Elust ja olust / Heietused teismeeast

Kas see on võimalik, et kuuekuune laps hakkab juba turvahällist välja kasvama? Kui me turvahälli ostsime, siis öeldi poes, et no minimaalselt üheksa kuud peaks ikka hakkama saama, tavaliselt saadakse isegi 10-11 kuud (maksimaalselt kuni 13 kg). Lihtsalt E on seal turvahällis juba nii suur, aga tavaliselt kuuendal elukuul ju küll seda juba välja ei vahetata. Ja arsti juures öeldi, et ta on natuke suurem keskmisest beebist, aga ma nägin seda tabelit – ja seda oli nii vähe, et arst ka mainis, et täitsa tavaline laps. Et pole mingi rammumees ei kaalult ega pikkuselt. Ja nii väiksele nagunii veel turvatooli ju ei saa osta, aga kas peab siis enne veel mingi turvahälli muretsema? Või meile lihtsalt tundub niimoodi? Eks poest saab muidugi adekvaatsema info, sest eelmisel korral me seda saime, aga millal teie siis turvahälli välja vahetasite? Et kui vana beebi siis oli? Lihtsalt hetkel tundub kuidagi nii vara ju… Aa, okei – googeldasin ise ka – ja lapse jalad võivad üle ulatuda, pea ei tohi. Meil jalad on jah üle, pea ei ole veel. Et nii on okei, aga ta ikkagi tundub nii suur seal juba. Ja kuni 13 kg võib olla – et kaalu mõttes ka nagu ruumi on, aga no see on ülempiir muidugi. Siis vist veel vahetama ei pea, mõned on lausa aastani turvahälliga välja vedanud, mõni lausa kauemgi. Meil nii kaua ei õnnestu ilmselt, aga veel vahetama ei pea ehk kohe hakkama 😀 Millal te vahetasite turvahälli välja? Meil on Maxi Cosi Pebble Plus turvahäll ja kuna isofix on ka sellega seotud, siis tuleb järgmine valik ka sarnane teha, sest isofix-alust ei pea enam uut muretsema. Nagu meile eelmisel korral poes räägiti.

Muidu veereb eluke ikka vaikselt. Kuna E-l on kaks hammast juba tulemas, siis on imetamine ka veits valusam, kui ta hammustada tahab. Mitte midagi nii hullu, aga vahel annab ikka tunda. Ja need õhtud – ohjah, ta on siis ikka vahel nii viril, et lausa hullumaja. Mõnikord on kõik jumala okei, aga teine kord – tahaks ise kuhugi minema joosta ja öelda, et ma võtan siis asja uuesti üle, kui te mu tavalise ja rõõmsa lapse tagasi annate 😀 Hommikul on jälle kõik okei ja päeval ka, aga õhtuid kardame me Hendrikuga siin majas mõlemad. Mõnikord ei ole rind ka see võluvits, kuigi paljudel juhtudel see seda siiski on. Aga jah – peas vasardab ainult mõte, et kunagi saab see aeg läbi! Ja kunagi tuleb aeg, mil E magab oma voodis ega taha öösel rinda jne. Kunagi, kunagi… Senikaua peab hakkama saama.

Õnneks positiivsemal noodil jätkates ei ole ta enam nii kinni minus või Hendrikus, et ta poleks nõus ise absoluutselt olema. Hetkel on ta voodis mu kõrval ja mängib rahulikult, mis kolmekuuse E puhul oli näiteks ilmvõimatu. Ainult põlvedel, süles või kiigul oli ta siis nõus olema. See on kõik aja jooksul tulnud ja kunagi tundus, et seda aega ei tule mitte iialgi. Aga see tuli 😀 Samamoodi tulevad lõpuks kõik hambad suhu (no vast ikka tulevad :D) ja nii see eluke vaikselt veereb. Ja siis on raudselt see teema, et appi, miks see aeg nii kiiresti läks. Tavaliselt ju nii kipub minema. Sest praegu ta ju nii tahab süles olla ja on nõus, et me teda täiega kallistame, aga hiljem ei pruugi see enam niimoodi olla. Lasteaias on juba piinlik ja siis tuleb kool ning hiljem teismeiga, kus ainult ustega prõmmib 😀 Kõik teismelised muidugi sellised ei ole, mina ei olnud, Hendrik ka mitte, aga see ei tähenda alati, et saad sellised lapsed ka.

