Üldine beebijutt/ Delikaatsed teemad vol 2

Käisime E-ga täna arsti juures! Ta kaalub hetkel 5580 grammi (eelmisel vastuvõtul oli 4602 grammi ja sünnikaal oli 4918 grammi) – ehk on väga tublilt juurde võtnud. Arvestus käib siis eelmise korra kaalu järgi, sest nad pärast sündi kaotavadki natuke kaalu. E on 56 cm pikk (sündides oli 55 cm).

Muidu oli kõik korras, aga perearst arvas, et korraks peaks Tartus siiski käima. Nimelt et E puus üle vaadataks. Perearst küll mainis, et ilmselt on kõik okei, aga seal tehakse ultraheli. Ma sain aru, et see on vajalik selleks, et ta tulevikus noorena ei peaks uut puusaliigest saama – et sellepärast peaks ta üle vaatama. Et kui praegu on mingi jama, siis annab veel asja korda teha. Peangi helistama ja aja panema. No loodame, et kõik on ikka korras!

Mul oli vererõhk ka normis sel korral! Ma mainisin ka, et kodus on kogu aeg ideaalilähedane ja siis ootasime arstikabinetis natuke, et mul see valge kitli sündroom ehk üle läheks. Haiglas oli ju ka kogu aeg okei. Õnneks oli nüüd ka!

Tegelikult tegime perearsti juures selle vea, et nii mina kui Hendrik rääkisime oma muredest lisaks. Ma ei teadnud, et selleks peaks mitu aega panema, arvasin, et kui nagunii lapsega on minek, siis kõik korraga. Aga perearst oli arvestanud ainult lapsele selle aja – seega läks meil natuke kauem ja ta palus järgmine kord juba telefonis mainida, kui muud mured ka on. Või siis mitu aega panna. Teine kord oleme siis targemad.

Hendrik rääkis oma allergiast ja minul on pärast sünnitust rinnust valutama hakanud. Just rinnakorvis siis, mitte rindadest konkreetselt.  Et kui liigutan, siis lööb valu rinnakorvi. Perearst arvas, et see vast midagi tõsist pole ja sain mingi kreemi. Kui mingi aja jooksul üle ei lähe, et siis saab uuesti muret kurta.

Lisaks näitasin rinnas seda punast punni, mis mul juba 1.5 aastat olnud on, aga ära ei lähe. Õnneks see mingi tükk pole, seda öeldi mulle juba Tartus. Selle jaoks on ka seesama kreem.

Nüüd pean veel naistearstile aja panema, et sünnitusjärgne kontroll ära teha (tehakse tavaliselt 4-6 nädala jooksul pärast sünnitust või keisrilõiget). Mul enam peaaegu üldse ei veritse, vahepeal tundus, et ongi lõpp sellega, aga siis tuli natuke veel. Nüüd pole jälle mitu päeva veritsenud. Mõned kommenteerisid paar postitust tagasi, et võib ka nii olla pärast keisrit, et mingiks ajaks jääb järele ja siis hakkab otsast peale veritsema. Eks näis.

Ja siinkohal ka küsimus – mis rasestumisvastaseid vahendeid teie pärast sünnitust kasutate, kui te imetate? No pillid ja plaaster ei ole valikus, sest neid ei või imetades (ma kusjuures nägin unes, et loodi plaaster, mida võis imetamise ajal kasutada ja ma olin nii õnnelik! kusjuures oleks tegelikult ka superõnnelik, sest plaaster on mu lemmik ja kui ma imetamise lõpetan, siis lähen sellele üle jälle) kasutada. Spiraali ma ise ei taha, ma olen nii palju lugusid kuulnud, kus naised on seda kasutades rasedaks jäänud. Viljakusmonitor ei ole piisavalt usaldusväärne, seda ka ei taha. Minipillid ei ole ka minu jaoks, sest kuigi neid võib imetades võtta, siis ma ei saa tablette neelatada. Jääbki vist ainult kondoom senikaua… Sest uut last kindlasti niipea tulla ei saa, keisriga lausa ei tohigi haava tõttu, sest haav võib uue rasedusega lahti minna, millel võib olla katastroofiline lõpp nii emale kui lapsele (eriti lapsele). Vähemalt 1-1.5 aastat kindlasti ei tohi keisriga sünnitanud naine uuesti lapseootele jääda. Ja kui ka tohiks varem lapsi saada, siis ma nagunii ei tahaks. Et jah – niikaua kui ma imetan, jääb vist kondoom. Kui ma imetamise lõpetan, siis on plaaster nagu niuhti uuesti kasutusel.

