Koroona ja vastutustundetud inimesed

Teate, millised inimesed mind närvi ajavad? Lambad! Ma võin andeks anda puhta lolluse neile, kes on alati veits uhhuud olnud ehk igasugused lamemaalased, kes usuvadki, et koroonaviiruse põhjustajaks on 5G levik… Sest tavaliselt sellised inimesed on ka totaalselt vaktsiinivastased ja üldse muudes aspektides veits peast põrunud… Mu endine töökaaslane näiteks tunneb ühte sellist isiklikult ja ta ütles, et varem oli tüüp jumala normaalne inimene, aga siis hakkas omal ajal Facebookis MMS-i promoma ja muutus vaktsiinivastaseks ning nüüd ajab seda 5G teooriat. No selliste vastu ei olegi midagi teha, sest nad on juba pikalt sellised olnud ja nende nimed on suht pähe jäänud, sest nad Facebookis ajavad kõikjal sama joru. Ehk nende puhul sa lepidki, et rong on läinud ja mõistus koos sellega…

Viimasel ajal on mul aga tunne, et väga paljud inimesed on lolliks läinud. Või olid nad enne ka seda? Näiteks need inimesed, kes veel eile naerusuil Bergamosse suusareisile lendasid ja Delfi ajakirjanikule nipsakalt vastasid, et suusareis just annab tervist juurde – nemad koroonat küll ei karda! Olukorras, kus 10-nel inimesest üheksal on Eestis avastatud koroona just neil, kes Põhja-Itaaliast suusatamast tulid. No tänaseks ei ole mitte ainult Põhja-Itaalia, vaid kogu Itaalia riskipiirkond, kuhu lennata ei soovitata ning Põhja-Itaalia piirkonnad karantiinis. Ehk siis ma tõsimeeli loodan, et need nipsakad eestlased ei saagi enne 6.aprilli Eestisse tagasi (hetkel on karantiin nii pikaks ajaks Itaalias määratud ja inimesed ei saa nendest piirkondadest välja ega sisse) ja sitsivad seal karantiinis ning naudivad oma puhkust, mida mingil juhul ei saanud ju ära jätta… Jah, 180-st kohast olid lennukis täidetud vaid 25, aga ikkagi. Õnneks on tänaseks igasugused lennud Itaaliasse peatatud ja ohmoone ei saa juurde toota. Aga muidugi peab need eelmised ju ka veel tagasi tooma, eile juba mõned tulid, aga need, kes alles nüüd läksid, ei pruugigi enam niipea tagasi saada, sest Itaaliast ei saa lihtsalt enam välja. Lõpuks võeti seal ka midagi karmimat ette, sest Itaalia nakatunute ja surmade arv võrreldes teiste Euroopa riikidega on oluliselt kõrgem. Põhjus on selles, et koroona jõudis kuhugi hooldekodusse vms ja vanad inimesed on nagunii riskigrupiks – seal on seda palju raskem peatada.

Ka ajavad mind natuke tagajalgadele need inimesed, kes koroonat gripiga võrdlevad ja leiavad, et grippi sureb igal aastal ju isegi rohkem inimesi jne… Gripi puhul on suremus 0.2 protsenti, koroona puhul on see 3.2 protsenti. Gripi puhul surevad tõesti eakamad inimesed ja kellel on nõrgem immuunsüsteem, aga koroona levib kõigile. Väide, et lapsed ei nakatu jne, oli esialgne arvamus, mis on vale. Prantsumaal on ligi 20 protsenti nakatunutest lapsed. Koroona on maailmale suhteliselt tundmatu viirus, millel puudub vaktsiin siiani. Ja siis neid fakte teades kuuled 40-50 tuhandelise jälgijaskonnaga Eesti suunamudijaid rääkimas, et koroona pärast pole mõtet üldse muretseda, reisige ikka edasi jne. Okei, siis oli Eestis veel üks haigestunu, kui seda arvamust avaldati, aga järgmisel päeval oli juba kümme. Hetkel pole vist juurde ka õnneks tulnud, aga see on ainult aja küsimus, sest üks õpilane käis ju koolis samuti, kellel oli koroona – jumal teab, mitme inimesega ta 850-st kokku puutus.

