Fakk/Mis kurat siin Eestis toimub? /ÄSK 18+versioon

Fakk. Fakk. Fakk. Kirjutasin just pika postituse ja kõik kadus ära. Sellist nalja pole mul enam ammu juhtunud, sest WordPress salvestab automaatselt mustandeid, aga sel korral jooksis arvuti kokku – ja salvestatud oli ainult pealkiri. Ilmselt ma enam ei jaksa ega taha sama pikka postitust kirjutada, sest ma ei viitsi, aga lühidalt öeldes :

Eestis juhtub viimasel ajal palju koledaid asju. Arstitudeng Tartus leiti lõpuks ikkagi surnuna 😦 Nüüd on üks Pärnu noormees kadunud… Nende mõlema ühine nimetaja on see, et nad jäid just pärast ööklubis pidutsemist kadunuks. Loodame, et Pärnu noormees leitakse siiski elusalt.

Täna oli Tallinnas ohtlik situatsioon, kus üks mees hakkas nugadega vehkima, mille tulemusel politsei ta maha lasi. Kurb olukord nagunii, aga mind kõige rohkem hämmastas osade inimeste reageerimine, kus hakati politseid süüdistama. Ma ei viitsi topelt kribada, seega kopin selle, mis ma juba Facebookis selle kohta ütlesin:

Lugedes sama teema Facebooki kommentaare Postimehe lehel ei saa ma aru inimestest, kes reaalselt leiavadki, et politsei käitus valesti, kui noaga ründaja maha lasi, et oleks pidanud ikka kuidagi leebemalt jne… Kas politsei oleks pidanud sellele tüübile serenaadi laulma või? Hoiatuslasud õhku tehti, mees ei võtnud kuulda ja vehkis noaga edasi, politsei tegi ainuõige otsuse, kui teda tulistas (ja kui tegutseda on nii lühike aeg, siis oleks jalga tabamine raskem nagunii olnud, mida kõik “targad” seal välja pakkusid jne). Kas oleks siis parem olnud, kui politsei oleks oodanud ja keegi teine oleks veel võinud viga või surma saada (või politsei ise). Mis maailmas me küll elame, kus sellise juhtumi puhul leitakse politsei töös vigu ning hakatakse kaitsma inimest, kes ei allunud politsei korraldustele? Kurb juhtum nagunii, aga ma ei leia, et peaks süüdistama politseid selles, et nad suutsid inimest takistada kellelegi teisele viga tegemast (jah, tema enda elu hinnaga, aga see oli puhtalt mehe enda süü).

Empaatiavõime on hea omadus, aga sellel võiks kuskil ikka piirid ka olla…. Tundub, et tänapäeva maailmas kritiseeritakse neid, kes suudavad sellises kriisiolukorras teha reaalseilt õigeid otsuseid (ehk siis politseid) ja kiidetakse seda, kes on ise süüdi, et asjad üldse nii kaugele läksid (ehk siis nugadega vehkijat).

Ma enne kirjutasin pika jutu sellest, kuidas ma ei mõista, kuidas inimesed ometi saavad süüdistada politseid sellises olukorras, kus nad käitusid väga õigesti. Ning ei mõistagi. Politsei ülesanne ongi tagada inimeste ohutus ja kui nad peavad selleks tulistama, siis seda nad teevadki. Kas oleks siis parem olnud, kui see ründaja oleks saanud süütuid inimesi pussitada? Kas alles siis oleks pidanud politsei reageerima? Meil peaks olema hea meel, et politsei sellises olukorras nii kiiresti reageeris ning ükski süütu inimene surma ega viga ei saanud. Kas see, et tegemist oli ilmselt vaimuhaige inimesega, peaks meis rohkem kaastunnet tekitama? Minus küll ei tekita, ta ise oli süüdi selles, et ta maha lasti. Ja nii ongi. Minu mõistus lihtsalt ei võta, kuidas mõned näevad politsei süüd seal, kus neil seda absoluutselt pole.

