Mis küll saama hakkab? / Kahju neist, kes lähiajal sünnitama peavad :(/ E sai seitsmekuuseks! :)

Ei saaks öelda, et tuju just laes oleks – arvestades seda, mis hetkel toimumas on, aga kuidagi peab elu jätkuma. Iga kord ajalehte/terviseameti kodulehte avades on juba ette teada, et ametlik koroonahaigete number on nagunii jälle tõusnud (viimati oli 171, aga varsti ei jõua enam järge pidada, sest see kogu aeg suureneb) – seda, mis see tegelik ja mitteametlik number veel on – ei taha isegi mõelda. Kõiki ju nagunii enam ei testita, sest resursse ei jätku selleks. Mina olen rahul, et lõpuks riigipiir sulgus, aga jällegi teps hilja – Leedu sulges riigipiiri ühe nakatunuga ja neil on neid hetkel 12, Läti tegutses ka üpris kiiresti ning neil on see arv 30. Me olime viimati riikide puhul 10-ndal kohal nakatunute arvuga miljoni inimesi kohta – seega ikkagi esirinnas 😦 Jah, riigisiseselt levib koroona nagunii, aga need numbrid oleksid oluliselt väiksemad, kui Saaremaa võrkpallimäng oleks ära jäänud. Siis oli jah meil paar nakatunut, kui see mäng toimus ja loodeti, et itaallased on puhtad… Mis seal enam – muuta seda ei saa, aga ehk vähemalt võeti sellest õppust.

Mina olen väga rahul, et enamik asutusi on suletud – minu meelest võiksid lahti jääda ainult toidupoed ja apteegid. Suured kaubanduskeskused peaksid ka suletud olema! Aga samas nii kahju on müüjatest, kes peavad inimesi teenindama – nemad ei saa end kuidagi kaitsta 😦 Ja no arstid – kui nemad haigeks jäävad, siis oleme tõelise kriisi äärel. Nii et nendele inimestele suur tänu, kes hetkel tööpostil olema peavad – on need siis arstid, päästjad, müüjad, apteekrid jne. Aga sellest ma aru ei saa, miks riidepoed lahti peavad olema – see pole hädavajalik ju hetkel!

Kahju on ka neist, kes varsti sünnitama lähevad, sest Tallinnas ja Pärnus enam tugiisik sünnitusele kaasa tulla ei saa – ka peretubadesse mitte. Mujal vist veel saab, aga ainult siis, kui peretubasid jagub ja mehed ei tohi kordagi haiglast välja minna, kui nad juba seal sees on. Et kui välja lähevad, siis sisse ei saa enam. Kui sünnitusjärgne aeg on tavapalatis, siis sinna mehi ei lubata nagunii. Et ma saan aru, miks see kõik vajalik on ega kritiseeri seda otsust üldse – lihtsalt naistest on natuke kahju… Eriti esmasünnitajatel ja keisrilõike puhul – minul oli Hendrikust nii palju abi ja kuigi ta öösel ei saanud minu juures olla, sest meile peretuba ei jagunud (olime tavapalatis), siis päeval ilma tema abita ma oleksin hulluks läinud. Et selles mõttes saavad praegusel ajal need naised, kes hetkeseisuga Pärnus ja Tallinnas sünnitavad, ühe tõelise nõukaaegse kogemuse, kus ainult aknast võis mehele last näidata. Ilmselt on ülejäänud Eestis varsti sama seis – mehed sünnituse juurde ei pääse ja kui nõukaajal sai vähemalt pakke saate, siis nüüd on see ka ohutuse tagamiseks keelatud. Nii et pidage vastu, naised, kes te lähiajal sünnitama lähete! Hetkel eelkõige Pärnu ja Tallinna omad, aga kui Tartus perepalatit ei peaks saama, siis tavapalatisse mees ka tulla ei või enam, isegi mitte päeval.

Aga nüüd natuke rõõmsamate teemade juurde! E sai täna seitsmekuuseks! Me mingit pidu ei pidanud, sest me nagunii ei tee seda minisünnade puhul ja praeguses olukorras nagunii ei peaks. Käisime niisama jalutamas kolmekesi ja meie Hendrikuga sõime E auks kooki. Tema veel kooki ei söö, aga puder maitseb E-le küll väga. Ja kõrvits ning banaan!

