Beebiasjad, mis osutusid vajalikuks ja mis mitte

Ma juba ammu plaanisin teha postitust selle kohta, mis beebiasjad (või sünnitusasjad) olid mulle pärast E sündi vajalikud ja mis mitte. Kes mäletab, siis ma ostsin juulikuus päris suure hulga asju, mida ma arvasin vaja minevat, aga jah – tegelikult ikka kõiki ei läinud küll 😀 Eks eelistused on erinevad, mõnele sobib üks, teisele teine, aga siin on siis need asjad, mis mulle kas sobisid või mitte. Või mida mul reaalselt ei läinud vaja.

Asjad, milleta mina ei saa hakkama:

1) Mähkimisalus! Meil on see kummuti peal magamistoas, aga on ilmselt ka inimesi, kes hoiavad seda vannitoas. Eks natuke ebamugav on küll vannituppa pärast minna last pesema, aga meil see sinna kuidagi ei mahuks. No pesumasina peale ehk jah, aga ei taha seda sinna panna. Et see on küll asi, milleta ma oma elu ette ei kujuta pärast lapse sündi.

2) Märjad salvrätid ja hulgim lausa! Need on kummuti peal ja neid kulub meeletult palju. Vähemalt mulle tundub küll, sest kogu aeg saab neid ostetud. Ikka mitu pakki on varus ka.

3) Lutipudeli temperatuurihoidja. Seda ma ise ei ostnud, aga tuttav andis. Kuna harvadel juhtudel saab E piimasegu, siis on hea seda sinna panna, kui päris kohe ei lähe vaja.

4) Ühekordsed aluslinad, mis mähkimisalusele panna. Neid kulub ka päris palju, ma kasutan Molinea aluslinasid. Nii hea ja mugav, sest saab kohe ära visata.

5) Sünnituse puhul olid mulle hädavajalikud võrkpüksid, mida ma haiglas ja hiljem kodus kasutasin. Aga vahepeal sai isegi täiskasvanute mähkmeid kasutatud, sest need imasid vere eriti enda sisse, sest seda tuli pärast keisrit päris palju. Et tavalisi sidemeid kindlasti ei soovitata vist alguses kasutada mingi aeg, nii olen ma arstidest aru saanud.

6) Lutt. Leiab natuke kasutust, aga pigem vähe. Ma tean jah, et mõned soovitavad alguses lutti mitte anda, sest võib kuidagi imetamisvõttele halvasti mõjuda, aga meil sellega pole probleemi olnud. Et lutt on siiski vajalik olnud, kuigi E vahel protesteerib selle vastu – seega nii palju kasutust ei leia. Aga samas mõnes olukorras on see siiski suur päästja.

7) Meil on üks kõristi, mida ma olen viimase kahe nädala jooksul kasutanud, kui E on rahutu olnud. Liigutad seda mänguasja natuke ja E rahuneb, aga sellel võiks mingi automaatne funtsioon ka olla – muidu väsib käsi ära 😀 Aga see heli talle väga meeldib.

8) Saadud beebikiik on meile nüüd ka abiks olnud, sest meil on see köögis ja kui endal on vaja toimetada, siis saab lapse sinna panna. Seda oleme alles hiljuti kasutama hakanud, sest muidu oli E liiga väike.

9) Hõbesprei pärast sünnitust oli ka nii vajalik asi minu jaoks, võttis valu kohe vähemaks. Kõik, kes mainisid, et seda on vaja – teil oli õigus.

Asjad, mida mul vaja pole siiani läinud:

1) Beebimonitor. Oleme seda niisama katsetuseks kasutanud, aga kuna meil on väike korter, siis teisest toast on kohe kuulda, kui laps nutab. Et iseenesest väga vajalik asi, aga suurema elamise puhul ilmselt. E magab nagunii meiega samas toas, aga kui ma peaks köögis või elutoas olema.

2) Nibukreeme rindadele pole mul ka vaja läinud, sest imetamine pole mulle kordagi siiani valu tekitanud. See kõik võib muutuda, kui E-l hambad tulevad, aga sinna on aega.

3) Rinnapiimapump. Seda mul isegi ei ole muretsetud, sest ma ei pumpa piima välja. Ilmselt oleks vajalik asi küll, kui piima välja pumbata.

