Marju Karini raamat on puhas saast – keeletoimetaja on vist puhkusel olnud… /”Kiirtee põrgusse” – õudukas, mis oli nii mõttetult igav…

Lõpetasin eile Marju Karini raamatu “Naine – otse ja ausalt” – see oli puhas saast! Mul on mingi teema sellega, et kui ma juba raamatut alustan, siis ma pean selle ka lõpuni lugema. Lootuses ilmselt, et ehk läheb lõpp paremaks. Ei läinud! Ma tunnistan, et olin alguses juba natuke skeptiline, sest JES Kirjastus – Jesper Parve enda raamatuid olen ma raamatupoes sirvinud, aga need pole kunagi seda muljet jätnud, et tahaks neid reaalselt lugeda. Nüüd on blogija Piltsberg (Illimar Pilt) ka sama kirjastuse all raamatu välja andnud – ilmselt ma siiski annan sellele raamatule võimaluse, sest mulle mõned ta blogipostitused meeldivad, aga olen eos juba skeptiline. Aga sellisel juhul on ju meeldiv üllatus, kui tuleb välja, et Piltsbergi raamat on hea.

Mis mind Marju Karini raamatu puhul eriti häiris, olid nii mitmed grammatikavead. Ja mina täiesti tavalise kirjutajana ei peaks selliseid asju märkamagi, sest ma teen nagunii ise ka kirjutades vigu. Aga kui keeletoimetaja on juba raamatust üle käinud ja minusugune tavaline kirjutaja suudab ikka nii palju vigu leida, siis see on ülihalb märk. Ehk siis kivi totaalselt keeletoimetaja kapsaaeda. Aga kui see osa välja jätta ja neist vigadest mööda vaadata, siis ei olnud raamat ikkagi eriti hea. Jah, otsekohene ja aus küll, aga minu jaoks jäi igavaks. Kas te olete lugenud ja kui olete, siis kas meeldis?

Samuti pettusin ma Margus Vaheri teises raamatus. Ma lugesin kunagi tema esimest raamatut ja see oli väga hea, aga “Kuidas armastada naist” mulle ei meeldinud, võrreldes Margus Vaheri esimese raamatuga oli see täielik pettumus. Siiski õnneks parem kui Marju Karini saast.

Ja kellel veel on vaatamata üleeile TV3-s jooksnud meie endi esimene õudukas “Kiirtee põrgusse”, siis võite selle paar tunnikest ka millegi kasulikuma jaoks hoida. Ma olen väga paljusid välismaiseid õudukaid näinud, sest see žanr meeldib mulle, aga see “Kiirtee põrgusse” oli puhas jura. Kokkuvõttes ei saanud mitte essugi aru, mis toimus… Okei, lõpus seletati asi lahti, aga ikkagi täiesti mõttetu ja igav. Eestlased ikka ei oska selliseid filme teha kahjuks. Kuigi algus isegi oli enam-vähem okei, siis mida enam edasi see film läks, seda jaburamaks see läks!

Samas maitsed on muidugi erinevad – ma tean, et väga paljudele ei meeldinud “Talve”, aga mulle jälle meeldis. Mu sõbranna ka mainis, et jumala mõttetu film, olin juba end ette valmistanud igavaks filmiks, aga üllatusin positiivselt isegi. Jah, “Kevade”, “Suve” ega “Sügisega” samal tasemel see muidugi pole, sest need filmid on mäekõrguselt ees, aga seda ma ei eeldanud ka. Nii et loo moraal on selles, et kui tahate veenduda, et miski on hea või halb, siis selleks peate te seda ise lugema/vaatama. Teised saavad muidugi arvamust avaldada, aga see ei pruugi teie omaga kattuda.

Eile käisime perega Võrus Tamula järve ääres jalutamas – päris tore oli, kuigi vihma hakkas hiljem sadama. Õnneks mitte eriti palju. Me polnudki ammu Võrus käinud ja mina varem ei olnudki üldse Tamula järve ääres jalutanud.

Kumbki raamat ei ole minu meelest hea, kunagi Instagrami küsitluses need teistele aga meeldisid – vähemalt vastuste põhjal. Kui Margus Vaheri raamatut võib veel  lugeda, siis Marju Karini oma oli minu jaoks mõttetult igav – lisaks häiris mind keeletoimetaja tegemata jäetud või siis äärmiselt lohakalt tehtud töö.