Lõpetuseks siis mõned pildid ka. Üks pilt on magavast E-st, kaks fotot on nädala keskel minust ja E-st ning viimased on täna ehk E sünnipäeval tehtud! Muidu ma E-le väga teksaseid jalga ei pana, aga pidupäeval ju võib 🙂

wp-1584095609219.jpgwp-1584293223852.jpgwp-1584293190974.jpgwp-1584293144249.jpgwp-1584293091937.jpg

25 kommentaari “Mis küll saama hakkab? / Kahju neist, kes lähiajal sünnitama peavad :(/ E sai seitsmekuuseks! :)

 1. Hetkel on haigestunute arv ette arvutatav. Viimased 5 päeva on see suhe olnud 1,8 korda.
  Üleeile oli see 41, eile hommikul oli see 79, täna 134, seega homme ~228 ja päev pärast seda ~441… aga see on ainult kinnitatud juhtumite arv… ja kuna testitakse ainult riskiryhmasid, siis see number tegelikuses võib vabalt olla 5-10x suurem

 2. Kuskilt käis läbi, et tegelik arv võib tuhandetes olla, aga tõestada ei saa.
  Ühel tuttaval on ka koroona ja kirjutas, et korraks oli väike palavik ja kerge köha, aga ei midagi hullu. Istub kodureziimil ja kõik on timm.

  • Eks need symptomid on ka nii individuaalsed… alles tuli uudis, et 19 nädalane laps põdes selle läbi ilma mingite ravimiteta

   • Lapsed pidid jah viirust edasi kandma, aga neil endal erilisi sümptomeid ei pruugi olla. Gripi ja koroona üks erinevus on ka see, et gripi puhul on lastel ju ka oluliselt tugevamad sümptomid, aga koroona puhul pigem mitte.

 3. Me ka kodus tõbised. Ei saagi teadma, kas on koroonast see valus kurk ja mingi nohu või lihtsalt misiganes muu viiruseuss…. Oleme karantiinis ja ongi nagu kõik. Mul on nii kahju, et kogu see asi on nagu nii valesti välja kukkunud. Oleks saanud kõike palju paremini otsustada ja teha. Praegune olukord on aga päris nutune, just majandusliku poole pealt. Läheb keeruliseks….

  • On jaa 😦 Majanduslik krahh tuleb meeletu! Praegu jah testitakse ainult neid, kellel eriti halb olla – teised ei saagi teada, kas neil on niisama külmetus või koroona. Isegi raha eest ei saa kõik end testida, sest seal valitakse ka, kellele see koroonatest teha ja kellele mitte.

   • No ma raha eest ei läheks tegema ka enne, kui juba mingid tõsisemad sümptomid on, hingamisraskused või talumatu lihasvalu ja palavik vms. Selle 81€-ga (võikuipaljuseetestmaksabki…) on muud targemat ka teha, kui seda lihtsalt teadasaamise peale kulutada ja siis avastada, et oh, möödas juba see kurguvalu ja nohukene. Lihtsalt igaks juhuks isoleerime end.

   • Jah, õige mõte! Praegu peab iga sellist nähtu tõlgendama igaks juhuks koroonana – ka sellisel juhul, kui see seda pole. Sest ega ei saagi kindel olla ju…

 4. Kahju on kultuuri töötajatest ja muudest töötajatest , kes valitsuse otsusest ei saa 1 maini tööd teha.Ma oleks saanud eile siiski minna Soome , sest Soomega ei katkestatud laeva liiklust.Tööandja tegi piirangu ja nüüd peangi minagi 1maini ootama , kui näha on , kui suurde masusse euroopa majandus langeb ja sellest sõltub kinnisvara turu pakkumised. Seda sain teada , et aprilli alguses tahab reisikorraldaja iga hinnaga viia meid lõuna Hispaania.Jutt oli järgmine , et riik ei saa piiranguid teha ja igaüks gruppist otsustab ise , kas läheb kultuuri reisile või mitte. Tema ja riik ei saa täiskasvanutele piire teha.Tõi näiteid ekstreem matkajatest mägedes , sõjakolletes.
  Ma arvan sama , et demokraatlik riik ei tohi teha inimestele piiranguid.Leian samuti , et elu ei pea kultuuri töötajatel seisma jääma 1 maini! Riik ei saa olla keelav ja inimesi piirata , leian ,et kes haiged on need jäägu koju , kuid ärgu takistagu terveid tööd tegemast , mudu masu aina süveneb ja majandus elu läheb hullemaks Euroopas kui oli 2007 kuni 2009 aastal!

  • Kle, äkki hariks end natuke? Mida vähem inimesed hetkel ringi traalivad või reisivad, seda kiiremini saab koroona kontrolli alla. Aga ei – sinusugused tahavad veel reisile minna ja kõigest on pohhui. Just selliste inimeste pärast koroona saabki edasi levida! Aga noh – ega ma sinult mingit targemat arvamust ei oodanudki.