Lisan lõppu ka selle pildi uuesti neist asjadest, mis ma omal ajal tellisin. Beebivanni läheb ka ilmselgelt vaja. Mähkmetest olen siiani kasutanud Libero (vist olid haiglas need), Naty, Pampers, Loving Touch ja Huggies. Kui valida neist lemmikud, siis ilmselt Naty ja Huggies, mida ma praegu kasutan. Naty oli ka väga hea, ilmselt seda saab varsti juurde ostetud.

20190705_123133.jpg

26 kommentaari “Beebiasjad, mis osutusid vajalikuks ja mis mitte

 1. Mul mitmekordselt kasutatavad aluslinad, tellisin aliexpressist. Kui saab, mustaks, viskan pesumasinasse. Ühekordsed tekitasid nii palju prügi. Algul viskasin kohe väikse pleki pärast ära, aga siis hakkasin väiksemaks lõikama, et puhas osa ikka veel kasutusse jääks. Nibukreemi pole ka vaja läinud, aga kasutan vanema lapse karedate jalgade peal.

 2. Minul on mähkimisaluse peal tavaline käterätik. Kui saab mustaks siis läheb pessu ja teine asemele. Ei ole üldse vaevarikkam kui ühekordsete linade kasutamine 🙂

  • Jah, sest viskad lihtsalt pesumasinasse ja päris mugav tõesti. Ma olen nende ühekordsete aluslinadega nii harjunud kuidagi juba.