Edit: Need vestluskaardid olid aga küll head! Oleme neid Hendrikuga kasutanud ja saime teineteise kohta palju rohkem teada – nii et neid võin küll soovitada 🙂

Edit 2 :Facebookis mainiti, et need vead on taotuslikud, et Jesper Parve kirjastuse raamatutele promo teha, sest tema põhiidee on neid müüa ja inimesed tahavadki neid nende vigade pärast rohkem lugeda, millele ma vastasin niimoodi: Haha, ei teadnud 😀 No kui nii võtta, siis jah – ka negatiivne tagasiside on tagasiside 😀 Aga vbl on asi tegelikult hoopis selles, et Jesper Parve pidi intervjuus seda asja siluma ja siis mainiski, et taotuslikult tehtud. Sest ma vaatan, et tema on üks neist toimetajatest – seega on see kivi tema kapsaaeda ju ka 😀 Kes ikka tahab mainida, et tegelikult asja pekki keeras 😀 Aga kurb, kui sama tehakse ka reaalselt hea raamatu puhul – ma pole Piltsbergi oma lugenud, aga usun, et see on parem kui Jesperi enda või Marju Karini oma. Kui seal ka samasuguseid trikke kasutatakse, siis raamatu väärtus langeb minu jaoks täielikult. Õnneks Marju Karini puhul oli sisu ka nagunii pask 😀

Aga jah – kui eesmärk on raamatuid müüa ja seda iga hinnaga, siis saab seda teha ka sellisel kujul… Kahju ainult, et ei suudeta korralikku promo ilma selliste lollusteta korraldada.

wp-1584718354301.jpg

18 kommentaari “Marju Karini raamat on puhas saast – keeletoimetaja on vist puhkusel olnud… /”Kiirtee põrgusse” – õudukas, mis oli nii mõttetult igav…

 1. Ma ei ole seda kiirteepõrgusse näinud, aga mul tekkis nüüd väike segadus. Nad nimetavad seda Eesti esimeseks õudukaks, aga mitte Rehepapp ei ole esimene õudusfilm, kui Rehepapp õudusfilmi alla ei kuulu, siis mis žanr tal on ulmeromaan?

  • Sa mõtled “Novembrit”, mis “Rehapapi” raamatu põhjal tehtud on? See on õudusfilmi sugemetega – samamoodi nagu “Must alpinist” vist. Et päris õudusfilmiks ei kvalifitseeru. Ma pole “Novembrit” näinud, aga raamat mulle meeldis – lugesin seda küll ammu, aga täitsa hea oli. Üldse Andrus Kivirähk on hea – nii “Rehepapp” kui “Mees, kes teadis ussisõnu” on minu meelest head raamatud.

  • Haha, tänks! 😀 See viimane oli eriti humoorikas lugemine 😀 Mulle on ka alati tundunud, et kui tüüp, kes on üle 30, mainib, et mehe õnnelikuks tegemiseks on vaja kolme asja – võileiba, suuseksi ja vaikimist, siis ta on mõttemaailmas alles poisike. 20-ndate alguses see ehk tõesti on osside mõttemaailma puhul niimoodi, aga normaalsed kutid ja mehed, kes on juba üle 30, võiksid elus siiski midagi enamat tahta. Aga no ta ise siis vbl ei taha, piisab sellest ka 😀

   • Mul on praegu öökapil “Mees 2″ ja Mees 3”. Esimesest suutsin 4 lk. lugeda. .. Tagasi raamatukokku…

   • Kadi, ma ise olen neid sirvinud raamatupoes, aga rohkem ei tahtnud 😀 “Mees 4” puhul vbl isegi on lootust, sest autor on suhteliselt värvika karakteriga blogija Piltsberg.