Üks asi on see, kui sa oled ise pohhuist, jah, saad selle koroona, sest läksid reisile jne, aga vaevalt, et need samad inimesed kaks nädalat reaalselt kodus karantiinis pärast seda passivad. Sest pohhui ju – ravin terveks jne. Jah, aga kui sa puutud vahepeal kokku inimestega, kelle jaoks koroona ei võrdu ainult kodus passimisega ja ravimisega, vaid kes reaalselt sureb sellesse ära, sest kuulub riskigruppi? Tema ei teinud midagi valesti, ei reisinud kuhugi, aga ikkagi oli keegi lollakas, kes eiras kõiki eeskirju.

Mõnedes riikides on kehtestatud karmid rahatrahvid neile, kes koroonat edasi anda võivad ja kes sellest ise teadlikud on. Sest riskipiirkonda reisimine on juba sellest teadlik olemine ja selle riski võtmine. Meil kehitatakse ainult õlgu ja öeldakse, et ärge teine kord nii tehke… Isegi lennufirmad pidid ikka viimase minutini lende Põhja-Itaaliasse korraldama, sest raha loeb ju. #lolluskuubis

Terviseameti leheküljelt kopeeritud info hetkeliste riskipiirkondade kohta, kuhu ei tohiks kindlasti lennata:

Seoses koroonaviiruse jätkuva levikuga ei soovita välisministeerium reisida Hiina Rahvavabariiki, Itaaliasse, Iraani, Jaapanisse, Singapuri, Lõuna-Koreasse, Prantsusmaal Alsace’i piirkonda ja Saksamaal Nordrhein-Westphaleni liidumaale. Samuti palume hinnata kõigi välisreiside vältimatust.

Kogu info on leitav siit:

https://www.terviseamet.ee/et/uudised/valisministeerium-uuendas-seoses-koroonaviiruse-levikuga-reisisoovitusi

Koroona kohta, mis on hetkel levinud rohkemasse kui 100-sse riiki, saab reaalajas ülevaate siit:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

3.2 protsenti ei tundu alguses ehk liiga suur protsent, aga 100 inimesest on see kolm inimest. Jah, Euroopas on suremus madal, kui Itaalia välja arvata, aga see on levinud üle maailma väga kiiresti. Hiinas algas see kõik juba tegelikult sügisel, aga seda varjati ja loodeti, et saadakse omade vahenditega hakkama, mida ei juhtunud. Seega kogu see jutt, et appi, mis paanika ja gripiga võrdlemine ei ole päris õigustatud, sest koroona suremusprotsent on palju suurem (3.2 protsenti võrreldes 0.2 gripi puhul), see on tundmatu viirus, mis levib kiiremini ja isegi siis, kui tunnuseid veel näha pole.

Ma ei ütlegi, et kolime nüüd keldrisse, sest me kõik sureme, aga natuke vastutustundlikkust võiks ju sellises olukorras olla. Alustaks ehk sellega, et ei reisiks sinna, mis on hetkel riskipiirkond? Kui lennufirmad ei suuda oma lende tühistada (õnneks Itaaliaga seda tehti nüüd lõpuks), siis peaks inimestel endal mõistust jaguma… Oma suusareisid vms saab kunagi uuesti teha, aga kui nakatate kedagi, kes koroonasse surra võib, siis seda inimest enam ellu äratada ei saa. Seega on minu meelest vastutustundetu ka suuremate suunamudijate poolt sellist asja rääkida, et see koroona on tegelikult üliväike asi; et pole mõtet põdeda.

Vot sellised mõtted siis pühapäeva puhul.

18 kommentaari “Koroona ja vastutustundetud inimesed

 1. Okei, Eesti lennufirmad tühistasid Itaaliasse reisid, aga kas sa arvad, et kuskilt mujalt kaudu ei saa Itaaliasse? 😀 Think again…
  Ja suht ülepaisutatud siiski see koroona teema. Chill, inimesed!

