõik üks rist ja viletsus olnud. Ma olen aru saanud, et lapsevanemaks olemise puhul ei maksa liialt plaane teha – kõik läheb ikka omasoodu.

Ma Instagramis olen maininud oma isiklikku projekti, mille kallal ma töötanud olen. See on mulle hästi palju jõudu andnud ja nüüdseks on projekt valmis – tuleb lihtsalt natuke kannatust varuda ja oodata. Ma kindlasti kirjutan sellest täpsemalt, aga seda juba siis, kui asjad rohkem kindlad on. Õnneks on mulle lootust antud, aga see peaks uuel nädalal täpsemalt selguma. Nii et hoidke mulle pöialt! Kui see ka ei peaks nüüd õnnestuma, siis kindlasti kirjutan sellest blogis millalgi. Ühe asja olen ma selle aja jooksul selgeks saanud – kui sa midagi väga tahad, siis sa leiad selleks võimaluse. Jätame siinkohal igasugused markantsed näited muidugi välja, aga paljud asjad on meie peas kinni. Minul küll vähemalt. See algus ongi kõige keerulisem alati, aga kui see on juba tehtud, siis olen ma selline inimene, kes ei saa enne peatuda, kui asi tehtud on. Aga see kuradi esimene samm, eksole!

Kuidas teil eluke veereb?

View this post on Instagram

Selline sügis mulle isegi meeldib 😊

A post shared by Jaanika Elias (@jaanika.elias) on

14 kommentaari “Tavaline elu

 1. Ma kahjuks ei mäleta, kas ma juba kirjutasin mõne eelmise postituse kommentaaridesse unekoolist. Vähemalt on see mul mõttes olnud kirjutada, teen seda nüüd ja vabandust kui kordan. Meil olid sarnased probleemid, et lapse magama saamine oli raske (tegin seda rinnaga) ning oma voodis magas öösel ainult niiöelda esimese une 3h ja siis nõudis rinda ja leppis ainult kaissu jäämisega. Viisime mehega nüüdseks 1a2k vanal lapsel läbi leebe unekooli kui ta 1 aastaseks sai ja see on täiesti elupäästev olnud. Lähtusin Tikri postitusest ja valisin meetodiks ‘Ruumi jäämise meetodi’.https://tikriblogi.net/2011/01/09/beebide-ja-vaikelaste-unekoolist/
  Nädalaga saime lapse ise uinuma ja magama oma toas oma voodis terve öö. Vahepeal oli laps tõbine+purihambad tulid ja siis olid ka ööd rahutud ja rasked, aga endiselt jäin kindlaks sellele, et voodist teda välja öösel ei võtnud. Nüüd on elu päris lust ja lillepidu, sest panen lapse voodisse, soovin head und ja ilusaid unenägusid, ise lähen toast ära ning laps uinub rõõmsameelselt 5 minutiga ning magab hommikuni 12 tundi järjest (eks muidugi on tihti ka öid, kus on vaja käia korra rahustamas ning mõnikord on äratus varahommikul kell 6). Meid päästis leebe unekool 100%.

  • Kusjuures seda soovitati Instagramis ka. Hetkel oleme otsustanud adenoidi eemaldamise operatsiooni ära oodata (mis on juba paari nädala pärast) ja kui see ka asja paremaks ei muuda, siis tõesti piiluda selle leebe unekooli teema ära.

  • “Nii, teine oluline asi – uinumisel ei tohi kasutada ühtki abivahendit, raamatus nimetatakse neid sleep props. Kussutamine, tissi otsas magama jäämine, lutt – need kõik on abivahendid, mis eeldavad, et kui laps öösel ärkab, nõuab tema uuesti magama jäämine vanema poolset sekkumist. Ainsa abivahendina on lubatud ÜKS kaisuloom või -tekk vanema lapse puhul, selle saab ta öösel ise uuesti kaissu haarata.”
   Vabandan, aga see ei kõla eriti leebelt… 🤦🏻‍♀️
   Nendest kõikidest “valedest” abivahenditest nagu kussutamine ja rinnaga magamasöötmine on ka võimalik leebelt võõrutada.

 2. Oijah…palju võib sellest unekoolist jahuda! Tõesti emmed ei oska mitte midagi muud mõistlikku teha? Palun uurige seda, lugege teaduslikke artikleid, mitte suvakaid blogisid. Meil on väga asjalikud unenõustajad ka olemas, miks vaja ise mingit jama leiutada ja lapse psüühikat kahjustada, aru ma ei saa!

  • Mina leian, et kui lõpuks õnnestub laps paremini magama saada, siis pole midagi hullu, kui selleks kasutati meetodit leebe unekool. Rõhk on sõnal leebe. Ma kujutan ette, et lapsed ongi erinevad ja kui miski muu enam ei aita, siis on nõus vanemad juba teisi variante proovima. Meie seda tõesti veel kasutanud pole ja loodetavasti ei pea ka, aga ei hakka midagi kindlat sajaprotsendilselt väitma, et kunagi ei kasuta jne.