  • Oi kuidas mind see kommentaar ärritab! Ei ole siin mingit demokraatiat ja ringi töllerdamist kui asi on nii tõsine! Sinusuguste pärast, nagu juba printsess ütles, levibki viirus edasi. Ei ole vaja reisida, no ei ole vaja !!!! Millest siin on raske aru saada. Ja mis argument et terved inimesed, mine lennujaama sinna viirusepesasse ja enam pole terve. Mõnel pole seda mõistust ikka üldse jagatud 😤

 5. Huvitav on see fakt, et need tarkurid tulevad alles siis oma urust välja kui mingi jama käes on. “No ma ju ütlesin” sellele vastuseks et jah ütlesid kül aga oma peas ja nüüd tuleb kui jama kaelas tuled targutama. vot selliseid inimesi ma ei seedi. Jah selge on see et raskeks meil läheb ja peab hakkama püksirihma koomal tõmbama, aga kes on püksirihma koomale ei tõmba on meie riigiisad nemad lisavad vaid oma tasule 500euri otsa samas kui tervishoiu töötaja saab mingi tunnile 10 senti juurde. Peale selle. sain ka täna teada, et pean jääma koju. kogu kollektiiv sai puhkust.

 6. Eesti tegi õieti, et piirid kinni pani. Ma elan UKs ja elu täiesti tavaline, ainult paljud toiduained ja vetsupaber ning igasugused puhastamise vahendid on igal pool otsas. Mähkmeid, piimapulbrit, mune, pastat, jahu ja konserve naljalt enam ei leia ning 3 konservi on lubatud inimese kohta. Muidu aga kaubanduskeskused, koolid ja ülikoolid lahti, isegi käisin tundides veel eelmine nädal (nüüd on natuke köha ja nina imelik, istun kodus hetkel). Täna just sõbranna käis mulle hommikul vara poest asju toomas ja ütles et pood rahvast paksult täis, 4-5 käru järjekordades ning tagasi sõites olid kohvikud ja tänavad ka inimestest umbes. Meie peaminister arvab, et parim viis on lasta 80% rahvast nakatuda ning nö immuunsuse saada ja need kes nõrgemad või vanemad ja selle tõttu surevad siis on nö loomulik kadu.

 7. Jaanika paanikaks pole pole põhjust , sest negatiivsete proovidega pole arstid ära tõestanud , kas tegemist on tavalise grippiga või tõesti koroona viirusega.Sümptomid on samad , see ajakirjanduse paanika ja terviseameti ja valitsuse otsus on üle reageeritud.Täpselt ei teagi mis on seda viirust nii suure kella alla pandud ja kas on igal palavikku haigel kohe koroona haigus?

   • Sa kirjutasid, et mis see telefoniga lehvitamine kaasa aitab. Samas võiks küsida, et mis see paanitsemine kaasa aitab? See ei muuda samuti olukorda.

   • Mina ei paanitsegi, aga suhtun olukorda tõsiselt. Muidu jätkub elu tavapäraselt, aga ei käi kaubanduskeskustes, kohvikutes ega suurtes poodides vms. Kui mu juuksur oleks täna olnud, mitte nädal tagasi, siis oleksin selle ära jätnud, sest iluteenused ei ole praegu vajalikud. Sellised iluteenuste pakkujad, kes praegusel ajal soodushinda pakuvad, ajavad närvi küll. Jah, see on majanduslik põnts kõigile, aga kui teatrid, kinod, koolid jne on kinni, siis solidaarsust peaksid ilusalongid ka oma uksed kinni panema. Sest sellele ei saa kahjuks loota, et inimestel endal oidu oleks peas, sest mõnele on geelküüned ja soeng tähtsam… Vot sellised inimesed mulle ei meeldi.

    E igakuine arstiaeg ka tühistati täna, mis tal kolmapäeval olema pidi, tahtsin just ise enne helistada, aga arst jõudis ette. Seda saab edasi lükata, sest see on lihtsalt igakuine visiit.

    Lehvitamine iseenesest polnud tõesti midagi halba, aga tundub kuidagi liiga veider asi, millega president saaks välja tulla. Jah, tema otseselt ei saagi meie riigis suuri otsuseid vastu võtta, aga no kas see aitab siis neil ettevõtetel kuidagi mäele tagasi saada, kellel hetkel on raskused? Kas see reaalselt toetab arste või teenindajaid, kes hetkel kõige suuremas ohus on? Ma ei tea – minu jaoks tundus see ettepanek liiga tilulilu sellises olukorras. Aga no kes tahtis, see lehvitas. Mina seda ei teinud.