  • Saab ikka, aga paljudel olid suusareisid just Eestist ammu broneeritud, mida ilmselt ei hakatud tühistama. Vaevalt, et siis kohe uued ostma hakkavad, aga mine sa tea muidugi. Kui just varem mujalt ostetud polnud muidugi.

   Ülepaisutatud on siis jah, kui hetkel Eestis keldrisse kolid, sest kardad, et võid koroona saada, aga riskipiirkonda võiks ju siiski mitte reisida.

 2. Paljuski nõustun, aga nii mõneski asjas ei nõustu ka. Aga saan aru, et on hulk inimesi, kes panevad ühte “uhhuude patta” kõik, kes omavad erinevaid ja ebapopulaarsemaid arvamusi (eriti, kui üldsus, seadused jms sama arvamust ei jaga). Palju on teemasid, mille puhul inimesed elavad lihtsalt usus, et see on hea ja õige, kuna riiklikult on nii kinnitatud. Või et üks asi on pahapaha, kuna seadus nii arvab. Mind täiesti häirib, et ses vallas eriarvamustega inimesi automaatselt imelikeks arvatakse. Igaühel on õigus oma arvamusele ja miskipärast on nii, et näiteks vaktsineerimise kohta kiidulaul on lubatud, aga selle vastane info on kohe mingi vandenõu või ajupesu või propaganda. Mõtlemata tegelikult, et igal asjal on kaks poolt ja kas pole imelik, et lubatud on justkui rääkida ainult ühest poolest. See on see moment, kus inimene peaks nagu mõtlema, et huvitav, miks see nii on. Aga ok, las see olla. Koroona teema puhul olen jah nõus, et leigelt on suhtutud. Nii riiklikul tasemel kui ka üksikinimesed ise. Inimesed on näidanud lihtsalt seda, et nende vastutada ei saa midagi jätta. Kuid teisalt leian ma ka, et kogu teemat on meedias ka väga palju ka üle dramatiseeritud. Ettevaatlikkus on vajalik, igasugused abinõud on vajalikud, leviku kaardistamine, haigestunute hulk jne, tuleb kasuks teada. See on natuke nagu see olukord, kus on parem karta kui kahetseda. Aga meedia teha on ka, kui mitu selleteemalist uudist päevas vorpida ning mis meeleolu see kõik loob. Ühelt poolt öeldakse, et paanikaks pole põhjust, kuid meedia loob hoopis teise emotsiooni. Paanika ei aita kedagi. ja noh.. nagu näha, siis sellest suurest meediakajastusest polegi nagu sellist loodetud kasu olnud, inimesed on jätkuvalt lambad. Mu arvamus koroonast on kogu aeg muutunud ja täna ma enam tõesti ei tea, kuidas sellesse suhtuda. Ma ei tea, kas see on mingi käojaani jutt, et see on hull surmahaigus, või ongi see seda tõepoolest ning see, mida meediast lugeda oleme saanud, on lihtsalt jäämäe tipp, tegelikku ja palju hullemat olukorda aga varjatakse. Kõlab ju ka nagu vandenõu jälle, eks. Aga mina leian, et kui inimesel tekib küsimusi ja kahtlusi, siis on tal õigus nende kohta ka vastuseid otsida. Rumal on ju ka see inimene, kes mitte midagi kahtluse alla ei sea, ühegi asja suhtes küsimusi ei esita ning usub kõike, mida ajalehest või kuskilt “teaduslikust allikast” loeb. Et miks peaks keegi ebapiisavat või vale infot teadusliku pähe jagama? Ma ei tea. Aga ometi seda tehakse. Suured teadusharud tegelevad valedega, nende juurutamisega. Seda lihtsalt ei serveerita nii. See teema on suur ja lai………. Ma loodan väga, et see koroonajura on siiski ülepaisutatud asi, mille saab peagi lõppenuks lugeda. Seni pigem jah kutsuks inimesi üles ettevaatlikkusele.