Ja siit ka see teema, et mismoodi see seks üldse pärast sünnitust on? 😀 Et ma mõtlen just nende naiste puhul, kellel oli keisrilõige – et kas siis on ka seks kuidagi teistmoodi alguses? Et tavasünnituse puhul võib alguses ju valus olla jne. Rääkige mulle – mul pole õrna aimugi! Kui naistearstil saab käidud ja roheline tuli sealtpoolt olemas, siis saab millalgi seda vanainimeste asja ka uuesti tegema hakata 😀 Tundub nagu sellest oleks aastaid möödas, kui viimati sai seksitud, mis oligi päev enne haiglasse minekut ehk 11.augustil.

Vot sellised lood siis hetkel. Lõpetuseks üks täna tehtud pilt ka, panen sama teksti, mille ma Facebooki selle pildi alla lisasin:

See on nii omapärane, kuidas pärast lapse sündi hakkad sa hindama neid hetki, mis on ainult sulle endale – ehk siis need momendid, mil beebi magab 😀 Või kui pead kuhugi minema, siis pead arvestama sellega, et kas E siis magab/sööb vms. Või see imepärane pooltunnikest, mil ma homme saan kulmude-ripsmete hoolduses käia – varem oli see vaid üks suvaline hetk, aga nüüd on see minu aeg iseendale, mida ma täiega naudin! 🙂

Et kuigi mu pluusil on kirjas wife, mom, boss, siis tegelikult käib kogu elu ikka E taktikepi järgi 😀

2019-09-17-15-06-04-310.jpg

41 kommentaari “Üldine beebijutt/ Delikaatsed teemad vol 2

 1. Püsisuhtes kondoom…njah, sry aga see kõlab ikka väga nadilt. Püsisuhtes tahaks ikka 100% oma kaaslast nautida, mitte et mingi latekstükk vahel veel on. Aga kui muud varianti pole, siis tõesti…
  Ma prooviks su asemel minipille. Need on tõesti nii väiksed – üks hetk ja alla neelatud. Su hirm on lihtsalt peas kinni 🙂

  • On küll peas kinni, aga nii tugevalt, et lahti ka ei saa. Ja ei tahaks enne iga tableti võtmist pool tundi või rohkem hirmuga silmitsi seista. Et see variant pole minu jaoks siiski sobiv.

   Ma üle aasta nagunii imetada ei plaani, ehk isegi vähem. Et selle aja elab üle kondoomiga 🙂

   • Aga kuidas sa siis toitu saad süüa? Toidu tükid on veel suuremad.
    Mis sa siis ükskord teed, kui sul reaalselt tulebki mingit ravimit hakata võtma? Peavalu tabletti ei võta kunagi?
    Minipillid on tõesti väga väiksed. Üks variant on see kaheks hammustada, või siis arutada arstiga läbi, et kas see töötab ka siis kui purustatud.
    Hirmust mingi pisikese tabletikese ees pole ju mõtet oma kaitsevahendite eelistusi muuta. Lisaks kondoomid tulevad kõvasti kallimad, üks pakk juba mingi 4 eur.

   • Tabletid poleks mu esimene valik nagunii, selleks oleks plaaster (kui imetamise ajal ainult saaks neid kasutada). Toitu ma ju närin, ei neela niisama alla. Ja ma teisi tablette näringi alati, aga pillide puhul vist ei saaks seda teha.

  • Ma ka püsisuhtes,mina keeldun igasugust jama sisse ajama (pillid,plaastrid või mida iganes) ja ei soovi,et hormoonid kõikuma hakkaks ning kasutamegi kondoomi.Ma ei tea,vb vanasti olid jube paksud ja kehvad kondoomid,tänapäeval küll mitte.Väga hea on!

  • Appi kuidas ma ei talu seda pillide-mittekasutamise- shame-i püsisuhtes. Ise olen ka suhtes ja olen täielik pillide vastane. Ma lihtsat ei taha oma keha nende hormoonidega rikkuda ja siiamaani on mees olnud rahul ja pigem ta on samamoodi selle poolt et ma mingit jama sisse ei söö. Ei ole see kuidagi mõjunud lähedusele ja seksile ega millelegi. Oleme saanud asjad ära aetud ilma raseduseta. Ilgelt käib pinda see pillide peale pressimine igast kaarest!

