E sai endale turvatooli! / Mind näriv sõltuvus – kuidas sellest lahti saada?

Käisime täna Tartu Lõunakeskuses, kus E sai endale turvatooli! Kui turvahälliks oli E-l Maxi Cosi Pebble Plus, siis turvatool on tal Maxi Cosi Pearl Pro, mis sobib selles mõttes ideaalselt, et isofix-alus on juba olemas – seda enam juurde ei pidanud ostma. Me tegelikult plaanisime juba enne eriolukorda turvatooli ära osta, aga siis müüja soovitas natuke kannatada, sest E mahtus turvahälli veel ilusti ära. Maxi Cosi Pebble Plusi maksimumpikkus on 75 cm (E ongi hetkel umbes nii pikk) – nii et oli viimane aega turvatoolile üle minna 🙂 Ja kuna Maxi Cosi Pearl Prol oli hetkel soodushind (239 eurot, tavahind 280 eurot) – siis selles mõttes läks veel eriti hästi 🙂

Pärast istusime niisama pargis ja veetsime toredasti aega. Tõeline suvi on lõpuks kätte jõudnud!

Mäletate, et ma lubasin mõned kuud tagasi oma netishoppamist veits piirata? Ütleme nii, et ma eelmisel kuul feilisin selles täiega ja sel kuul otsustasin, et okei – ma pean väiksemad eesmärgid alguses võtma. Kuna ma ikka tellisin iga kuu väga palju asju, siis lambist loobuda on päris keeuline. Seega nüüd tohin tellida 2-3 pakki kuus, mis ei tohi ületada 35 eurot per pakk, aga jah – sellega on muidugi see asi, et kui ma E-le asju tellin, siis on nagu okei 😀 Et Paavli kaltsukast tahtsingi talle tellida, aga tellisin endale ka lõpuks – seal vähemalt soodsad hinnad ja taaskasutus 😀 Ja kaks pakki olen ka veel mujalt tellinud, ühed asjad E-le, milleta ta ilmselt saaks vabalt hakkama, aga no nii meeldisid ja ühe asja endale/Hendrikule, mis pole veel kohale jõudnud ja milleta me saaksime ka vabalt hakkama, aga jälle  – tahtsin!

Nii et selle kuu kolm pakki on juba tellitud, aga kuu lõpuni on veel 18 päeva… Kus ma enne 2019 aprilli elasin, kus ma polnud mitte ühtegi asja netist tellinud? Nüüdseks olen selle 14 kuu jooksul saanud kokku 79 pakki (ja see number on kasvanud viimasel ajal hüppeliselt, esimesed pool aastat ma ei tellinud üldse nii palju asju). Et jah  – ma tõesti jumaldan nüüdseks onlinepoode ega kavatse öelda, et ma ei shoppa enam kunagi, aga ma tunnen, et mul on väike sõltuvus tekkinud. Eriolukorra ajal, kui ma algselt plaanisin end tagasi tõmmata, siis tegelikult ma seda loomulikult ei teinud, sest see süvendas seda sõltuvust niigi – kuskil ju suurt käia ei saanud.

Kas keegi teist on veel natuke shoppamisest sõltuvusse jäänud? Just netipoodides siis (võib ka tavapoodide omast olla, lihtsalt hetkel on see neti oma rohkem levinud – inimesed harjusid sellega eriolukorra ajal ära). Kuidas te sellest lahti saite, kui üldse saite? Või olete nagu mina, kes on kohati nagu narkar, kes uut doosi vajab? 😀

Eks tulevik näitab, kas suudan esialgu oma piirangutest kinni pidada ja siis võib juba mõelda sellele, et kui tõesti midagi ei põle, siis pole neid asju ka vaja. Tegelikult ilmselt ongi asi selles, et kuna otseselt pole vajadust olnud rihma koomale tõmmata, siis pole ma ka seda teinud. Ma küll üritasin mõelda, et paljud kaotasid eriolukorra tõttu töö, aga minul jäi õnneks vanemahüvitis alles, Hendrikul on töö alles – et meil on niigi vedanud ju, aga see ei aidanud mu sõltuvuse vähendamisele kaasa. Ja kuigi peaks ju mõtlema, et tulevikus saad kauem E-ga kodus olla, kui hetkel kokku hoiad, siis nagu näha – ma pole selles eriti osav.