  • Jah, ma ka pigem loodaks, et see on ülepaisutatud asi, sest siis ei too see ohvreid rohkem kaasa ja lõpeb kevade lõpus pigem ära. Ootame ja vaatame.

  • Nii nõus Sinu kommentaariga, Pille! Algusest lõpuni.
   Miks on 5G pelgajad uhhuumad kui koroonat kartvad inimesed? 5G ei tapa lihtsalt kohe, aga selle ohutuses me ka kindlad ei saa olla, see on võõras ja ebaloomulik ning piisavalt pikad katsed puuduvad. Need inimesed, kes on ettevaatlikud (nagu ka koroona suhtes tasub olla), ei ole uhhuud, vaid omavad mõtlemis- ja analüüsivõimet. Sama ka vaktsiinides kahtlejatega. Päris ekstreemsete vaktsiinivastaste (ega vaktsiinipooldajate) kohta ei julge sama öelda. MMS on hoopis midagi muud ja see, et neid kolme ühte patta pannakse näitab kui vähe tegelikult asjadest teatakse.
   Ise leian, et inimesed võiksid üldse võimalusel kodus püsida praegu. Reisimise võiks üldse ära unustada. Meie valitsus mängib koroonaga nagu kass hiirega. Paraku ühel hetkel võib hilja olla…

   • Vaktsineerimine on meede, mis kaitseb mitte ainult indiviidi, vaid piisava hõlmatuse korral ka populatsiooni seda osa, keda vaktsineerida ei tohi. Närgemaid. Tüüpiline vaktsineerimisvastane ei ole võimeline seda kas mõistma või teda lihtsalt ei huvita see. On tema õigused, sellega tema maailmapilt ka piirdub.
    Selles suhtes on paralleel koroonoaturistidega täiesti õige. Ka neid ei huvita miski peale iseenda. Ka nemad ei saa aru, et point pole ainult selles kas nemad saavad nakkuse, vaid kellele nad selle edasi annavad (keda veel ohustavad).
    Ega sellistega üldiselt midagi teha olegi, nende pärast tulebki karmimaid meetmeid ja keelde kehtestada. Kui pole mõistust ja südametunnistust, siis pole ju ka midagi oodata.

