“Rodeo”/ Mul ei oleks raske leppida sellega, kui mu lapsed oleksid geid või lesbid, aga nunnade ja munkade puhul poleks see mõistmine küll nii kerge… /Hea Lapse arhiiv ja minu stiilinäited aastatest 2001-2003

Täiega pühapäeva tunne on, kuigi on laupäev. Niimoodi see üks lisaks saadud puhkepäev mõjub! Ehk siis väga hästi mõjub! 🙂

Siiani on nädalavahetus vaikselt sujunud. Eile käis mu parim sõbranna Põlvas külas, nüüd tuli ta ise autoga (sai äsja load ja elab ise ka nagunii Põlvamaal). Pläkutasime niisama ja õhtul tulime kallimaga Tartusse, sest tal on täna siin töö. Enne käisime veel kallima vanemate juurest läbi ning viisime neile ka värvitud mune.

Neljapäeval vaatasime kallimaga Põlvas ära dokumentaalfilmi “Rodeo”, mis rääkis siis Mart Laari esimesest valitsuse ajast. Ma pole eriti suur ajaloofänn, aga see film mulle küll meeldis. Just see pool, et saigi konkreetselt näha, millist elu 90-ndate alguses elati ja mis kohati idiootseid otsuseid tollel ajal kõrgemalt poolt tehti (samas nii mõnedki olid hädavajalikud). Ja see kauaoodatud hetk, mil 1994-ndal aastal lõpuks Nõukogude väed Eestist välja saadi. Mina kusjuures arvasin siiani, et kui 1991.aastal taasiseseisvumine toimus, siis suht varsti saadi ka Nõukogude vägedest Eestis lahti, aga näed sa siis – selleks kulus veel kolm pikka aastat ja kui oleks venkude teha olnud, oleks veelgi kauem kulunud. Sest kogu aeg leiutati mingeid ettekäändeid, miks ei saa neid vägesid siit välja viia. Nii et soovitan vaadata seda filmi, sest kui juba mulle see meeldis (kes ma pole suur ajaloofänn), siis meeldib see vist küll kõigile 😀 Just eile kallima vanemad ka meenutasid seda aega, kui neile mainisime, et “Rodeot” vaatasime.

Kallima vanematest rääkides, siis ma üritasin mitmeid kuid tagasi mingi ööbimise Retrobesti ajaks Otepääle saada, kuid kõik olid broneeritud juba. Andsin alla ja mõtlesin, et eks elu näitab, mis saab. Ja kallima isa hankiski meile ööbimise ühes külalistemajas (tutvuste kaudu) – seega sellega pole ka enam muret 🙂 Muidu oleks pidanud Põlvasse või Tartusse sõitma, aga see oleks tüütu olnud – nüüd saab kallim ka end vabalt tunda ja paar õlut libistada, muidu ta poleks saanud seda teha, sest oleks pidanud õhtul roolis olema (kui me just telgis poleks ööbinud, aga Eesti ilma arvestades ei kõla see juunikuus eriti ahvatlevalt). Aga jah, ööbime 900 meetri kaugusel peokohast, mis on täitsa okei jalutamiseks 🙂 Kuna Retrobestil on komme, et inimesed panevad end 90-ndate stiilis riidesse, siis on plaan sama teha. No sinna on veel aega, aga enne seda saab siis kaltsukas käia ning kõrge värvliga teksaseid otsimas käia 😀