Mina olin teismelisena üpris rahulik, õppisin keskmiselt, suitsunurgas iial aega ei veetnud (ma pole siiani isegi ühte suitsu proovinud oma elus ega kavatse seda ka kunagi teha), joomapidudel ei käinud ja öösiti eriti ringi ei hulkunud. Okei, tegelikult gümnaasiumisse minnes juba hakkasin nädalavahetusel pidudel käima, sest leidsin endale uued sõbrannad, kellega seda teha. Lasin õel paksu meigi teha, et täisealine välja paista ja nii me pidudel käisime, küll rohkem pubides (eriti Big Benis), sest klubidesse siiski sisse ei lastud, kogu aeg küsiti dokumente. Graafik oli tihe, sest lisaks koolile käisin veel õhtuti tööl, olin suht tihti Tallinnas oma esimese peika juures, pidutsesin ja õppimiseks ning internetis olemiseks pidi ka veel aega jääma. Läksin kooli kell 07.45, jõudsin pärast tööpäeva kell 21.30 koju, kohe internetti (sest tolleaegse peikaga oli ju vaja msnis jutustada!), siis ehk südaööl hakkasin õppima, kui läks õnneks. Ja nii kogu aeg. Praegu küll ei jaksaks ega tahaks enam sellist orav rattas elu elada. Mitte et beebiga elu nüüd alati lust ja lillepidu oleks, aga siiski on see aja mõttes lihtsam. Kõik oleneb muidugi päevast ka.

View this post on Instagram

Minu väike poisiklutt! ❤

A post shared by Jaanika Elias (@jaanika.elias) on

26 thoughts on “Elust ja olust / Heietused teismeeast

 1. Turvatoole on ka alates sünnist, neil ekstra beebisisu ja saab lamavasse ka panna. Mul plika 7-kuune ja vahetasime hälli tooli vastu välja, sest kõik autosõidud möödusid muidu karjudes ja nüüd on vaikus. Võtsime tooli mis 0-36 kg 🙂

  • Okei, tänks info eest. Me ka uurime 🙂 E on autos õnneks vana rahu ise ja nutab just siis, kui korraks peatuse teeme, aga kui mootor tagasi käima panna, siis on jälle rahulik. Et tal endal vist ebamugav ei ole, aga ta tundub nii suur selle hälli jaoks juba…

 2. Mul laps 1, 5 aastane ja ikka turvahällis 😀 aga no ta on selline pisem variant ka, üle 10ne kilo veidi ja pikkust ei tea, igaljuhul enamus suurus 74 riided istuvad veel kenasti selga. 😀
  Kuigi jah, mõtlesimegi uuel nädalal hälli siiski tooli vastu vahetada. Eks näis.

 3. Selle turvahälli juhend ütleb, et sobib kasutamiseks kuni 75 cm lapsele. Aga rohkem tasub ilmselt seda vaadata, et pea üle ääre poleks, sest lapsed nii erinevate proportsioonidega – mõnel pikad jalad, teisel keha ja seega turvahäll sobib ka veidi erinevalt.

 4. Ma vahetasin ka beebil u samal ajal hälli tooli vastu, sest hälliga teda väga tõsta enam ei jaksanud ja ebamugav oli teda autos üle hälli serva tõsta paika. Valisin 0-18 kg Joie Spin tooli, mis keerleb 360 kraadi ja nüüd ülimugav tool enda poole keerata ja ta sinna tõsta.

  • See turvatoolide valik on nii suur ja lai, et tõesti on raske valikut teha. Turvahälliga aitas meid poemüüja ja kui nüüd ostma läheme, siis kindlasti uurime enne.

 5. MC turvatoolid üldiselt NSS ja nii väikest last kindlasti niimoodi panna ei tohi, pigem vaataks mõne teise firma turvatooli

 6. Mina olen andnud Panadoli siirupit lapsele, kui hammaste tulek nutma juba ajab. Tal ka kaks esimest hammast hakkasid paari päevase vahega tulema ja mõlema hambaga vahetult enne lõikumist nuttis. Andsin valuvaigistit ja kohe saabus rahu. Järgmisel päeval oli hammas lõikunud ja rohkem need teda vaevanud õnneks ei ole.
  Ja hälliga sama seis. 6-kuune enam hästi ei mahu, näha on, et lapsel on ebamugav. Just ütlesingi mehele, et nüüd ostame tooli ära.