   • Hea Leevi,
    tänapäevases maailmas ja selles valitsevas infouputuses on järjest raskem orienteeruda ning seepärast on kahjuks laiadesse massidesse jõudnud ka nn vandenõuteooriad, mis esimesel, teisel ja isegi kolmandal-neljandal pilgul tunduvad veel täiesti mõistlikud ja loogilised, sest neid kirjutavad tihtiligu kokku üsna targad inimesed.
    Tänapäeval on inimestel lisaks infouputusele veel ka ajapuudus, seega milleski tõestuse otsimine on üsna keeruline.
    Kolmandaks põhjuseks selliste teooriate suures levikus kindlasti tänapäevast klikipõhist meediat, mis on on fookuse informatiivsuselt liigutanud populaarsusele ja konfliktile. Mida konfliktsem on antud ajahetkel populaarne teema, seda rohkem ja pealiskaudsemaid uudisnupukesi sellel teemal treitakse. Ajakirjanike asemele on ilmunud inimesed, kelle jaoks ei ole enam tähtis, mida nad avaldavad (olgu siis kirjalikul kujul või teles), aga kui palju nad avaldavad.
    Juba 2012ndal aastal kirjutasin ma enda natuke tõsisemas blogis murekohast, et meie ajakirjanikud on kaotamas oskust esitada õigeid küsimusi. Sama blogi viimases kahes kirjes olen selle teema uuesti üles võtnud seoses covid-19 kajastustega ja isegi peale viimase kirje tegemist eile pärastlõunal saab meediast tuua järjekordse näite.
    AK õhtustes uudistes öeldi välja vägagi rumal lause. “Terviseamet saab valitsusel käitumisjuhiseid” Intervjueerija lasi selle kõrvust mööda, kuigi õige ajakirjanik oleks pidanud küsima, et vabandust – mis mõttes? Kas mitte Terviseamet enda spetsialistidega ei peaks mitte juhendama terviseküsimustes poliitikuid, mitte poliitikud tervisespetsialiste?
    Igatahes on selles täidame-lihtsalt-aja-või-ruumi-ajakirjandusmaailmas raske leida fakte. Õnneks koroonatpuudutava kohta on juba ka palju teaduslikult tõestatud informatsiooni. Koroona on tõeline. Hirmu suurus aga – kas see peaks olema suurem või väiksem, seda ei oska veel hinnata, sest kõike sellest veel ei teata. Seega isiklikult püüan olla mõistlikult ettevaatlik – ei paanitse, aga pole ka ükskõikne.
    5G aga – hmm… Kuna algusest peale on 5G hirmud olnud sarnased juba eelnevatele hirmudele, siis pole ka eriti süüvinud asjadesse – pole lihtsalt vajadust olnud. Täna hommikul aga panin google’isse “5g fears” ja lükkasin kõrvale kõik artiklid, mis hakkasid teaduslikus artiklis miskipärast rääkima poliitikast. Ja ma leidsin ühe mõnusa lugemise. Panen siia lingi, aga ma päris kindlasti ei kujunda ainult selle põhjal oma lõplikku arvamust.
    https://www.nytimes.com/2019/07/16/science/5g-cellphones-wireless-cancer.html
    Vaktsiinivastasuse kohta aga ainult niipalju, et juba ammu on ära näidatud see teekond, kuidas teadusel mittepõhinev vaktsiinivastasus on oma hoo sisse saanud.

 3. Huvitav, et on rohkemgi inimesi, kes pühapäevasel päeval on leidnud aja ja soovi, et panna kirja oma muremõtted toimuva kohta.

  Ise lõpetasin just sama teema lahkamise natuke teise vaatenurga läbi. Et minu teemaks on olnud pigem meedia lahkamine, siis tuli ka tänane kirje just sellest suunast, kuidas meedia on tegelikult suuresti kujundanud ja suunanud sellise ükskõiksuse tekkimist, mis tegelikult viimase paari päeva uudiste valguses veelgi süveneb.

  Aga soovin edu ja loodame parimat!

  /…/Seega – ärgem paanitsegem, aga mõelgem kaasa! Nagu juba eelmises postituses mainisin, siis kahe äärmuse vahel on alati palju ruumi, kuhu me kõik sõbralikult elama mahuksime. /…/

  • Minu meelest on nagu kaks varianti – kas meedia ei tee üldse välja või puhub asja palju suuremaks. Tahaks mingit kuldset keskteed sellele.

 4. Minu kommentaar on seotud eelkõige gripilõiguga – ülejäänuga olen enamvähem nõus.
  Gripi suremus on tõesti protsentuaalselt madalam, kuid väita, et sellesse surevad ainult eakad ja nõrga immuunsüsteeiga, aga koroona levib kõigile? Gripp levib samuti kõigile – endagi tutvusringkonnas on see talv olnud paar perekonda (sh noored-terved ema ja isa) pikalt haiged. Lisaks on Eestis siiski olnud see “hooaeg” grippi surnuid, sh 9kuune beebi. Grippi ei ole mõtet ilusamaks rääkida, kuigi tõsi on, et ilusamate ilmadega ilmselt haigestumus langeb. Koroona kohta seda ei tea, aga loodame!
  Jah, nagu sa ka välja tõid, koroonasse võivad jääda ka lapsed, kuid statistiliselt on nendel haigus leebema kuluga,

  • Jah, sul on õigus, gripp on ka haigus, mida ei maksaks alahinnata. See aasta üheksakuuse lapse lugu oli väga hirmus 😦 Loodame tõesti, et koroona ka hakkab millalgi maha rahunema.