Eile oli “Roaldi nädalas” teemaks munkade ja nunnade elu Eestis. Ning Eestis elav ainuke munk ei olegi isegi eestlane, vaid Poolast pärit (ka saates näidatud nunnad olid Poolast pärit). Ma kusjuures olin ka alati arvanud, et nunnad on kurjad naised, aga need olid küll väga lõbusad 😀 Kuremäe kloostris elavad nunnad tunduvad küll suht kurjad (sinna juhtudes on selline mulje jäänud), aga need Narva omad olid hoopis rõõmsamad. Mina väiksena arvasin, et nunnad ja mungad võivad vähemalt omavahel sebida, oh mind totukest 😀 Need nunnad rääkisid seal saates armastusest ja sellest, kuidas nad Jumalat armastavad. Minu kui mitteuskliku jaoks on alati sellist juttu naljakas kuulata. Eks sellega ongi see teema, et ma võin usklikest aru saada küll, aga üks asi ongi see, et sa Jumalasse usud ja vahel kirikus käid ning palvetad, teine ja hoopis radikaalsem variant on see, kui sa reaalselt nunnaks või mungaks hakkad ning paljudest maisetest naudingutest loobuma pead. Kujutaksite elu ilma seksita ette? 😀 Ma küll ei kujutaks. Kui seksita suudaks veel ehk elada, siis just see, kuidas nad seal kloostris suht maailmast eraldatuna elavad – no see on veel raskem. Jah, need Narva nunnad käivad küll paljusid abistamas jne, sest see kuulub nende ülesannete hulka, aga see pole siiski see. Nagu see munk seal saates ütles, et ta mitteusklikul isal oli väga raske sellist otsust mõista, et poeg järsku mungaks otsustas hakata. Mina ütlen ausalt, et minu jaoks oleks suht kerge leppida, kui mu laps oleks lesbi või gei, aga mul oleks hoopis keerulisem aru saada sellest, kui juhtuks nii, et mu enda ihuvili otsustaks nunnaks või mungaks minna. Ja arvestades veel sellega, et ma ise pole absoluutselt usklik inimene 😀 Samas – teiste eest elu elada ei saa, seega lõpuks peaks vist ikka leppima.

Ma kolmapäeval sirvisin Hea Lapse arhiivi, sest me parima sõbrannaga just arutasime, kuidas meie sõprus sealt alguse sai. Kahju, et sealt samast arhiivist Stiina vanu numbreid leida polnud võimalik (seal olid paljud ajakirjad toodud, aga Stiinat kahjuks ei olnud), sest seal olin ma ka mitu korda koos pildiga raamaturubriigis esindatud. Ma olin omal ajal ikka tihe Heale Lapsele kirjutaja ja lisan siiagi mõned stiilinäited neist asjadest, mis ma sinna saatsin (ja mis ka avaldati).

Jaanuar 2003 🙂 Siis mul tegelikult oli juba mitmeid kirjasõpru, oma parima sõbrannaga hakkasin ma kirjutama suvel 2001, aga ju ma tahtsin neid juurde saada. Teistega ei jäänud sõprus lihtsalt püsima. Lemmiklauljad pole need, kes siis olid, aga bändid on suht samad (kui Meie Mees välja arvata, ma võin seda nüüd ka kuulata, aga enam lemmik ei ole). Ja see telefoniga rääkimine on päris hea aspekt, sest kõik mu töökohad on alati olnud telefonidega seotud 😀 Telefonikaarte kogusin tõesti, aga nüüdseks olen kõik minema visanud.

Juuli 2001 – perekonnanimes on väike trükiviga 😀 Aga aru ma ei saa, mis päiksest ma jahun, kui mulle pole tegelikult kunagi päike meeldinud 😀

Oktoober 2002. Tol ajal meeldis mulle tihti igasuguseid teste ise koostada, mida ma siis Heale Lapsele saatsin. Mõnikord vedas ja lausa avaldati ka.

 

 

 

8 kommentaari ““Rodeo”/ Mul ei oleks raske leppida sellega, kui mu lapsed oleksid geid või lesbid, aga nunnade ja munkade puhul poleks see mõistmine küll nii kerge… /Hea Lapse arhiiv ja minu stiilinäited aastatest 2001-2003