 3. Mis ühele kasutu, see teisele vajalik. Eks oleneb kõik lapsest, emast, enda harjumustest, põhimõtetest jne.

  * Mähkimisalus – Vajalik. Esimese lapsega kasutasin seda päris pikalt. Teise lapsega miskipärast jäi soiku. Vahetasin mähkmeid kus juhtus. Kord võrekas, kord oma voodis, kord mängumatil, kord diivanil, vahel ka mähkimisalusel… Õige kiirelt rändas see alus ära panipaika. Nüüd jälle kasutuses ja asendamatu 😀
  * Niisked salvrätid – On ja ei ole vajalikud. Esimese lapsega kasutasin. Mitte küll igaks mähkmevahetuseks, aga nii umbes 7. kuuni ikka iga päev midagi natuke kulus. Juba siis tundusid need rohkem järjekordse prügitekitajana. Oli ka 3-4 pakki kodus varuks. Varuks need ka jäid, kuni teine sündis. Siis esimese kuu jooksul olude sunnil kasutasin, sest vannituba oli remondis ja ei saanud kraani all pesta ja iga kord toas kausiga jännata ka ei tahtnud. Nahal tekkis kohutav lööve, sest ilmselgelt oli liiga palju nende salvakatega puhastamist. Pärast seda löövet ei tõuse mu käsi enam ühtegi neist kasutama, olgu kui kiidetud tahes. Siiani on mul kaks pakki neid alles. Praeguse beebiga (kolmas), ei kasutagi neid üldse. Üks on alati kaasas igaks juhuks, et kodust eemal käies päris hätta ei jääks, kui ikka vaja laps puhtaks saada, aga kolme kuu jooksul vaja pole läinud. Praegu tundub mulle jabur, et ma kunagi kaks last tagasi neid üldse nii palju kasutasin. Nagu miks? Eks oli vist lihtsalt mugav.
  * Aluslinad – ei ole vajalikud. Pole neid kunagi omale varunud. Ma isegi ei tulnud selle peale, et neid võiks vaja minna, aga mulle toodi. Alul kasutasin, aga ei kulunud neid palju. Ka need on mul alles eelmistest lastest, aga kasutust ei leia praegu. Ainult ehk siis, kui lastega kuskil mujal ööbin, siis hea suurematele lastele lina alla panna, kui peaks pissiäpardus juhtuma. Kodus on mähkimisalusele katteks peal tavaline vannilina. Nagunii muid riideid vaja pesta, asi siis see ka masinasse panna.
  * Beebimonitor – vajalik. Elan küll korteris, aga hea on last rõdule magama panna ja ise ka nt toas julgelt magada, koristada või muusikat kuulata või misiganes. Mujale külla minnes ka võib abiks olla. Või viin suuremat lasteaeda ja beebi jätan vankriga õue monitoriga tuduma. Kõigi lastega vaja olnud.
  * Imetamispadi, nibukaitsmed, rinnapump – mul pole õnneks vaja läinud. Esmakordselt emaks saades ostsin imetamispadja ja nibukaitsmed ette ära, sest hirm imetamise ees, soov, et kindlasti see toimiks jne. Ma vist ei osanud seda patja õigesti kasutada, sest lihtsamaks see midagi ei teinud…. Samas teistele võib väga abiks olla.
  * Lutt, lutipudel – ette ei tea, aga pigem vajalikud. Kuigi lutipudel, mille esimese raseduse ajal ostsin, seisab mul siiani kasutuna pakendis. Pole vaja läinud. Ka lutti polnud esimese lapsega vaja, aga teistega juba küll. Lutt on teatavasti ka suuresti harjutamise asi. Kes ei taha lutilast, see ei harjuta ka teda sellega ja tema jaoks ongi ebavajalik.
  * Lamamistool, beebikiik jms – pigem ei ole vajalik, aga eks oleneb jälle. Mul enne kolmandat last polnud ühtegi lamamistooli ega kiike ega muud lõbustust. Kui oli vaja beebi käest ära panna, panin ta turvahälli mis ka nagunii kuskil toanurgas ju alati on. Või mängukaare alla. Või võrevoodisse. Nüüd kolmanda lapsega tegin väljamineku ja ostsin lamamistooli, sest beebi alul ei leppinud selle turvahälli lahendusega. Ei ole see ost igatahes seni end õigustanud, panen varsti müüki ilmselt.
  * Kandelina, kandekott – ei ole vajalik. Ma täpsustaks, et esimese lapsega ei ole need kandmisvahendid ilmtingimata vajalikud. Iseasi, kui omale lapsekandmine meeldib. Teistega aga on mu jaoks olnud hädavajalik. Mu elu ei toimiks vist kuidagi ilma kandekotita. See lihtsalt aitab tohutult palju multitaskida 😀 ja lihtsustab mõningaid käimisi.
  * Vannitermomeeter – vajalik. Kuigi ma kasutasin ainult esimese lapsega.
  * Voodikarussell – ebavajalik. Kuigi lapsele võib mingi aeg isegi meeldida seda tiirlemist vaadata. Samas uinutamise mõttes on suvaline white noise mu meelest tõhusam, kui see karusselli muusika. Kaks esimest last ei ole väga palju huvitunud, nüüd kolmas naerab ja kilkab nende lendavate elukate peale. Mingit funktsiooni selle olemasolul samas pole. Võiks vabalt olemata olla, sest kilkab ja naerab ta niisamagi umbes iga teise asja peale.
  * Beebimänguasjad – vajalikud, aga vähestes kogustes. Pean tunnistama, et kui mul oli ainult üks laps, oli ikka väga keeruline mänguasjapoes aru saada, mis selles virrvarris oleks arendav ja vahva ja mis võiks heaga jääda poeriiulile. Mänguasjadega olen väga palju alt läinud ja mõttetutele asjadele raha raisanud.
  * Apteegikraam – vajalik. Midagi väga mõttetut pole ostnud. Küll aga on mu meelest need apteegipakid suhteliselt mõttetud. Avastasin just sahtlitele inventuuri tehes, et need mingid pakkidest saadud testrid ja pudipadid ikka vedelevad.

  • Meil on ka hetkel veel vähe mänguasju, E on nii väike. Et varsti peab sellesse maailma sukelduma. Lisaks on olemas tegelustekk, mida ma siiani kasutanud pole, sest ta ei rooma veel. Söögitool on ka olemas, aga ta on selleks liiga väike veel, ootab oma kasutuskorda. Kandekotti ega kandelina mul pole, ühe lapsega pole tundnud vajadust selle jaoks, aga mitmega oleks päris vajalik.

   Me ka ühe korra proovisime nii, et laps magas vankris akna all ja siis beebimonitor oli töös, aga mulle ei meeldinud see ikkagi, tahtsin kogu aeg aknast välja vaadata ja teda ikkagi piiluda. Meil kahjuks rõdu pole endal, muidu oleks nii hea teda sinna magama koos vankriga panna. Või siis kookoniga ainult, sest see on Emmaljungal eemaldatav.

   • Ja imetamispatja mul konkreetselt pole, on see rasedusaegne nuudelpadi, mida saaks ka selleks kasutada, aga kuna ma 95 protsenti kordadest imetan nagunii külili, siis selleks otstarbeks seda ei kasuta. Kui imetangi istudes, siis on tavalised padjad all, aga mulle istudes imetamine nagunii eriti ei istu.