Nii et alustame beebisammudest! Mul pole reaalselt see kuu enam mitte midagi vaja, E-l ka mitte. Hendrikuga on see asi, et ta ise ei luba endale suurt midagi head ja selle tõttu talle pole mul üldse kahju midagi osta (mitte et ma seda hetkel teeksin üldse, aga kui ma talle midagi ostan, siis ma tunnen, et talle on seda reaalselt vaja – minul ja E-l on asju niigi nii palju, et kapid ajavad üle – viimasel eriti). Viimased kuud on nagunii megalt raha auto putitamise peale läinud, millel korraga mitu asja katki on läinud jne. Vanade autode teema, aga muidu teenib see Toyota meid hästi 🙂 Isegi isofix-alus on olemas, mida Euroopa autodel vist enne 2006-ndat aastat ei olnud, aga sellel a la 2000 autol on see täiesti olemas 🙂

Nii et jah – andke nõu, mis teid on aidanud shoppamise vähendamise puhul. Ja siinkohal ei soovi ma Exceli tabeleid vms, sest ma ei taha hetkel muid kulusid ka vähemaks tõmmata. Ainult seda üht.

Vot sellised mured siis hetkel. Lõpetuseks viimase aja pildid siis ikka 🙂

wp-1591973819110.jpgwp-1592043649986.jpg

 

View this post on Instagram

Suvi on tõesti kätte jõudnud! 🤗

A post shared by Jaanika Elias (@jaanika.elias) on

View this post on Instagram

🤗

A post shared by Jaanika Elias (@jaanika.elias) on

32 kommentaari “E sai endale turvatooli! / Mind näriv sõltuvus – kuidas sellest lahti saada?

 1. Maei shoppa enam, kuna plaanin reisiraha koguda, et siit mõneks ajaks jalga lasta. Toimbi hästi! Leia ka endale mingi muu eesmärk, kuhu raha paigutada, millel on sinu jaoks suurem tähtsus. Nagu sa nt ütlesid, siis see, et soovid lapsega kauem kodus olla.
  Materiaalsed asjad lõppkokkuvõttes nagunii õnnelikuks ei tee ka.

  • Nii on jah! Ma pole kunagi suitsetanud, aga kujutan ette, et sellest loobumine oleks ilmselt sama raske kui mitte veel hullem. P.S : Suitsetamise puhul soovitatakse tervise mõttes kohe maha jätta, mitte seda järk-järgult vähendada. Eks see kehtib iga sõltuvuse juures tegelikult, aga mina tundsin, et ma nii julma reeglit endale netipoodlemise puhul ei saa panna kohe, ma astuks sellest lihtsalt üle nagunii.

 2. ma korra vaatasin sinu jutu peale paavli kaltsuka e-poodi ja kas tõesti leiab sealt midagi 😀 täielik kaltsuhunnik ju. pigem tõesti kogu raha ja investeeri muusse. pole sõltuvus, millest peaks olema raske loobuda ka.

  • Paavlist olen ma ainult kaks korda tellinud a la 40 euro eest kokku – seega on see kõige väiksem mure hetkel (kokku umbes 30 asja, millest 29 saab kanda) 😀 Aga ma olen sealt palju asju saanud ja E ka 🙂

   Minu mured on pigem teised netipoed, kus ei ole kasutatud riided ja hinnad pole nii soodsad kui kaltsukates – a la Manzara, Cellbes, Bonbrix, Kleidike.ee, kaup24, beebikaubad.ee, Elery.ee, Reserved jne. Julgeid Riideid pole õnneks ammu enam tellinud 😀 Et Facebooki Martketplace ja Paavlit ma üldse ei süüdista – sealt olen ma tõesti häid ja kasutatuid asju endale ning E-le saanud.

   Üks lemmikuid netipoode on Cellbes, kus on mõned asjad suht okei hinnaga, aga mõned jälle pole.