 1. Oh pean ise ka seda saadet järgi vaatama. Mu üks väga hea sõbranna läks ka Kuremäe kloostrisse siis põhimõtteliselt nunnaks, pidas seal vist vastu umbes aasta kui ma õigesti mäletan. Ta on muidu olnud kogu elu siis õigeusklik ja perekond ka tal(ta on äärmiselt armas ja hea inimene, aga usk on teema millest ma temaga rääkimist väldin). Noh ära ta sealt tuli, rääkis et kohutav, selline tunne, et oled seal, teed tööd, iga päev sama ja oodata pole absoluutselt mitte midagi. Nüristav ja masendav, vist peale seda tal oli mingit sorti depressioon ka, aga mitte see kõige hullem, mingi kergem vorm.
  Ma ise pole üldse usklik inimene, ma ei seedi igasuguseid religioone kui selliseid. Pean seda ajupesuks ja nunnaks ning mungaks minemine on minu arvates täielik jaburus, oma elu raiskamine ja lihtsalt vegeteerimine lootes et see seda nende jumalat tegelikult ka kotib. Inimesed on endale välja mõelnud mingi piirangud, kujutavad enda peas ette mida jumal tahab ja mida mitte. Ma usun et iga usklik ja loomulikult ka mitte usklik inimene peaks tegema vahet elementaarsel halval ja heal. Kui mitteusklik inimene veel teeb sigadusi siis vähemalt ei leia ta endale mingit vabandust vaid lihtsalt ongi oma sitase inimloomusega, aga kui usklik teeb sigaduse siis poeb ta jumala ja jumala tahte taha võtmata vastutust enda tegude eest!
  Minu arvates usklike inimeste jutus puudub igasugune loogika, nad ei oska asju põhjendada ega seletada. Nad lihtsalt usuvad midagi, usuvad tulevast paradiisi ja igasugu jama. Kuigi see maailm on eksisteerinud juba miljardeid aastaid ja näed, kus inimkond omadega on, ikka pasa otsas, kurjust täis ja sõditakse. See on inimloomus ja kuniks ei muutu inimloomus ei muutu miski. Sellest nad aru aga ei saa.

  • Soovitan järele vaadata tõesti. Ka mina ei mõista neid inimesi, kes nunnaks või mungaks lähevad, aga mul õnneks selliseid inimesi tutvusringkonnas pole ka. Seal saates näiteks öeldi, et sul on võimalus üheksa aasta jooksul ümber mõelda, kui sa nunnaks lähed. Pärast seda oled nii-öelda Jumalaga abielus ega enam niisama minema ei saa. Need naised seal saates olid nunnad juba kuskil 25 aastat, nemad ei saaks enam niisama lihtsalt loobuda. Kuigi ma usun, et kui inimene juba üheksa aastat on nunn olnud, siis ta enam ei tahagi ära minna, sest kui juba niikaua vastu pead, siis ju sulle selline kudemine meeldib. Mul on hea meel, et su sõbranna siiski aru sai, et see nunn olemine on üks mõttetu saast.

   Mina ka ei seedi seda usu taha pugemist. See Jumal andestab kõigile pättidele, mõrvaritele jne loosung on puhta pask. Mõni veel toob vabanduse, et selliseid inimesi ei peaks karistama, sest küll Jumal karistab. Jumal ei karista kedagi (sest teda pole olemas!), sellised inimesed peaksid vanglas istuma ja sinna jäämagi. Kogu lugu.

   • Hea et leidub veel môistlikke inimesi:)
    Vaatasin jah järgi. Mul oli kogu aeg seda vaadates nina krimpsus :D:D muide selle mu sôbranna kohta, tal on küll elu jooksul päris mitmedki usklikule kohased põhimõtted muutunud. Seega jah. Ta mul ainus inimene tutvusringkonnas selline selge usklik, noortest siis. Teisi ei tule küll meelde.

 2. Minu jaoks on kummaline see ” enam niisama minema ei saa”. Mis mõttes nagu? Mis nad teevad sinuga siis kui sa lihtsalt minema marsid?! Panevad keldrisse kinni või? 😀

  • Vot ei teagi, aga saates öeldi, et üheksa aasta jooksul võib ümber mõelda, aga hiljem saad mingi sõrmuse endale sõrme, et oled nii-öelda Jumalaga abielus 😀 Võib-olla on mingi megatrahv? Samas see tunduks ebaloogiline usukummardajate puhul.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s