Kuidas ma väsimusest lahti sain?*

Teate, mida emaks olemine on mulle õpetanud? See on õpetanud mulle kannatlikkust, rahumeelsust ja ka seda, et endalt ei saa liiga palju nõuda või eeldada. Kui E sündis, siis olin ma pikalt nii-öelda pilvedes, sest kõik oli imehästi – meil oli kodus küllaltki rahulik laps, kes ärkas üks-kaks korda öö jooksul, suutis kohe rinnast toituda, oli nõus vajadusel pudelit võtma, leppis kohe Hendriku ja teiste inimestega jne. Kõik need jubedad lood sellest, kuidas beebi sündides muutub elu põrguks, olid minu jaoks kauge müsteerium, mida ma tol ajal ei mõistnud. Loomulikult tundsin ma kaasa teistele inimestele ka meie endi tutvusringkonnas, kellel beebi ärkas öösel iga tunni tagant, mis tõi kaasa samuti selle, et pereema oli kogu aeg väsinud ja stressis. Kuna minul sellist kogemust veel ei olnud, siis ma eeldasin oma naiivses maailmas, et mina olen üks neist õnnelikest, kellega seda ei juhtu. Vähemalt sel korral mitte (kuna on plaanis kunagi tulevikus ikkagi teine laps saada, siis teadsin ma seda, et ka ühe pere lapsed võivad oma olemuselt nagu öö ja päev erineda).

Umbes neli kuud just niimoodi möödusidki – küllaltki idüllilises maailmas . Eks vahel oli raskem ka, aga ei midagi ületamatult keerulist. Väsimus ei andnud mul eriti tunda, sest öösel üks-kaks korda ärgata ja samal ajal kohe E-le rinda anda, kus ta vaikselt nohisedes uuesti magama jääb, oli minu jaoks küllaltki käkitegu. Ka päeval magas E enamasti normaalselt ja kuna sellega suuri probleeme ei olnud, siis sellises roosas mullis oli üpris tore elada.

Möödus veel natuke aega ja E hakkas öösiti kaks-kolm korda ärkama, lisaks muutus ta maailma vastu üha enam uudishimulikumaks, mis tähendas ka seda, et ta ei tahtnud enam niisama paigal püsida. Mis on ju lapse kasvades ka loogiline – maailm tahab avastamist! Tema emotsioonid/tujud muutusid väljendusrikkamaks ja me mõlemad saime Hendrikuga aru, et meil endil hakkab väsimus/kurnatus rohkem tunda andma. Eriti minul, sest kuigi kaks-kolm korda öösel ärkamine ei ole ehk eriti palju, siis ju see vana unevõlg, mis ei olnud küll nii meeletult suur, hakkas ka endast märku andma. Ka päeval tahtis E aina enam tähelepanu ja kui see kõik kokku liita, siis see kurnatus aina enam koguneski. Vaikselt ja tasakesi küll, aga siiski väga salakavalt, ma ütleks lausa.

Ma olen ka mitu korda blogis maininud, et kuskil pea kaks kuud tagasi juhtus meie perekonnas see, mis enamikel on teemaks kohe pärast lapse sündi. Ehk siis E hakkas neli-viis korda öösiti ärkama ja teeb seda siiani. Alguses oli see minu jaoks paras šokk ja ma tundsin end halva emana, sest kuidas ma saaksin selle üle kurta, kui siiani oli mind õnnistatud küllaltki hästi magava lapsega? Jah, kui talle pärast tema öiseid ärkamisi uuesti rinda anda, siis ta lõpuks uinub kaisus, aga see tähendas minu jaoks sundasendis magamist, sest tema oma voodisse tõstes oleksin ma riskinud sellega, et ta ärkab üles – ja see tundus ja tundub siiani minu jaoks palju hullem variant olevat. Lisaks kurnatusele ja väsimusele tundsin ma, et olen kõvasti rohkem stressis, mis tähendas ka seda, et võisin Hendrikule mõtlematult nähvata. Ehk siis jah – lõpuks oli see beebiparadiis minu jaoks täiesti ära lõppenud, sest mul ei olnud enam absoluutselt energiat…