 2. Miks sa arvad, et viljakusmonitor usaldusväärne pole? Sa pole ju kasutand.
  Tean väga paljusid, kes kasutavad viljakusmonitori ja pole rasedaks jäänd. Lisaks selle pluss on ju see, et sa ei mürgita oma keha erinevate võltshormoonidega, mis võivad erinevaid probleeme tekitada.
  Kōige kehasōbralikum meetod antud valikutest.

  • Ei vaidle sugugi vastu, aga lugesin kuskilt, et selle efektiivsus on 86 protsenti ja seda juhul, kui sa jälgid kogu aeg oma kehatemperatuuri ja arvutadki need päevad kindlalt välja, millal seksida võib/millal mitte. Mina seda küll teha ei viitsi. See on pigem sobilik vahend just neile, kes tahavad rasestuda(selle jaoks see ju algselt ka loodi, lihtsalt seda saab vastupidi samuti kasutada). Mina tahan siis seksida, kui mul on tuju, mitte niimoodi, et on ohutud ja ohtlikud päevad jne. Minu jaoks on see siiski liiga suur jamamine – ei meeldiks selline asi.

  • K, sul on õigus. Kiidan viljakusmonitori. Kunagi sai võetud pille pärast Eileeni plaastri ärakadumist ja mine muffinisse, suur ime, et mu lähedased mind veel tunda tahavad :)))

 3. Statistika mõttes mainin, et spiraal on väga väikese failure ratega, palju väiksemaga kui plaaster ja minipillid. 🙂 Enamasti jäävad rasedaks need naised, kes lasevad panna sünnituse järgselt selle 3-aastase sünnitamata naistele mõeldud spiraali, kuigi peaksid suuremat, sünnitanud naistele mõeldud spiraali kasutama.

  • Vot sellest ma polnud kuulnudki, et nii on. Aga kuna blogimaailmas on ka spiraalilaps sündinud (lisaks tutvusringkonnas kuuldud lugudele), siis see kuidagi hirmutab. Just see, et spiraal lambist võib välja kukkuda. Tõsiasi on muidugi see, et 100-protsendilise kaitse rasestumise vastu annab mitte seksimine, aga no seda ka ei taha ju 😀

   • Mul on tuttavate seas üks spiraali-laps ja vähemalt kaks pilli-last 🙂

   • Blogimaailmas on ju ka mitu kondoomilast :D. Ise otsustasin sünnitusjärgses kontrollis nõu pidades hormoonivaba spiraali kasuks. Samamoodi ei taha teist last lähiaastatel.

   • Ma vist tean konkreetselt ühte kondoomilast blogimaailmas, aga ta ka enam ei blogi 😀 Aga jah – ega iga vahendiga võib rasedaks jääda.

 4. pillid on ju nii pisikesed, et lähevad ludinal alla kõrist? 😀 muidugi mul pole foobiat ka, siis ilmselt teised mõtted. aga kas sa ei saaks väikest tabletikest kuskile toiduampsu sisse panna või puruks teha?

 5. Üks variant peale minipillide ja kondoomi on veel.
  Rasestumisvastane implantaat Nexplanon. Paigaldatakse õlavarde naha alla.
  Toimeaine on sarnane kui minipillidel ja seega lubatud kasutada imetamise ajal.

  • Ma olen kuulnud sellest, aga ei tea eriti kedagi, kes seda kasutaks. Sinul on see implantaat? Et ma mõtlen just seda, et miks see variant eriti laialdaselt kasutusel ei ole…

   • Ei, mul endal pole. Lugesin vist liiga palju selle kohta ja natuke hakkasin kartma käes surkimist, et pärast implantaat kätte saada. 🙂
    Ise kasutan Cerazettet. Meeldetuletus telefonis igal õhtul ja võtan ilusti õigel ajal tableti ära.

