Kui surm on nagunii kindel, siis miks taunitakse seda, kui inimene ise tahab kiiremini ja väärikamalt ära surra?

Pole vist olemas inimest, kes poleks kursis Jane Paberiti kurva saatusega. Kui ma eile “Pealtnägijas” seda vaatasin, siis lõpus ma nutsin. Nii jube, kuidas üks haigus võib ühest elujõulisest inimesest aja jooksul hoopis nii jõetu inimese teha…

Jane ise oli rõõmsameelne ja oma otsuses väga kindel – ta ei taha vaikselt hääbuda, vaid tahab Šveitsis enda elu lõpetada. Ja kui kõik hästi läheb, siis märtsis ta saabki seda teha (ainuke tingimus ongi, et ta peab ise suutma seda surmavat ravimit manustada – ehk siis üks käsi peab vähemalt nii palju töötama). Ja minu meelest on see nii õige otsus! Seega ma ei saagi aru, kuidas osad kommenteerijad saavad öelda, et las elab ikka nii pikalt, kui talle antud on. Kas nad on pimedad või? Kõigest vähem kui aastaga oli naine nii palju nõrgemaks muutunud, ei suutnud enam hästi rääkida ja oli täiesti ratastooli aheldatud. Naine, kes enne oli aktiivne tantsuõpetaja ja kes oli harjunud ise liikuma, olema iseseisev! Mina nii pooldan Jane otsust ja mul on hea meel, et ta lähedased on ka sellega leppinud, mitte ei palu tal seda mitte teha. Kui surm on nagunii kindel, aga saab valida vähem piinarikka viisi, siis öelge mulle, milline inimene seda ei tahaks? Ma küll tahaksin. Ma pigem sureksin silmapilkselt auto-või lennuõnnetuses,  kui hääbuksin vaikselt ALS-i või vähi tõttu. Jah, muidugi on lähedastel raske, aga surm tuleb nagunii, ALS-i puhul ellu ei jää. Ja kui inimene ei taha lõppfaasis voodisse vegeteerima jääda, sest mõistus ju veel toimib, siis peaks see olema lubatud variant. Ja selleks ei peaks mitte ajama sadu pabereid taga, et saaks Šveitsi “suitsiidi turismireisile” minna, vaid see peaks olema lubatud meie endi kodumaal, siinsamas Eestis.

Aga mõned inimesed on ohmoonid ja ajavad, et see on jumala tahtevastane (ometi peaks Eesti ju suht paganlik maa olema?) ja Jane teeb pattu jne. Esiteks – jumalat pole olemas. Teiseks – kui ta ka oleks, siis see ikkagi ei aitaks, sest ALS-i vastu ravi puudub –  seega võivad osad inimesed oma jumala endale sisse istuda, ausalt ka!

Kui minu emaga oleks sama lugu olnud, siis ma oleksin ka nõus selle variandiga olnud, et ta piinu mitte pikendada. Nagu üks Jane tütar ka saates rääkis – kui ta sisemiselt ka poleks sellega reaalselt nõus, siis mismoodi ta seda oma emale peaks mainima? Jane tahab väärikalt surra ja igal inimesel peaks see võimalus olema. Ometi on meie ühiskonnas ikka idioote, kes arvavad, et ehk ikka annab midagi teha, ehk juhtub ime – või mis veel hullem, et jumal tuleb appi. Ei tule ja sellise haiguse puhul pole imesid olemas.

Seega ainuõige asi, mida üks normaalne inimene saaks teha, on Jane otsust toetada. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis pääseb ta oma piinadest juba märtsis. Alla kahe kuu on ta perekonnal aega, et Janega koos olla, tema seltsi nautida jne. Ja siis tuleb see läbimõeldud lõpp, kus on palju vähem agooniat kui tavalise ALS-i lõpu puhul. Tõesti – kui inimene soovib, siis tuleb tal lasta väärikalt surra. Ehk on Jane lugu tõesti ka teerajaks järgmistele sarnastele lugudele ja ehk kunagi kauges tulevikus on selline asi võimalik samuti Eestis. Sest kui lootust paranemiseks ei ole ja surm tuleb nagunii, siis tulgu see pigem rutem ja ilma piinadeta. Igal inimesel peaks olema see õigus seda enda elu suhtes otsustada, kui diagnoos on nagunii nii karm – ehk siis surm…

 

14 kommentaari “Kui surm on nagunii kindel, siis miks taunitakse seda, kui inimene ise tahab kiiremini ja väärikamalt ära surra?

 1. Kui sina tahad otsustada siis otsusta ainult enda eest, aga sa ei saa seda teha kellegi teise eest, isegi oma vanemate ega laste eest , igaüks peab kõndima oma teekonna lõpuni missugune see ka poleks, mõtle kui palju on neid kes elavadki ratastoolis ja ei mõtle. Tegelikult sinul endal on see õigus otsustada keegi ei ole kätt ette pannud, ega midagi ära võtnud ma ei saa aru mida sul veel vaja mida sa piinled. 🙂

  • No sellest ma ju räägingi! Jane on oma otsuse teinud, mida teised veel kobisevad sel teemal? Ja perekond on ka nõus, mingid võõrad ainult hädaldavad, et nii ei tohiks jne. Mis see nende asi hädaldada on?