   • Mina olen sama meelt, et kui leebe unekooliga õnnestub laps lõpuks magama saada, siis on ju hästi. Sest lõppude lõpuks kahjustab pidev hakitud / häiritud / vähene uni juba lapse arengut (rääkimata sellest, et magamatusest poolsegased vanemad ei mõju ka just hästi…).
    Rõhk on sõnal “leebe.” Ja aitäh soovitamast, neid uuringuid olen lugenud küll ja veel. LEEBE unekooli kahjulikkust ei ole kusagil tõestatud, sest see on samaväärne lapsele ükskõik millise uue oskuse õpetamisega. Leebe unekool ei võrdu lapsel üksinda tundide kaupa röökida laskmisega. Seal on väga palju erinevaid lapsesõbralikke meetodeid.
    Ja ükskõik millise lapsega seotud olukorra puhul – oluline on meeles pidada, et oluline on TERVE PERE (sh ema) heaolu. Kui ikka terve pere lõpuks on hädas ja magada ei saa, siis tuleb midagi ette võtta.

  • Siram, jäägu Sulle Sinu arvamus aga see antud lingil olev on tõesti väga leebe unekool. Ma tegin ka seda ja minu laps ei nutnud kordagi. Kui hakkas protestima, astusin sammu tagasi ja proovisin järgmine päev uuesti. Jah, seetõttu võttis see kool mõned päevad kauem aga lõpuks töötas. Olen kuulnud mitmest allikast, et unenõustajad annavad täpselt samasugused juhised aga siis juba kõva raha eest. See “unekool” on muidugi aja jooksul omandanud negatiivse tähenduse. Unekool ei tähenda seda, et laps nutab tundide kaupa kuskil üksinda. Unekool tähendab seda, et õpetad lapsele, kuidas ise magama jääda. Täpselt nagu õpetad, kuidas ise lusikaga süüa, kuidas ise sokke jalga panna, kuidas potile minna jne. Kas need “koolid” ka siis rikuvad lapse psüühikat? Ei.

 3. Väikeste laste riided on nii lahedad, ise kannaks selliseid asju hea meelega kah. 😀
  Kuidas mul eluke veereb? Ostsin omale esimese enda korteri ja kolme nädala pärast saan sisse kolidaaaa, nii et põnevust ellu jätkub. 😀
  Hea postitus oli. Reede hommikul tööl oma esimese (okei, teise) tassi kohviga midagi mõnusat lugeda. 🙂

  • Kusjuures ma kannaks ka selliseid riideid ise! Aga pole veel näinud kohta, kus neid täiskasvanutele müüdaks 😂

   Palju õnne korteriostu puhul! See elevus on kindlasti suur, et saaks ometi sisse kolida 🙂

   Ma olen ka mõelnud, et peaks ehk uuesti kohvi jooma hakkama, sest und on viimasel ajal vähe. Aga nagu ei taha kätt kuradile ka anda – ma loobusingi 2017, sest olin juba megasõltuvuses. Kui ma oskaksin ka üks-kaks tassi juua, siis võiks proovida, aga ma tean ennast – sellest saab ruttu kolm-neli-viis tassi. Nii et jään hetkel selle juurde, et joon aastas kuskil viis tassi kohvi 🙂

 4. Spetstöödest: Eks seal vist mingit valikut pole, eks neil töömeestel on ka muid objekte ja peavadki käima mingil kellaajal. eks see natuke nõme tundub, et tulevad hommikul vara kolistama. Ma mäletan, kui mul. ma ise elan mingi iga vanas korter majas, mille fassaad ei kannatanud mingit kriitikat, aga nüüd on majal ilus punane fassaad ja ka korsten vajas natuke kõpitsemist. Mul oli ka nii, et ma elan teisel korrusel, aga tellingut ulatusid teisele korrusele. ja see pole eriti meeldiv kui sinu aknast sisse vaadatakse, eriti kui oled pesuväel, saan aru, et töömeestel on targemat teha kui inimesi jälgida, aga imelik on ju ikkagi. sellepärast mul olidki kogu aeg kardinad ees. Sinul oli kergem värk, et ei pandud mingeid tellinguid lihtsalt tuldi tuppa. Kas nad ikka ütlesid ka et nad tulevad, jõudsid sa end korralikult riidesse panna, aga noh ega nad ei tulnud sind vaatama, vaid oma tööd tegema. vahest on selline asi nagu mõtled asju üle. Kuidas ma välja näen jne.

  • Meil on tellingud kortermajal, sest tehakse fassaaditöid ka – nii et tihti võib töömehi akna taga näha 😀 Magamistoas on ruloo ees kogu aeg, sest ei taha hommikul kell 08.00 neid akna taga näha. Mujal nii ei häirigi, aga magamistoas häirib.

   Nad ütlesid enne jah, et varsti tulevad, koputasid uksele – ja siis kuskil poole tunni pärast tulidki.

 5. Tere Jaanika, ma ei ole päris täpselt aru saanud, kas te elate üürikorteris v on see su mehe enda korter.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s