  • Mina ei soovita Nexplanon implantaati. Samuti ei soovita seda enam ka minu naistearst. Miks?
   Lasin implantaadi 2015 sügisel panna. Kusjuures see oli päris valus, haha. Sel ajal naistearst soovitas seda, ütles, et uus kuum asi, paljudele meeldib. Kuulsin, et pool aastat võivad päevad ebakorraselt käia, aga olin selleks valmis. Minu puhul juhtus siis nii, et kuu aega ei olnud päevi ja siis kuu aega olid. Ja ma ei ole suur päevade ajal seksimise fänn, haha. Lisaks kogesin tujukõikumisi jne.
   Pärast u 8 kuud sellist rütmi läks asi eriti lõbusaks. 2016 suvel sai mu keha sellise rütmi, et 2 nädalat polnud päevi ja siis 2 nädalat olid, kusjuures väga rängad. See ei olnud suvel väga lõbus 😀 Pärast mingi 6 sellist tsüklit mõtlesin, et ma ei jaksa enam. Augustis helistasin ja ütlesin, et palun võtke see implantaat välja.
   Pidin veel kuu aega ootama.
   Et siis ITK naisteosakonna kirurgiaosakonda minna.
   Seal u 4 tundi ootama. Suures “ootamispalatis” koos u 10-15 teise naisega. Kes ilmselgelt elasid läbi midagi palju raskemat kui mina. Oeh.
   Lõpuks jõudis järjekord minuni. Tehti uus lõige käsivarde, surgiti ja otsiti seda implantaati, kuni lõpuks see üles leiti ja välja võeti. Personal oli õnneks professionaalne.
   Niiet jah. Siis läksin uuesti oma naistearsti vastuvõtule, et lasta endale pillid välja kirjutada. Nenede kasutamise saab vähemalt kohe lõpetada, kui ise tunned, et ei sobi. Vastuvõtul ütles ta, et jah, tegelt enam ei soovitata Nexplanoni, et umbes 8 naist 10-st lasevad selle vähem kui aasta möödudes välja võtta, sest et neile see ei sobi.

   • Jah, siis see pole ikka nii hea vahend, kui nii paljud loobuvad… Seda küll ei tahaks, et kuu aega järjest päevad oleksid.

   • Väga-väga mööda statistika. Ei ole vaja mingit jama kirjutada lihtsalt selle tõttu, et implantaat ei sobinud…
    Minul näiteks paigaldati uus implantaat kaks nädalat tagasi ehk siis läheb neljas aasta. Ei saa aru, kuidas sa paigaldamist tunda said, kui käsi ära tuimestatakse. Jah, süsti osa on naha all kibe, aga see kestab ca pool minutit ja käsi on tuim. Ka implantaadi vahetamine oli väga ok, st jälle ainult süsti osa oli ebamugav. See on minu subjektiivne arvamus muidugi. Ühtlasi pidi arst üsna kaua seda jublakat kudede seest välja tirima, aga peale selle, et sa tead, et ta seda teeb, siis muud seal küll ei ole. Mu meelest idekas lahendus, et kolm aastat rasedust vältida.
    Minul ei olnud esimesed aasta aega mensturatsiooni, lemmik aeg mu elus. 😀 Sealt edasi läks tagasi regulaarseks. Mu sõbrannal seevastu oli ka väga pidevalt mensturatsioon implantaadi tõttu ja lasi selle eemaldada. Teistel sõbrannadel ikka edulood, õnneks. Mis ma sellega öelda tahan – ega enne ei tea, kui ei proovi. Mu meelest täiesti võimalust väärt. Näiteks – ma pidin katsetama kolme erinevat beebipilli, et otsustada loobuda. Mul oli kõrvalmõjudeks meeletu kõhulahtisus, iga päev. Seega, soovitan proovida! Mina olen väga-väga rahul. Mu naistearst on näiteks ka kahe käega selle poolt…
    Jaanika, loodan, et leiad enda jaoks sobiva vahendi! 🙂

 6. Hei. See, et puusa kontrollima peate on täitsa ok. Kas Teil seda haiglas ei tehtud juba? Mul oli märtsis keiser, küll Soomes, aga meid ei lastud enne haiglast väljagi, kui lastearst on puusad üle vaadanud, pidi olema keisrilaste puhul tavaline, et kontrollitakse.
  Mul oli ka suur kutt 4452g.
  Tervituses ja paid E-le !

 7. Samuti kondoomi kasutame ja püsisuhe juba 10+ aastat .
  Lapsi juurde ei taha, oma tervist hormoonidega rikkuda ka ei taha, mees vasektoomiat teha ka ei taha 🙂
  nii et ainus turvaline ja tervislik valik on kasutada kvaliteetseid kondoome.