 8. Muidu üldjoontes nõus, aga seda tugiisikute sünnituse juurde mittelubamise otsust kritiseerin küll sajaga. Võibolla natuke hormoonid möllavad kuna esimene sünnitus kohe ees (tegelikult oleks juba pidanud käes olema).
  Kõige rohkem vihastab ja väärib kritiseerimist minu poolt see haiglate kommunikatsiooni pool.
  Tartu Ülikooli Kliinikum keelas ka nüüd tugiisikud ära, nemad on ainsana suutnud mokaotsast pool sõnagi kirja panna selle kohta, et nad saavad tugiisiku olulisest rollist aru ja üritavad kuidagigi seda kompenseerida.
  Tallinna omad raiuvad aga üksteise võidu tuimalt, et “meie töötajaid on vaja kaitsta” ja kõik. Samal ajal on nad ise ju kogu protsessi üles ehitanud tugiisiku olemasolule. Olen käinud perekooli loengutes nii Pelgulinnas kui ka ITKs ja mõlemas on loengutes ausalt tunnistatud, et reaalsuses oleks sünnitusmaja personalil ilma tugiisikuteta väga raske. Tunnistavad sünnitajatele ausalt, et reaalselt ei ole neil nii palju personali, et piisavalt olukorda hallata ja et tegelikult tugiisik täidab tihti olulisi funktsioone. Kui mõni julges mokaotsast öelda, et ilma tugiisikuta tuleb, siis lausa tungivalt soovitati ikka tugiisik kaasa võtta.
  Ja nüüd, kriisiolukorras, on kommunikatsioon selline, et “parem ärge tulge, meil niimoodi turvalisem.”
  Jääb mulje, et pika hambaga võetakse sünnitaja ise vastu – noh, sest sünnitajat ei saa päris ukse taha visata – aga teretulnud sa seal ei ole (turvarisk ikkagi personalile) ja sinu tugiisik on suisa kurjategija, kes tuleb kiirelt pildilt elimineerida.
  Kõik lähiajal sünnitajate küsimused selle kohta, kuidas see tugiisikute puudumisest tingitud lünk täidetakse, jäävad igasuguse vastuseta.
  No ei tekita usaldust, ei tekita.
  Kõige nutusemas seisus ongi need, kellel sünnitus kohe-kohe tulemas – ei jõua enam eraämmakat võtta, planeeritud kodusünnitus ka enam võimalik ei ole.

  Ja oi, kus mind vihastavad need tänitajad, kes tulevad lagedale targutustega: “Mis teil, lumehelbekestel, häda on. Meil NÕUKA AJAL…….”
  Nõuka ajal oli veel palju muid “toredaid” nähtusi – sisuliselt kohustuslik punaparteisse kuulumine, poes oli kõik defitsiit, töökohta valida ei saanud jne. Tahate äkki seda ka kõike tagasi?

  Sain ennast nüüd välja elada 😀
  Tegelikult läheb kõik hästi, aga just see paanikauimas suvaliselt rapsimine, puudulik kommunikatsioon ja “nostalgiaklubi” klähvimine ajab kõik närvi.
  Lisaks on üks ITK ämmaemand otsustanud olukorrast veel kasu lõigata ja oma isikliku “bisnesi” teha, ärides “üksinda sünnitamise” veebiloengut 8eur/per kärss kõigile muresolevatele sünnitajatele. Selle asemel, et ITK ja Pelgulinna poolt koostada tasuta juhised, kuidas selles olukorras hakkama saada.
  Imeline, kas pole.

  • See ITK ämmaemanda asi on küll kohutav! Muidugi peaks nüüd tasuta informatsioon olemas olema, kuidas üksinda sünnitada (ilma tugiisikuta siis), väge nõme ikka…

   Mina täiega mõistan seda hirmu ja oleksin ise ka paanikas, kui peaksin praegu üksinda sünnitama minema… Arstide koormus on niigi meeletu ja siis veel see, et naised ka lisaks hirmul, aga mitte keegi ei ole abiks, sest ämmaemandad/arstid külastavad palateid pärast sünnitust suhteliselt vähe. No nüüd vbl rohkem, aga pärast keisrilõiget näiteks üksinda oma last tõsta… Uhh, ei taha mõeldagi, isegi öösel oli megavastik (perepalati puudumise tõttu olin tavapalatis), aga päeval oli Hendrikust nii palju abi. Ja juba siis nähvati Tartus mulle, et kobi kiiremini püsti – mis siis veel nüüd saama hakkab, kui mehed ka enam naisi toetada ei saa, tuleb vist 30 minuti pärast juba ise toimetada, sest arstidel ei ole aega… Ja ega tavasünnitusest taastumine ka mingi meelakkumine ei ole.

   Igal juhul edu sulle ja vastupidavust! Ja anna pärast teada, kuidas kogu protsess sujus! Ja kui lõpuks pisikesega koju saad, siis on küll ilmselt superhea olla – minul endal kadus kogu stress sellest hetkest ära, kui lõpuks kodus olime 🙂 Ja need naised, kes praegu sünnitavad, on ürgnaised! Minu respekt neile kõigile! ❤

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s