  • Meil on siiani need närimislelud aidanud, aga nüüd juba peaks siirupi ka ostma. Alguses ei olnud tal see hammaste lõikumine nii valulik.

   Vot jah – ma ise ei arvanud üldse, et juba pooleaastase lapse puhul peab hakkama turvahälli vahetama. Aga no maksimaalselt kuu saab ehk veel sellega hakkama, rohkem mitte. Hetkel vähemalt tundub niimoodi.

 7. kui vähegi võimalik kasvu poolest, siis ära kiirusta turvatooli vastu vahetama! Esiteks turvalisus nagunii, see on beebile kõige turvalisem, aga teine asi on see, et sa ei kanna ju turvatooli käevangus kaasas. Teist last hoidsin ikka max kaua turvahällis, ta oli miski poolteist äkki või, mahtus küll (kuigi ta on pikk ja alati olnud kasvukõvera ülemises otsas või sealt ülemisest joonest üle, hälliks oli Cybex Aton). Turvahälliga on nii mugav korraks poodi hüpata, raamatukogus käia, külla minna, kui laps magab. Sa kujutad ette, mida sa teed praeguse poriga alla aastase lapsega õues, kes kõndida ei oska.. turvahälliga on ülimugav elu võrreldes tooliga. Ja kui tooli hakkad vaatama, siis kõigepealt vaata ringi näiteks siin lehel: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/, vali välja 3-4 varianti ja alles siis mine poodi. Sest eelkõige sa tahad, et tool on max turvaline ja ei sisalda mürgiseid aineid, mis su lapsele toolis istudes mõjuvad. Poes nad müüvad sulle igasugu argumente ja ajavad kärbseid pähe, kui vaja, nemad tahavad eelkõige müüa. Väga vähesed poemüüjad on lõpuni teadlikud turvatooliteemal. Isiklikult olen Cybexi andunud fänn, lapsed läinud radapidi Aton, Sirona (ülimugav pöörlemise funktsioon!), Pallas, Solution

  • Aitäh info eest, kindlasti uurin! Seda sama lehekülge jagas kunagi Lipsuke ka ja siis juba viskasin natuke pilgu peale. Olin tolleks ajaks juba turvahälli küll ära ostnud.

 8. Maxi Cosi Pebble Plus’i tohib kasutada maksimaalselt kuni 75 cm lapsega. Peale seda peab turvatooli kolima. Kindlasti SSS. Milline alus teil on, kas 2wayfix? Sellele alusele saab kuni 18kg SSS võimalusega Maxi Cosi turvatooli osta. Kindlasti maini poodi minnes et soovid tooli, mida saab vähemalt 18kg SSS kasutada :).

 9. Ma lisaks veel, et varsti hakkab E sul rohkem ringi liikuma ega kasva enam nii palju, niiet vabalt võid veel aastani turvahälliga hakkama saada. 🙂 Mul ka 1.5ne laps veel hällis,aga me harva sõidame ka.

 10. Soovitan liituda ka facebooki grupiga turvahällide ja-toolide jutunurk, sealt saind ise palju tarkust juurde kui turvatooli valimiseks läks 🙂

 11. Meie kolisime ca 10 kuuselt üle Cybex Sirona tooli, keerleb 360 kraadi (ülimugav) ja sss/nss võimalus. Ülimalt rahul, tellisin Inglismaalt ca 280€.

 12. Ma lihtsalt igaks juhuks ütlen, et igale isofix alusele ei sobi iga turvatool. Maxi Cosi toodab neid toole muidugi pidevalt juurde, aga kui ise turvatooli ostsin (meil oli ka sama turvahäll kasutusel kui sul), siis sobis 2wayfixi peale ainukesena Pearl turvatool. Seda saab SSS ka panna ja täitsa hea tool 🙂

  • Peab vaatama jah, meil vist peaks sama isofix-alus olema. Et kui ostma läheme, siis kindlasti vaatame enne veel üle. Hetkel pole veel läinud, kuskil kuu aja pärast ilmselt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s