 5. Olen ka siit sealt kuulnud igasuguseid jutte. näiteks ma olen kuulnud seda,ja paljud noogutavad kaasa. Üks teooria on siis see, et see nn Koroona viirus on meelega kusagilt laborist lahti päästetud. Kui kujutate seda ette siis kõik näeks välja nagu filmis Resident Evil, esimene osa, kus ühes laboris kukutati või kukkus üks viirus maha. maja oli nii tark, et viirus edasi ei leviks siis hoone tappis kõik majas olevad inimesed. ja siis nüüd reaalsusesse tulles osad inimesed usuvad seda, et tegelikult see viirus lasti meelega laborist välja. ettekäändeks tappa võimalikult palju inimeesi, kuna maailma rahvaarv on kriitiliselt kõrge ja kuidagi on vaja seda populatsiooni vähendada ja siis loodigi surmav ja päästeti valla. Mis sa sellest teooriast arvad?

 6. Jah, oleks võinud selle ära mainida küll, aga minu jaoks see konkreetselt ei näita, et tegemist on hea faktiga. Eriti arvestades, mis numbritest me räägime. Oleks tervenenud 80-90 000, siis oleks juba teine lugu. Aga no loodetavasti asi paraneb.

 7. Jeever, miks inimesed küll ei süvene enne, kui kuskil avalikult pröökavad. Kas see on tõesti nii raske? Selle asemel, et puusalt ja teadmatusest kilomeetrine tekst treida, oleks võinud hetke võtta ja süveneda. Sa ei saa aru, miks epidemioloogid, mikrobioloogia ja viroloogia professorid seda gripiga võrdlevad? Ilmselt seepärast, et sa seda ise ei ole ja sellel teemal pädevus puudub? 🙂 Selge on see, et COVID-19 ei ole gripp, nagu ka laud ei ole tool, aga siiski on piisavalt meelevaldne ja rumal, väita, et neid ei saa või ei tohiks võrrelda. Alustame kasvõi sümptomitest. Sekund guugeldamist ja juba teaksid. et sisuliselt üks-ühele. Jah, gripp paljuneb peamiselt ülemistes hingamisteedes, aga zoonootilistele koroonaviirustele on iseloomulik, et nad nakatavad bronhe ning infektsiooni tagajärjel võib välja kujuneda kopsupõletik, mis on ka gripi levinuim tüsistus. Miks gripp kõigile (tsiteerides sind) ei nakka? Seetõttu, et inimesed vaktsineerivad ennast. Eriti oluline on see riskirühmas olevate inimeste ja nende lähedaste puhul. Vaktsineerimine aitab ära hoida 70% rasketest, eluohtlikest nakatumistest. Juba ainuüksi sellepärast on rumal protsentidega vehkida ja räusata, et inimesed surevad vähem grippi ja COVID-19 nakkab kõigile. Gripp võtab iga aasta pandeemilised mõōtmed, aga varasemalt vaevalt oled sa sesoonse gripi tipphetkel lennukitäit reisivat rahvast debiilikuteks tituleerinud. Saan aru, et riskipiirkonda vabatahtlikult oma jala tõstmine ajab esialgu puhevile, aga suurt rolli mängib siin liigne inimeste hirmutamine. Parandan sind, et koronaviirus pole maailmas midagi nii tundmatu viirus, nimelt tänaseks on teada seitse inimesi nakatavatest koroonaviirustest. Neist nelja päritolu on teada ja ning globaalses plaanis põhjustavad ligikaudu 10-30 protsendi kõigist kergetest külmetushaigustest. Teised kolm ehk SARS-CoV (suremus oli 10%), MERS-CoV(suremus 40%) ja uut tüüpi COVID-19 on zoonootilist päritolu ehk loomade viirused, mis on õnnetu juhuse tõttu inimese organismi sattunud ning selles paljunemisvõimeliseks osutunud. Kui SARS jõudis inimesteni tsiibetite ja MERS kaamelite vahendusels, siis uue koroonaviiruse värske viirusgenoomi analüüs näitab, et viirusvalkude koosseisus olevate aminohapete kodeerimiseks kasutatavate koodonite koosseis on pigem sarnane madudele, mis hiinlaste toidulaual võõrad pole, seega igasugust lausila, mis hõlmab 5G levikut, on lihtsalt kõrval ropp kuulata ja silmal lugeda. Olgu öeldud, et uue koroonaviiruse identifitseerimine on olnud just küllaltki kiire tänu uue põlvkonna mass-sekveneerimise tehnoloogiatele, mis on võimaldanud viiruse genoomi kiirelt järjestada ning seda seejärel võrrelda viirustega, mille genoom on varasemalt järjestatud ja saamaks aru, millega on tegu. Vaktsiini ei ole veel sellel lihtsal põhjusel, et klassikaline vaktsiinide tootmine kasutab organismile esitamise sihtmärgina ehk antigeenina nõrgestatud viirust või mõnda konkreetset viirusvalku või selle osa, mille vastu organism vaktsineerimise tagajärjel hakkab antikehasid tootma. Kuna katseklaasis toodetud või viiruspartiklite koosseisust välja puhastatud antigeen on vahel väga ebastabiilse ruumilise olekuga, siis jääb puudu neutraliseerivatest antikehadest, mis on probleemiks ka koroonaviiruste puhul. Koroonaviirustele, nagu teistelegi RNA genoomiga viirustele on omane ebatäpsus genoomi kopeerimisel, mistõttu genoomi paljundamisel tekib mitmeid viiruse variante, millest osad on rohkem patogeensemad ja teised vähem. Uusim suund vaktsiinide loomiseks on RNA vaktsiinid ehk immuniseeritakse antigeeni kodeeriva RNA toel, mis süstitakse immuniseeritavale, kes ise antigeeni toodab ning selle vastu immuunvastuse kujundab. Tõenäoliselt mängib antud suund ka suurt rolli uut tüüpi koroonaviiruse vaktsiinis. Tehnoloogia on olemas, aga see võtab aega nagu ka kõik muu siin ilmas. Suure tõenäosusega on see paari kuu pärast olemas. Iseasi, kui kaua vōtab aega selle kättesaadavaks tegemine.