   • Pole veel kasutanud, aga millalgi hakkame. Mul on see kasutatud, Marketplacest tellisin. Ilmselt saaks juba kasutada ka, eks näis, kas leiab kasutust. Mõnda last ei pidavat see suurt huvitama.

   • Tegelustekid ja mängukaared jms ongi head just esimese poolaasta jooksul, kus kõhutamise aega on palju või kus ka selili olles lapsel mingi teguvus on (õpib käsi keskjoonele kokku tooma, asju puudutama, haarama jne). Ma ei tea, milline tegelustekk sul on, aga pakun, et kui laps juba roomab, ei püsi ta enam kuskil teki peal sul 🙂 Mul vähemalt pole ükski laps liikuma saades enam huvitunud neist tekkidest ja kaartest (ehk teisisõnu paigalpüsimisest). Ja siis on nende asjade aeg sisuliselt juba läbi.

   • Ma olin vist natuke valesti aru saanud, millal neid tegelustekke kasutada. Arvasin, et enne kolmandat kuud pole eriti mõtet ja roomamise ajal on kõige parem 😀 Lihtsalt tean tuttavat, kelle roomav laps püsib seal ilusti, seega see oleneb lapsest vist. Aga paneme siis varsti selle üles 🙂

   • Ei soovita üldse mänguasju osta, mõttetud 😀 Anna kulp ja plastkarp köögist kätte ja laps on 100x rohkem rahul. Mu lapsel on miljon mänguasja ja ikka tahab pesulõkse ja kulpi 😁

 4. Loodetavasti Sa tead, et kui kasutad pulbrist segatud piimasegu, siis see tuleb ära kasutada poole tunni jooksul. Ja jälgida tuleb ka pakil märgitud säilivusaegu, tavaliselt säilib avatud pakk 3-4 nädalat.

  • Jah, tean, et seda kaua ei või kasutada. Neid ühekordseid juba valmis tehtud piimasegusid võib natuke kauem anda, kui pudel on lahti tehtud. No need, mis poest ostad ja ongi piimaseguna juba valmis.

   • Tegelikult võib seda pulbrist valmistatud piimasegu kasutada 5 tunni jooksul. Selle info sain 2 aastat tagasi Tartus imetamisnõustajalt. Ta rääkis ka pikemalt, miks pakkidele see lühike kasutusaeg pannakse jne. aga ei jaksa hetkel nii palju trükkida. Ise jälgisin oma lapsega seda 5 tunni reeglit ja kõik toimis.

   • Ma ise olin ka kuulnud, et paar tundi kindlasti võib. Meil vast nii umbes maksimaalne aeg on olnudki, sest pole nii pikalt ära olnud. Kodus saab E ainult rinnapiima. Midagi sellest ei juhtu, kui päris kohe ei kasuta seda ära. Alguses ma mõtlesin, et ostan need päris valmis piimasegud, aga pulbrist valmistatud on kõvasti odavam. Kuna alguses sai E kõvasti rohkem piimasegu rinnale juurde, enam mitte eriti.

 5. Olen kuulnud, et niisked salvakad ja aluslinad ei ole beebi õrnale nahale just parimad valikud + pile keskkonnasõbralikud.

  • Eks nad ei pruugi olla jah, aga õnneks siiani pole löövet tekkinud. Kui tekiks, siis kindlasti ei kasutaks. Oleneb palju ilmselt lapsest ka – mõned on vastuvõtlikumad sellele.

 6. Mina ei saa aru, milleks neid aluslinu üldse vaja on? Mul on ka esimene laps, ainult natuke vanem kui E, aga mähkimisalusele pole veel midagi peale pannud. Mähkimisalused on ju pestava veekindla pinnaga, kui saab mustaks, teen lihtsalt puhtaks ja kogu moos…

 7. halvad harjumused on selleks, et neid muuta! soovitan kindlasti aluslinadest ja ka märgadest lappidest loobuda. need ei tee nahka puhtaks. pese kiirelt kraani all. on kiirem, odavam ja ka mugavam. ja keskkonnasäästlikum. proovi nädal ilma ja veendud, et nii on.

  • Kraani all pesen nagunii, aga kasutan märgi lappe ka. Mingi minu kiiks vist. Ja mulle ei meeldi see variant, et tavaline rätik mähkimisalusel. Hetkel vähemalt mitte. Eks näis, kuidas tulevikus. Seega kasutan ka aluslinasid edasi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s