Just sel ajal tuli mulle appi Richteri FerroBio heemset rauda sisaldav toidulisand, mida ma tarbima hakkasin. Ma pean tunnistama, et kuigi ma olen D-vitamiini ja magneesiumi küll võtnud, siis rauda ma lisaks ei ole kunagi tarbinud. Kui ma rase olin, siis kõikus mu hemoglobiin küll piiripeal, aga nii madalaks ei langenud, et arst mulle midagi lisaks kirjutanud olen. Ja noh – ma kipun vahel liiga laisk olema, et ise midagi uurida, aga tegelikult tuleks seda küll teha, sest selline teadmatus võib hiljem rängalt kätte maksta.

FerroBio ongi esimene ja tegelikult lausa ainus toidulisand Eestis, mis sisaldab looduslikku heemset rauda. Mida see siis tähendab? See tähendabki just seda, et FerroBiot võib tarbida ilma retseptita ja arsti ettekirjutust pole selleks vaja, samuti on see eriti oluline just viljakas eas naistele või rasedatele, kellel on väga tihti rauapuudus, mis tekitab kurnatust, väsimust ja nõrkust. Ka imetavad naised võivad ja lausa peaksid seda tarbima, mis oli minu jaoks eriti oluline punkt, sest ma kavatsen vähemalt E aastaseks saamiseni seda teha (no tundub, et tegelikult isegi kauem).

FerroBio sisaldab hemoglobiini, imendub oluliselt paremini kui mitteheemne raud, sest tarbitud toit, jook ega maohappesus ei mõjuta selle imendumist nagu viimase puhul. Lisaks puuduvad sel kõrvaltoimed – mitteheemse raua puhul võivad kõrvalmõjuks olla näiteks seedimisprobleemid, mida heemse raua puhul ei esine. Ja FerroBio puhul piisab väiksest kogusest (1-2 tabletti päevas), et ennast paremini tunda ning vähem väsinud olla. Või siis lausa täiesti väsimusega hüvasti jätta.

Nagu ma juba korraks mainisin, siis rasedatele on FerroBio eriti kasulik, sest nemad kannatavad kõige enam rauapuuduse all, aga uue elu moodustamiseks on seda varasemast rohkem vaja. Kuigi hetkel on eriolukord läbi saanud ning arstivisiidid on rasedatele vist vaikselt taastumas, siis kõige ebakindlamal ajal saavad naised natukenegi ise end aidata – selleks tulebki appi FerroBio! Kui ma ise kunagi jälle peaksin rase olema, siis ma kindlasti tarbiksin seda 🙂

Mina  küll tunnen pärast FerroBio tarbimist, et mul on rohkem energiat ning väsimust on ka kõvasti vähem. Alguses ma arvasin, et ju ma lihtsalt hakkan selle väsimusega ära harjuma ehk siis võtan seda juba elu loomuliku osana (nagu emad teadupärast vahel teevad – lülitavad end autopiloodile), sest ma ei tahtnud uskuda, et see mind tõesti nii kiiresti aidata võiks, aga ma ühel päeval tundsin end jälle kurnatult ja just sel päeval ma olin unustanud FerroBiot võtmata. Nagu öeldakse – ega enne ei usu, kui ise seda koged 🙂

Tulles nüüd postituse alguse juurde tagasi, siis emad ei saa endalt eeldada ja nõuda seda, et nad mitte kunagi väsimust ega kurnatust ei tunneks. Ilmselt nüüd ongi mul selline periood käsil, kus E ärkabki rohkem, aga kui ma saan midagi enda heaks ära teha, et end selles mõttes natukenegi paremini ja energilisemalt tunda, siis seda ma just teengi, kui FerroBiot tarbin.

FerroBiot võivad tarbida kõik naised, kes tunnevad, et neil on suur väsimus või kurnatus, eriti oluline on see aga just emadele, kes annavad palju energiat oma lastele, kes seda vajavad. Lapsed on küll elu õied, aga nad võivad kohati ka parajad energiavampiirid olla, aga kui ema on kui tühjakspigistatud sidrun, siis on kogu perekond õnnetu. Seda kõike aga on õnneks võimalik natuke parandada FerroBio näol.