  Rohkem allikakriitilisust ja funktsionaalset lugemisoskust!

  • Jah, sellist infot ei oskaks mina kirja panna, sest puudub vastav pädevus selleks. Aga mu point oli ikkagi see, et mingil määral võiks ju mõelda ja mitte reisida sinna, kuhu Terviseamet ammu ei soovita minna. Aga aitäh selle kommentaari eest! Ja loomulikult ei poolda ka mina paanikat, sest Eestis saab hetkel veel tavapärast elu elada ja siit kuhugi riskipiirkonda reisida on natuke mõtlematu. Ja ma usun ja loodan, et küll see koroonapuhangi millalgi möödub.

 8. Jaaa, mina mõtlen samamoodi, et inimesed on nii vastutustundetud. Vahet pole, mis haigus kellegil on, teistest inimestest ei hoolita. Köhitakse ja läkastatakse näkku, nuusatakse nina ja siis tatiste näppudega antakse pisikud edasi. Wc-s käiakse ja pärast ei pesta käsi. Enda tervisest võib ju savi olla, aga tahtlikult teisi nakatada on juba teine teema.

  • Just! Ma hetkel juuksuris (ootan värvi kuivamist) ja siin üks ema võttis oma umbes seitsmeaastase meeletult köhiva lapse kaasa, kellel ka tukk lõigati. Tolle naise juuksur küsis ka lõpuks, et ega reisil pole käinud hiljuti, aga õnneks pole. Või siis naine mainis ise igaks juhuks, ma ei teagi. Alguses tehti emale soeng ja siis lapsele. Suht nõme igal juhul 😦 Oleks natuke, aga köhib ikka meeletult, sellised lapsed võiks kodus olla. Juuksur pole asi, mida ilmtingimata on vaja köhides külastada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s