 2. Mida hekki? Tehakse MEELEGA kirjavigu et siis lugejate huvi suurem ja raamatut ostetakse rohkem ?! Sellist absurdset vabandust või põhjendust ei kujutaks nagu ettegi.. See on täielik jamps ju 😀

  • No seda minagi, aga see olla Jesper Parve taktika – ta ise rääkis nii meedias 😀 Ma ise pole kuulnud, aga Facebookis mu postituse alt mainiti, et Jesper on seda avalikult tunnistanud 😀

 3. Ma olen ka lehitsenud neid ja ei kutsunud ükski neist lugema. See viimane, Piltsbergi oma ehk on teistsugune, sest tal tundub veidi teistsugune mõttemaailm olevat. Aga jah, see vabandus, et meelega vigu teha – kui vead on mingid slängiga seonduvad sõnad, siis oleks ehk usutav. Aga seal tõesti oli märgata juba lehitsedes puhtaid grammatilisi vigu.
  Lugesin ka seda “Kuidas olla nõme mees..” arvustust ja siis ei tekkinud hoopiski tahtmist lugeda, vaid pigem sain ka kinnitust sellele, mis mulje juba etteruttavalt jäi.
  Aga eks ta nii ole jah, et kõigile ei saagi kõik meeldida.

  • Jah, ehk Jesper Parve pidi lihtsalt siluma seda teemat ja siis ütles, et see on turunduskampaania. Aga no vbl oli juba algusest peale seda.

 4. Sorry, aga whothef*ck is Marju Karin? Mis tema saavutused täpsemalt on, et teda üldse peaks siin Eestis mingi A-klassi staarina klassifitseerima? 😀 Tundub, et nüüd annab iga teine pseudostaar enda elulooraamatu või “motivatsiooniraamatu” välja, olles ehk 20-30-aastane. Kurb, et selliste “staaride” kõrval jäävad varju need, kes ka päriselt midagi saavutanud on (nt lauljad, kes on mingil hetkel olnud kuulsuse tipul, nt Nexuse lauljad). Ja Margus Vaher…. tema hakkas enda raamatuid välja andma peale oma sõbranna Kadri Luige surma, kes tõepoolest oli Kirjanik, n-ö Motivatsioonikirjanik suurte algustähtedega ja kelle sõnade taga oli ka reaalselt sisu, mitte tühjad sõnad. Ja Margus Vaheri raamatud lähevad minu meelest samasse auku, kuhu Marju Karini raamatud – hingetud, tühjade loosungitega raamatud, mis on välja antud selleks, et ennast promoda. Kadri Luik kirjutas seevastu südamest, seejuures mitte ennast haipides…

  • Marju Karin on tegelikult juba 42, aga muidu nõus su jutuga. Kadri Luige raamatuid ma pole lugenud, aga tema Facebooki jälgisin küll.

   Margus Vaheri esimene raamat mulle isegi meeldis ja oli minu meelest hea, aga teine enam mitte. Need on õnneks teise kirjastuse poolt välja antud, mis ei tee nimelt selliseid prohmakaid, et oma raamatutele promo teha 😀

 5. “Õnneks Marju Karini puhul oli sisu ka nagunii pask “- nimelt milles see “pask” seisnes? sirvisin mina samuti poes seda raamatut ja mulle tundus, et nende avameelsete kirjelduste poolest ma siiski ei osta, kuid , mis seal oli hullu kirjas? et blogiteemana on ok aga kui keegi raamatus oma intiimelu kirjeldab on FUI?

  • Avameelsus mind ei häirinud, kui see oleks paremini kirja pandud. Kui isegi vigadest mööda vaadata, siis oli raamat minu jaoks igav. Palju lihtlauseid ja no tundub, et välja antud sellepärast, et Jesper Parve ühel hetkel helistas ja mainis Marjule, et ta võiks raamatu kirjutada 😀 Ta ühes intervjuus ka mainis, et see oli puhtalt Jesper Parve idee – ju sellepärast see selline punnitatud raamat ongi.

 6. Ise ma Marju Karini raamatut ostnud poleks, aga kuna kingiti, siis lugesin! Leierdati palju sellest raamatust, aga teist korda ma ise ei loeks! Püüan maha selle parseldada ja uus parem raamat ise endale osta 🙂 vigu oli palju jah! Kohutavalt häiris

  • Ma loen hetkel blogija Piltsbergi raamatut (Illimar Pilt) – ja see on hoopis teine tera! Ei veni nagu tatt, mis Marju Karini puhul teemaks oli – ka JES kirjastuse poolt välja antud. Sain täna kätte ja juba 72 lehekülge loetud. Nii ohtralt vigu samuti silma ei hakka, aga kuna sisu on huvitav, siis ei otsi ka neid ekstra 😀

   • See on minu jaoks huvitavam jah! Tekst on ladusam, laused ei ole nii punnitatud jne. Aga no Piltsbergi puhul võis natuke eeldada ka, et nii hull see ehk ei ole 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s