Heemset rauda sisaldav toidulisand FerroBio on saadaval enamikes hästi varustatud apteekides.

Pilti taipasin ma alles praegu pakist teha – seega see on juba avatud, sest ma olen seda nüüd mõnda aega tarbinud.

wp-1591268676329.jpg

*Postitus sündis koostöös FerroBioga.

3 kommentaari “Kuidas ma väsimusest lahti sain?*

 1. Enamus rauapreparaate on apteekist ilma retseptita ja arsti ettekirjutuseta kättesaadavad. Lihtsalt üldjuhul niisamal lambist rauda juurde võtma ei hakata, selleks peab ikkagi vajadus olema ning vajadus selgub harilikult pärast arsti juures käimist ning vereanalüüside tegemist. Muidugi kui oled korra juba aneemiline olnud, siis oskad edaspidi ka ise enesetunde järgi seda ära tunda ning seepeale ise rauda juurde võtma hakata (sageli tekib rauapuuduse puhul näiteks mingi imelik kiiksuga isu – kas ise kriidi, paberi, mulla või savi järele). Endal mul on just niimoodi. Nii kui rauatase langeb, nii tahaks mulda ja söetablette ja kaltsiumitablette krõmpsutada. Noh ja siis tean, et tegelikult tuleb hakata rauatablette krõmpsutama. Lisaks – rauda sisaldav preparaat aitab väsimuse ja kurnatuse puhul AINULT siis, kui on olnud reaalne rauapuudus/rauavaegusaneemia. See ei ole mingi imerohi, et vohh, unetud ööd, palju titestressi, nägelemine mehega – aga vot kui rauda söön, siis see unetutest öödest tingitud väsimus kaob nagu naksti. Ei, sellise väsimuse või ülekoormusest tingitud kurnatuse puhul ei aita ükski raud, olgu see heemne või mitteheemne. Nii et selles mõttes eksitav postitus.

  • Seda küll jah. Mul oli see piiripeal raseduse ajal ja mõned aastad enne rasedust oli ka hemoglobiin üks kord madal. Aga see oli nii vähe madal, et ma ei hakanud siis rauda võtma. Ja hiljem oli juba korras kuni raseduseni, mil see ka oli okei, aga napilt.

   Seda muidugi, et vereanalüüsid on ka vajalikud 🙂 Ma ise plaanin ka need millalgi teha, aga hetkel on mind Ferrobio aidanud. Nii et ehk ongi minu puhul asi selles, et mul ongi rauatase madalaks läinud? Kavatsen selle välja uurida. Niisama üldise kurnatuse vastu see ilmselt ei aita jah, mis pole seotud otseselt rauapuudusega.

 2. Soovitan Nõgeli tablette hoopis. Eestis välja töötatud Nogeli tooteid – nogelorganics.com. Nemad kasutavad samuti toodetes raudbisglütsinaati, mis imendub 2–4 korda paremini võrreldes laialt kasutatud raudsulfaadi ja -fumaraadiga, mille imendumine on umbes 27–28%.

  Koostiained:
  RICHTER FERROBIO
  Raud 18mg
  Hemoglobiin 519mg
  Muud koostisosad on: mikrokristalliline tselluloos, kahefaasiline kaltsiumfosfaatdihüdraat, polüvinüülpolüpürrolidoon, magneesiumstearaat, ränidioksiid, polüvinüülalkohol, talk, polüetüleenglükool, letsitiin (SOJA), hüdroksüpropüülmetüültselluloos, polüdekstroos, miglüool 810, punane raudoksiid, must raudoksiid, titaandioksiid, indigotiin.

  Nõgel
  Acerola kirsi (Malpighia emarginata) pulber*, raud (raudbisglütsinaat), klorella (Chlorella vulgaris) pulber*, Eesti kõrvenõgese (Urtica dioica) pulber**, karnaubavaha* (3%).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s