 3. Mina tellin ka aga enamiku asjadest saadan tagasi:D seevastu poodi emotsioonioste ju tagasi ei viiks 🙂

  • Ma ei viitsi üldse tagasi saata 😀 Mul on vist umbes kolm-neli korda juhtunud kokku, et pole sobinud, aga see on nii väike arv kogu selle riidehunniku juures, mis ma tellinud olen 😀 Üks neist oli teine valge kleit, millega ma plaanisin ka ehk abielluda (polnud veel päris kindel), aga see kärises pulmapäeval 😀 Õnneks oli mul üks juba olemas (see, mille ma esimesena tellisin ja mida ma algselt plaanisin nagunii kanda, aga hiljem tellisin selle juurde, mis veits kitsas oli). See, mis kärises, maksis ka kuskil 40 eurot nagu mu õige pulmakleit. Mõlemad olidki pigem lihtsalt valged kleidid – pulmakleiti selle raha eest ei saaks muidugi.

 4. Mina hoian impulssoste kontrolli all sellega, et ei tee ostu kohe. Annan endale 5-7 päeva aega “seedimiseks”. Ehk siis kui leian midagi endale meeldivat siis kohe ostu ära ei tee aga kui nii nädala pärast ikka kripeldab siis vaatan veel kord ja vajadusel teen ostu ära. Ei pea vist mainima, et enamiku “vajalike” asjade puhul on nende tungiv vajadus nädalaga juba meelest läinud ja ostuhimu kadunud.

 5. Mind tabas ka lastega kodus olles netishopingu hullus. Sest lihtsalt ei saanud nii kergest poodi minna ja nüüd märtsis kogu see kodus istumine ka ju. Eks siis läks natuke rohkemaks, aga kui postiteenus venib, siis ajab hirmus närvi, kui pakid veeeeenivad.
  Mind aitab see, et ma panen asjad ostukorvi valmis, aga kohe ära ei osta. Kui homme-ülehomme ka tahan, siis vast ostan ka. Pahatihti ei osta ka, aga ma olen asjade kohapealt suht minimalist ka. Liigset kraami ei armasta, aga lastele läheb ju alati midagi vaja 😁 Või tahan neid rõõmustada. Aga katsun end tagasihoida, sest ASJAD! 🥴😱
  Aga tegelikult tahtsin ahhetada, kui armas E on. No tule taevas appi! 🥰
  No koguaeg olen ta pilte vaadanud ja no ei saa üle kohe, kui armas ta on.

  • Jaa, seda ma teine kord proovin ka – et kohe ei osta, vaid lasen seedida asjal 🙂 Ning sul on õigus – lastega kodus olles on raskem nagunii poodidesse jõuda. Kusjuures tavapoodide puhul meeldib mulle ainult kaltsukates käia, aga netipoodide puhul lähevad kõik peale kahjuks.

   Ja aitäh – E on armas jah (haha – mitte et ma objektiivne hetkel oleks, aga jah :D).

 6. Soovitan soojalt mõelda raha kogumise peale, seda just E mõttes. Kui vanemahüvitis läbi saab, on ta veel niii väike ja abitu, et kuskil hoius või sõimes käia. Kui just H nii hästi ei teeni, et teid üleval pidada.

  • E kindlasti lasteaeda enne kahte aastat ei lähe – ta on selleks jah väga väike. Pakun, et september 2021 vbl saab harjutama hakata, aga varem kindlasti mitte. Siis ta on kaks aastat ja kuu aega täis.

   Päris ühe palgaga ära ei elaks küll. No vbl elaks, aga siis tõesti megalt kokku hoides. Et elu põhivajadused saaks täita, aga see oleks ka kõik. Ja nii päris ei tahaks elada.

 7. Kui koroona peale tuli, siis mu netist tellimine ainult hoogustus. Eks minu töövaldkonna tõttu oli stressi ka rohkem ja see ajendas rohkem “pingeid maandama”. Muidu miks ma üldse netist hakkasin ostma, oli hind ja valikuvabadus. Ses suhtes ei pea nt spetsšampoone kuskilt x poest ostma, vaid leian sobiva juba netist ja tellingi netist. Boonuseks ongi siis hind ja ka kasutajate hinnangud.

  Ei oska erilist nõu anda, kuidas peatada, eks tuleb kaine mõistusega läbi mõelda, kui väga asja vajad ja ehk leiad midagi hädavajalikumat, millele kulutada. Eks see võib-olla tõmbab ka hoogu maha.

