“Saad lapsed, siis muudad oma arvamust!”

Kusjuures ma üldjoontes nõustun selle ütlusega, mida öeldakse neile naistele, kellel veel lapsi ei ole. Et saad lapsed, siis muudad oma arvamust! Seega ma ei raiuks kunagi kivisse seda, et laps magab ainult oma voodis või nutiekraani kunagi ei anna jne. Samuti ei hakkaks ma lastetuna vaidlema selle üle, et kui mina kunagi lapsed saan, siis nemad enam selles vanuses mähkmeid ei kannaks jne. Sest elu läheb ikka omasoodu ja enne, kui last pole, pole mõtet ka selliseid asju ette planeerida. Nagunii läheb teistmoodi.

Ja ma usun 95 protsendi ulatuses tingimusteta armastusse, mis seostub lastega. Seega kui mu laps oleks täiskasvanuna gei, lesbi, saaks 15-aastaselt lapse või teeks kellegi selles vanuses rasedaks, siis ma igal juhul toetaksin oma lapsi. Lesbide ja geide vastu pole mul absoluutselt mitte midagi ja kuigi 15-aastaselt lapsevanemaks saamine on minu meelest väga vara, siis kui nii juhtuks mu lastel, siis ma kindlasti toetaksin. Vahet ei ole siis, kas otsustatakse abordi või sünnitamise kasuks. Ikkagi toetaksin. Samamoodi võiksid mu lapsed uslikuks või veganiks hakata – absoluutselt toetaksin (seda siis mõistuse piires, eksole). Kui keegi mind kogu aeg kirikusse ei sunni minema ega käse mul veganiks hakata, siis pole minu asi teiste inimeste iseloomu muuta. Ka oma laste mitte.

Küll aga oleks paar asja, mida mina emana või pigem inimesena ei suudaks taluda. Ja siinkohal ei ole pädev see arvamus, et kui on oma lapsed, siis andestad kõik. Kui ikka minu laps otsustaks täiskasvanuna, et tapmine, vägistamine või ISIS-esse kuulumine oleks need teemad, mis talle täiega huvi pakuvad, siis ta võiks heaga unustada ära, kes ta siia ilma tõi. Sellistes olukordades minu jaoks veresidemed ei loe.

Muidugi mul oleks kahju ning ma ilmselt hakkaksin mõtlema, et mida mina valesti tegin, et mul nii kohutav laps on. Kuid mõnikord inimesed lihtsalt on sellised, alati ei sõltu kõik kasvatusest. Seega jah – päris tingimusteta armastusse mina ei usu. Kõike ei saa andestada ega tolereerida lihtsalt sellepärast, et oled kellegi sünnitanud.

Mul õnneks pole perekonnas ühtegi sellist näidet tuua, aga kui ma isegi oma vanaemaga täiskasvanuna ei suhelnud, sest ta oli lihtsalt halb inimene, siis ilmselgelt nii hullude näidete puhul, nagu ma enne tõin, seda inimest ei eksisteeriks minu jaoks. Ka oma lapse puhul mitte. Ma oleksin peaaegu oma vanaema matusedki üle lasknud, sest ma ei armastanud teda eluajal, tema surm jättis mind külmaks… Vedasin end siiski kohusetundest teiste pereliikmete vastu kohale, aga mul ei olnud kahju, et ta surnud oli. Ma polnud temaga nagunii viis aastat enne surma suhelnud, sest ma ei käinud teda kordagi hooldekodus vaatamas. Ma vihkasin lapsena vanaema juures olemist ja kuigi seal oli laud alati lookas toitudest, mida mu enda kodu kohta ei saanud öelda, siis isegi see polnud piisav põhjus, et ma oleksin tahtnud seal käia. Mida vanemaks ma sain, seda vähem ma teda külastasin. Mõnikord läksin vaid selle tõttu kohale, sest vanaema viskas vahel pappi, kui kooliaasta läbi sai. Seega see vereliini näide ei päde, kui inimene on halb. Minu jaoks vähemalt mitte. Ja see on juba iseloomus kinni – mitte et siis mõistad, kui oma lapse saad jne. Kas see teeb mind empaatiavõimetuks või lihtsaks inimeseks, nagu eelmise postituse kommentaarides väideti? Võib-olla, aga päris 100-protsendilist tingimusteta armastust minu jaoks ei eksisteeri. Ka oma perekonna ega tulevaste laste puhul mitte.

10 kommentaari ““Saad lapsed, siis muudad oma arvamust!”