 2. Mina olen ka kahe käega eutanaasia poolt ning inimesed ei tohiks seda karta ega taunida. Muidugi on need teemad ja lein rasked. Ma kaotasin hiljuti oma ema raskele haigusele. See tekitas minuski kahetisi tundeid ja tekitab siiani, suuuuuur osa minust ju tahaks muidugi oma ema tagasi. Mu ema oli mu parim sõber ja muidugi oleks veel nii palju öelda ja oh seda armastust. Mu lein on veel nii värske, et ma ei oskagi seda kirja panna, aga ilmselt igaüks, kes on elanud üle kõige lähedasema surma, saavad neist tunnetest aru. Ometigi kui ma nägin, milline mu ema oli lõpus, kuidas ta piinles ja kannatas, siis peale meeeeeeletu igatsuse, ma tunnen ka mingil määral rahu, et nüüd tal pole enam ju valus ja raske olla, enam ta ei piinle. Kohutavalt raske on näha nii kallist inimest meeletutes piinades ja valudes. Ma mõtlen siiani, et kuidas küll ema pidi end tundma ja aeg ajalt ma tunnen lausa süümekaid või häbi, et ma olen kõige kõrvalt terve ja elus. Ma nagu saan aru, et just see lein takistab kohati inimestel mõistmast seda enesetapu soovi. Ometigi jah, olenemata lähedaste leinast, peaks inimene ise saama otsustada oma elu lõpu üle. Ise ka ei tahaks olla vang oma kehas või piinelda.

  • Just täpselt – olla oma kehas vang oleks kohutav olla.
   Aga sina pea ikka vastu ja ürita hakkama saada. Lein aja jooksul tuhmub, aga igatsus jääb ikka. Lihtsalt ei mõtle sellele enam nii tihti kui päris alguses.

 3. Ma ei saa samuti aru , miks tahetakse Sveitsis surra , miks siin inimene seda teha ei saa? Ma ei saa ka sellest aru , kas tal olid selle haigusega ka valud? Saates paistis ta olema elurõõmus ja uskumatu et ta sellises otsuses oli kindel.
  Mida arvad porgandi teisest saatest? Minuarust oli see saade huvitav kus nad käisid kuid saate tegelaste tegevus ja eneseväljendus oli tõesti natuke lapsik . Kahjuks nad rääkisid nende kohtade kohta vähe kus nad käisid Itaalis linnades ja lõpuks eksisid raudtee jaamas ära . Vaadata seda saadet saan , kuid mulle jätab see saade ikkagi sellise mulje nagu nad ise ka ei tea kuhu nad lähevad ja mida söövad.

  • No Eestis pole ju selline asi lubatud, issand jumal! Kuidas saab nii lolle küsimusi esitada? Ja sa vist olid ka pime, et ei näinud, kuidas ta aastaga palju nõrgemaks jäänud oli. Elurõõmus oligi ilmselt sellepärast, et ta oli oma saatusega juba leppinud.

   Porgandi saade ei läinud paremaks, ikka oli sama halb.

 4. Printsesside jaoks peaks igas esmaabi karbis ampull olema, muidu pole ju väärikas, surma peab ka väärtustama, muidu teel Türisalu pangani segaduses jõuab võibolla mitu mitu korda ümber mõelda.

  • Kui inimene on nagunii surmavalt haige, siis peaks tal jah õigus otsustada olema, kaua ta piinelda tahab. Kui mõni tahab nii pikalt, kui talle antud on, siis pole selles ka midagi halba. Aga kui mõni teine tahab varem ja mitte nii piinarikkalt ära surra, siis peaks see võimalus tõesti olemas olema. Ja meie kodumaal Eestis.

 5. no küll on tore, nüüd on blogijatel millest kirjutada- üks ja teine ja kolmas jne. A kallis printsess- kas sina toetasid juba rahaliselt tema otsust või otsustasid, et blogides oled “moraalseks toeks” ?

 6. Uskumatu et inimesed leiavad isegi midagi kobiseda teise otsuse üle. Nagu tõsiselt need kobisejad tahaksid ise olla vegeteerivad juurviljad ja vangid enda kehas. Uskumatu lihtsalt. Ja noh usklikud võivad üldse oma patud sinna samusesse pista. Usklikud on kõige ajupestumad olevused ja raske aru saada kuidas 21. sajandil ikka veel keegi religioosne on ja muinasjutte usub, lisaks tuleb teistele ette tikteerima oma muinasjuttu ja uskumusi. Ja kõigele lisaks moslemeid Eestisse ei taha kes tulevad enda paska peale suruma, aga oma paska ikka suruvad. Täpselt samasugused silmakirjateenrid.

  • Jah, igal inimesel võiks olla valik. Ega keegi loomulikult ei sunniks assisteeritud enesetappu tegema, aga kui inimene seda tõesti sellises olukorras soovib, siis peaks see lubatud olema.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s