 8. Mulle tundub, et see netiostlemise sõltuvus tabab mingil hetkel kõiki naisi, eriti koduseid emasid, ja ma tegelikult saan aru, millest see tuleb. No eriolukorra ajal näiteks – no muidugi tellisin ma asju, mida hädasti vaja ei olnud, aga samas aitas see mul mõistuse juures püsida ja no mis siis ikka. See on natuke nagu link välismaailma ja rutiinist välja, kui oled muidu üsna üksluises rutiinis. Nii et mina ei põeks, see võib vabalt ise üle minna, näiteks kui paar korda järjest satub ebaõnnestunud ost. Aga jah seda ma teen küll, et alati kohe ära ei osta, vaid laon ostukorvi valmis (ja vahel kulutan selle peale tunde…) ja siis jätan hoopis ootele.

 9. Mul käib periooditi… Et tegelt on alati kuskil mingi nimekiri asjadest, mis lühemas või pikemas plaanis oleks vaja või võiks soetada. Vahel suudan mitu kuud olla nii, et ei osta netist midagi, aga siis kui jälle sellega algust teen, läheb jälle lahti… Kogu aeg nagu midagi vaja. Kõige hullem ongi, et ok, kuskil on mingi nimekiri ja järjest saab sealt asju maha kriipsutatud, mis juba olemas. Aga Sinna lisandub tavaliselt ka kogu aeg midagi juurde, kuna… lapsed… kasvavad ju. Ja sünnipäevad on nii neil kui sõpradel/sugulastel. Koduga seoses igast unistused ja ideed.. Tahaks ühel hetkel tunnet, et nüüd on mõneks ajaks rahu majas, aga vaevalt, et see tuleb. Aidata ses osas ei oska 😀 Muidu ma ei salli üldse ostlemist jms. Eks uued asjad on muidug iikka ägedad ja kodu on ka mõnusam, kui seda aeg-ajalt uude sisekujunduselementidega värskendada. Kuid tegelikkuses mulle ostelda ei meeldi. Netis on see kõik muidugi liiga lihtsaks tehtud. Üldse ei tunneta, kuidas raha sulab. Kui mind üldse miski aitab, siis nimekirjade tegemine. Sest ka veebipoodides kolades satub igasugust ebatarvilikku ostukorvi. Õnneks on seal ostust loobumine ka lihtne. Lihtsalt paned klõps kinni ja pole seda suvalist kraami ikka vaja kah.

  • Netis on jaa kõik nii lihtne – laod ostukorvi, maksad ja tehtud! Mõnes mõttes muidugi hea, aga teises mõttes – sõltuvus on kiire tekkima.

 10. Tellisin ka lapsega kodus olles, aga yhel hetkel hakkasin kappe koristama ja sain aru kui môttetu see oli.. jah, kandsin suht kõike, aga see asjade kyllus hakkas ajudele. Lisaks sain aru, et annan oma raha lihtsalt mingile ettevõttele ära :)) Môttetu!

  Ps, soovitan kindlasti kôrvale panna vanemahyvitisest, sest iial ei tea mis tulevik toob. Kogu puhvrit, see on lastega perele väga vajalik. Vajalikum kui uus seelik:)

 11. Mina soovitan nii teha, et kui emapalk laekub, siis pane vastavalt võimalusele mingi summa kõrvale kohe, nii paarsada eurot. Ja ülejäänud raha löö laiaks kui soovid, sest selle kuu sääst on juba tehtud.

  • See on ka hea plaan 🙂 Ma ise mõtlesin ka sellele, aga tegudeni veel ei jõudnud. Näiteks Digikassa arvele saan selle kanda – eraldi ei peagi uut säästukontot tegema. Seal mul ka tiksub midagi, aga niisama ostes ei ole see summa eriti suur. Kahju, et netipoodides nad ei ümarda nii nagu kaardiga makstes (millest siis see osa läheb Digikassasse, mis ümardati – a la kui poes oli arve 4.50, siis pank võtab 5 eurot ja 50 senti kantakse Digikassasse).

 12. Mina kandsin emapalgast pool kohe teisele kontole (teises pangas). Võiksid ka proovida seda: kindel summa teisele kontole. Üks mu sõbranna tegi sama ja tal polnud sellel teisel kontol ka pangakaarti, et kiusatusi vältida.