 1. Vanaema on veits teine asi kui laps ka. Aga selle teema üle vaielda polegi mõtet, sest noh, sul pole ju veel lapsi. Ja olgem ausad, kui sa nad saad, siis ma kahtlen, et sa iial sellise dilemma ees oled, et mu laps on mõrtsukas, kas peaks lahti ütlema 😀

 2. pigem on sinust jäänud selline radikaal veidi homofoobne ja ekre tüüpi inimene. kui teed valesti pea maha, elu on aint must ja valge ning kõik muu ei kõlba.
  samas su noormees on sind veidi teinud pehmemaks loomult aint grammi. et seda mida sa ei usu pole näind pole olemas ei sobi. a kui kaaslane maadles haigusega n.ö siis tekkis sul ka kaastunne, huvi ja uskumus, et kõik pole alati nii kerge.
  mina ka oma ühe vanaema matustel ei käinud ega hakanud seda idüllilist kaastunnet peremudelit mängima”. kuna käituti aastaid vastikult minuga, siis miks minagi peaks midagi sel hetkel tundma. kuigi teine vanaema oli kauge a kuidagi nõrgem ja heasüdamlikum võõram, käisin ikka matustel. et jah.
  kui sul oli noorena laud lookas on ju tore vanaema juures, samas kui suhted pole head ja võõras vms probleemid, siis on isegi mõistetav.
  eks katkised inimesed olegi veidi kurjad ja tõrjutud ja üleolevad. a küll elu neid õpetab olema ka hell ja hea õigel hetkel. kasvõi kui lapsed tulemas vms.

  • Oi ei, EKRE mulle küll ei meeldi. Ja mu üks väga hea sõber on gei – seega geisid ja lesbisid pooldan küll. Pooldaksin ka siis, kui mul seda geisõpra ei oleks. Ma olen ainult teatud asjades radikaalne, aga neid inimesi ma küll ei mõista, kes geisid või lesbisid ahju tahaks visata. Seega tulla ütlema, et ma olen homofoob, on vist küll viimane asi, mida teha. Mind pigem ajavad need inimesed närvi, kes neist halvasti arvavad.

   Mu vanaema ei armastanud mitte kedagi siin maailmas. Kui ehk mu kõige vanemat õde natuke. Oma pojast ehk minu isast polnud tal ka sooja ega külma, tahtis vaid, et kõik tema pilli järgi tantsiksid. Ta üldiselt vihkas kõiki ja kõike, kuigi inimesed polnud talle midagi teinud. Ning just sellepärast ta ei olnudki hea inimene.

   • no ja, kuid mingi aeg kirjutasid kuda ühesoolised ei või abielluda ega lapsi kasvatada. et ühiskond ei ole valmis ja nagu sinule ka ei sobiks või. siis mingi tõrge ikka on.
    kamandajast inimesed on jah vastikud, kuid su isa jõi ka ju võibolla see vanaemale ei meeldinud ja tal omal oli lapsepõlv raske. keerulistest inimestest peab, kas eemale hoidma või siis ise parem olema tulevikus. muud midagi teha ei saagi väga.

   • Eesti ühiskond ei olekski selleks veel valmis. Minul pole mingit tõrget, aga see on reaalsus hetkel. 10 aasta pärast ehk juba oleme.

 3. Tunnen isiklikult ühte ema, kelle 18 aastane poeg on mõrtsukas, pussitas julmalt ühte vaest joodikut 11 korda kui ma ei eksi, võttis veel surnult dressid seljast ja kandis neid ise.. Ehk siis ehtne psühhopaat ja sotsiopaat ja mida iganes veel- ja ema õigustab ja kaitseb poega süüdimõistmisele ja kohtuotsusele vaatamata, nunnutab ka külvab hea ja paremaga üle ka veel iga kord kui pojuke vanglast koju käima lastakse. Nii et ei ole midagi nii, et emaarmastus ei ole võimalik oma mõrtsukast lapse vastu. Jutu mõte- IKKAGI sa ei tea enne, kui sa ise samas situatsioonis ei ole!

  • Kindlasti on teiste puhul see asi võimalik. Minu puhul ei ole lihtsalt, sest minu jaoks psühhopaat ning mõrvar ei oleks minu laps, ma lõikaksin ta oma elust julmalt välja. Ja kogu lugu. See ei tähenda, et teiste jaoks see võimalik poleks, et nad oma lapsi ka selles olukorras toetavad. Mina ei toetaks.

 4. Kunagi käis reklaamist läbi üks asi, mis pani mind mõtlema.Teema oli siis selles et inimene kes teenib 2000€ kuus kuid ei kasvata lapsi või pole last teinud ei panusta riiki. ja veel kusagilt käis läbi lastetusmaks, ma ei tea mis kas kusagil riigis on olemas lastetusmaks.
  see lastetusmaks on vist kaheteraline mõõk. ühed vist pooldaks seda, aga tekib küsimus kas ma olen sunnitud last saama. kas mina elan oma elu või poliitika elab minu elu, pannes mulle ette ultimaatumi, kas ma saan lapse või ei. Kui ei taha last siis hakka maksma. Minu arust absurd.
  Kui poliitika hakkab mind kamandama siis on pildil midagi valesti.
  Mis sa arvad sellest, kui tahetakse panna inimesele, kes last ei tee panna peale maks, justkui karistuseks. Kindlasti on see sellised paare kes lihtsalt ei soovi lapsi ja kõik.

  • Nõukogude ajal oli lastetusmaks meestele olemas. Aga naistele ei olnud. Mehed, kes olid üle teatud vanuse ja ilma lasteta, pidid maksma. Ma ei tea, palju see summa oli küll 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s