 8. Võid guugeldada Nuvaringi kohta. Kasutan ise juba 8-9 aastat, väga mugav. Peale sünnitust lasin spiraali panna, et hea 5 aastat mureta, aga kahjuks tekkisid tugevad migreenihood ja lasin välja võtta:( Nüüd jàlle nuvaringi juures tagasi 🙂

 9. Ka kasutame kondoomi, kunagi võtsin pille. Aaga enam ei taha oma keha mürgitada ja hormoonidega nii jõhkralt mängida. Keha väärib paremat

 10. Spiraal on väga usaldusväärne. See, et sa tead ühte, kes sellega rasestus ja teist, kellel välja kukkus, pole küll mimgi näitaja.
  Loe ikka ametlikku statistikat.

  • Ma selles ei kahtlegi, aga ma tegelikult ise ka ei taha seda. Et minu esimene valik olekski plaaster, mis hetkel on välistatud ja teine ongi kondoom.

 11. Viljakusmonitori ja kondoomi saab ju kombrineerida, st ohtlikel päevadel kasutad kondooni, muul ajal mitte. Ma kasutan viljakusmonitori juba 3 aastat ja ei vahetaks seda iial millegi vastu välja. Hormoonide tarbimine on täiesti välistatud minu jaoks – kahju nii mulle endale kui ka välisele keskkonnale. Teiseks on viljakusmonitor mulle õpetanud mulle enda keha toimimise kohta päris paljut. Kolmandaks – selle kasutamine on ülilihtne ja noh, tüüpiline, inimesed vaevlevad ikka mingite müütide käes ning hirmul on suured silmad.
  Sellelt lingilt http://toitumistarkus.ee/hormoonid-ja-naised/
  leiad lisaks huvitavale infole ka kaks huvitavat saadet. Tasub otsida Liis Orava loenguid ja artikleid selle kohta, mida hormonaalsete vahendite kasutamine endaga kaasa toob.
  Muide, Daysy metoodiline Pearl-i Indeks, kui seadme tulemusi jälgitakse korrektselt, on suurepärane ehk 0,7. See väärtus on samaväärne hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite omaga.

  • See on tore, et sulle see vahend sobib 🙂 Mina siiski isiklikult seda kasutada ei plaani, see võib olla tegelikult lihtsam, kui alguses tundub, aga no mind see ei kutsu kuidagi. Jah, ma tean, et ega see hormoonide tarbimine ei ole just kõige parem variant ehk, aga no mulle plaastri näol sobib.

   • Kõige lihtsam oleks ju vibraatorit kasutada, ei mingit ohtu. Sellisel juhul saaksin aru sellest jutust, et sul on vaja,, oma aega,,

   • Mina võin küll ema olla, aga ma olen ka tavaline inimene. Ehk siis jah – mul on vaja oma aega, et sarju vaadata, lihtsalt olla, midagi lugeda jne. Kui sina pärast lapse sündi oled 24/7 lapsega koos ja oma aega ei vaja, siis me oleme lihtsalt erinevad inimesed. Mina olen endiselt tavaline inimene, naine jne, mitte ainult ema. Minu roll pärast sünnitamist ei ole kogu aeg ainult ema.

    Lausa närvi ajavad sellised kommentaarid, sest kui mees pärast lapse sündi käib kus tahab, siis ei vaata keegi imelikult, aga kui naine käib, siis on kohe rongaema. Saage üle sellest, et ei saa kunagi kuhugi minna vms. Mõned naised vbl ei saa, sest nende mehed ei tegele lastega piisavalt, aga mina saan, sest minu abikaasa pole see mees, kes arvab, et lapsed on naiste pärusmaa. Seega saame me mõlemad olla nii lapsevanemad kui mehe/naise rollis.

 12. Ah, ära pane targutajaid tähelegi, tegelikult ei usu ma elu sees, et ükski naine suudaks 24/7 ainult emarolli etendada. Siis on läbipõlemine garanteeritud. Laps muudab küll paljut, aga sisimas oled sina ju ikka sama inimene edasi. Nii et kui abikaasa lubab ja aitab, siis lase aga käia ning võta endale ka aega. Tuleb kasuks kogu perele, kui sina oled puhanud ja heas tujus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s