  Netišoppamisega on keeruline jah. Ma pole sel aasta päris poodi jõudnudki, kõik asjad olen saanud netist (jäin aasta alguses kohe rasedaks ja mind on taaskord õnnistatud liigoksendamise ja iiveldusega, seega olin liiga “haige”, et minna kuhugi koha peale). Eks ta üks suur enesekontrolli asi ole. Ma vaatan alati ostukorvi veel kriitiliselt üle ja võtan asju tavaliselt vähemaks. Minu meelest oled tubli, et proovid teatud summa piiridesse jääda. Minul on veel abiks üpris frugal abikaasa, kelle säästujutud ajavad vahel küll närvi, aga eks tal õigus ole 🙂

  • Jah, seda teist kontot ma ka katsetan 🙂 Mul on see tegelt olemas Digikassa näol ja sellel pole ka kaarti ning makseid ei saa teha. Sinna hetkel on Digikassa vormis midagi kogunenud, aga alati on võimalus sinna juurde kanda 🙂

   Ma hetkel tahaks jah netishopingut rohkem kontrolli alla saada – päris seda soovi ei ole, et mitte kuskil välja sööma vms ei saaks minna – ma nii elada vist ei suudaks päris 😀

 13. Tellisin ühe korra Paavli kaltsukast riideid, haisesid väga jubedalt keemia järgi. Pesin hea mitu korda ja mõned viskasin lausa ära. Kurb kogemus.

 14. mul tuli selle Paavli kaltsukaga meelde (või noh üldse kaltsukatega), et mul on üks sõbranna, kes saab alati kaltsukatest megaägedaid riideid ja kannab need välja. läksin ka tema jutu peale ükskord kaltsukasse ja ei leidnud miskit. ma ei tea, kas kaltsukatega on see teema, et peab õigel ajal kohal olema, et sealt midagi normaalset leida või? 😀

  • Vist peab jah 😀 Oleneb kaltsukast ka muidugi. Mulle näiteks Humana üldse ei meeldi, seal ma suurt ei käi. No Põlvas nagunii pole, aga kui ka oleks, siis ei käiks. Siin on hea Selveri lähedal asuv kirbuturg, kus ma E-le olen mitmeid asju skoorinud. Kahjuks on tüdrukutele kõvasti rohkem kraami – nii palju ilusaid kleite jne 😀 Endale olen sealt ka asju ostnud, aga lapsele kõvasti rohkem. Viimati küll talvel, sest pärast eriolukorra lõppu pole ma ise kaltsukates kohal poodlemas käinud.

  • Minul näiteks nii, et pean alati sõbranna kaasa võtma. Tema leiab mulle ägedaid asju, mida ma ise elu sees ei vaatakski. Ja vastupidi ka. Ehk siis mõnikord lihtsalt ise ei näe asju, mis sulle sobiksid 🙂
   Ja noh, õigel ajal peab muidugi kohal olema ka. Isegi Paavli veebipood on nii, et ägedamad asjad lähevad kiirelt ära.

   • Jaa, nii on! Paavli e-poe juures on suur miinus see, et kui sa 15 minuti jooksul ühtegi uut liigutust ei tee, siis su ostukorv läheb automaatselt nulli. Kui keegi näiteks helistab või vaja muid asju teha, siis pärast seda pead uuesti tellima hakkama. Et kui paned uue asja ostukorvi 15 minuti jooksul, siis see aeg pikeneb jälle. Kui maksma lähed, siis vist ka okei, aga ma ei tea täpselt – ma pole nii kaua jokutanud seal, sest ma ei tahtnud, et ostukorv tühjaks jookseks 😀 Et jah – seal peab kiiresti tegutsema, ilmselt sellepärast see ajalimiit ongi pandud, et muidu mõni inimene valikski pool päeva. See on küll natuke ebamugav alguses, aga harjub ära.

 15. On küll vana teema aga millisest poest täpsemalt E turvatool pärit on? Kas soovitaksid ka teistele?

  • Peaks olema Babycity pood – asub seal Lõunakeskuse kõige lõpus paremat kätt (vankrid on kohe näha ja turvatoolid ka). Otse koridori lõpus on ka üks lasteasjade pood ja seal on erinevad turvatoolid/hällid, aga meie ostsime sealt, mis paremat kätt asub.

   Meie oleme rahul jah! Kuna meil nagunii oli juba MaxiCosi turvahäll ja isofix-alus sobis vaid MaxiCosi teatud turvatooli mudelitele, siis oli valik muidugi piiratud, aga sobib hästi. E-l on seal palju ruumi ja saab veel pikalt seda kasutada 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s