Kuna ma ühes suvises postituses kirjutasin väga palju sellisest mängust nagu ÄSK, siis mulle saadeti ÄSK 18+ versioon. Ja mis mul selle vastu ikka olla saaks, kui mulle tahetakse midagi saata, mille ma ilmselt nagunii ise oleksin ostnud. Samuti polnud sõnagi juttu sellest, et ma peaksin sellest blogis kirjutama või mis veel hullem – kellelegi midagi välja loosima. Olen mitmest asjast ära öelnud just sellel põhjusel, et ma ei hakka mitte kunagi mitte kellelegi midagi oma blogis välja loosima. See pole minu stiil lihtsalt.

ÄSK-i uus versioon on muidu väga äge, seda sai ka nädalavahetusel mängitud. Natuke häiris võib-olla see, et osad sõnad nendel küsimustel on eri värvidega, aga see polnud ka nii suur asi. Ma muidugi lootsin veel vürtsikamaid küsimusi, aga seksiga seonduvaid oli piisavalt. Kuid siiski – firmaüritustel ehk pole parim mõte seda mängida, sest peaks ikkagi neid küsimusi esitama inimestelt, kellega seda piinlikku olukorda ei tekiks (mina ei olegi firmapeol neid küsimusi küsinud, see oli lihtsalt näide).

Vot selline lugu siis. 20 minutiga kirjutasin uue ja palju lühema postituse, sest ma ei viitsi enam nii põhjalikult selgitada nagu enne. Krdi WordPress, ma ütlen! 😦

Mõned näited ÄSK 18+versioonist

Nädalavahetus oli nostalgiline – sai oma varasejalgades kribatud luuletusi loetud, mis ma 13-15 aastaselt kaustikutesse kirjutasin. Mu käekiri oli väga loetamatu ja on seda siiani! Õnneks ma kirjutan käsitsi suht harva 😀

Üle-eelmisel nädalavahetusel sai sõbrannaga peol käidud, enne seda oli minu juures väike istumine (sai niisama pilte klõpsitud). Käisime Vabankis, aga igav pidi oli, sest olin juba kell 02.00 kodus. Maasikat ei trumpa miski üle!

Prillidega näeb mind pigem harva – näiteks kodus telekat vaadates

🙂

15 kommentaari “Fakk/Mis kurat siin Eestis toimub? /ÄSK 18+versioon

 1. Kas sa mängisid seda kahekesti? Saab seda üldse kahekesti mängida?
  Mõtlen, et mehega oleks päris huvitav seda mängida 😛

  • Saab küll kahekesi mängida, lihtsalt paar küsimust jäävad siis vastamata. Näiteks selline, et kellega tahaksid siit seltskonnast elukaaslased ära vahetada jne. Üldiselt on enamus küsimusi selliseid, millele saavad ka ainult kaks inimest vastata 🙂 Mina mängisin meessoost isikuga kahekesi ja väga tore oli 🙂

 2. Tegemist oli nelja politseiametnikuga, kes saavad aastas korduvalt väljaõppeid erivahendite kasutamiseks. Nende käsutuses on pumppüss kummikuulidega (mille lask halvab inimese ajutuselt, see on nagu teleskoopnuia löök) ja kindlasti on igal ühel vööl teleskoopnui. Nad saadeti sündmuskohale teadmisega, et keegi isik jalutab nugadega linnas ringi ja näeb ilmselgelt ohtlik välja. Kuidas nad saavad öelda, et neil polnud aega reageerida? Sa ei eelda ju sellises olukorras, et jaa, ma ütlen talle, et pane käest oma noad ja ta teeb seda. Sa eeldad kõige hullemat. Neli sellist ametnikku, kellel on teleskoopnui vööl, saavad haigest nugadega vehkijast kindlasti jagu. Pane tavainimene sellisesse olukorda, kus keegi tuleb noaga teda ründama ja siis ürita pärast selgitada, kuidas ründaja rindkerre tulistamine ja seega tapmine oli ainuõige otsus. Nii lihtsalt see asi ei käi. Ma saan aru, et noaga vehkija käitus absoluutselt valesti ja mõistetamatult, aga see ei tähenda, et meie oma politsei võiks valesti käituda. Öeldi, et tulistanud ametnik oli “mõnda aega” politseis töötanud. Mida see tähendab? Kaks nädalat? Kaks kuud? Ma ei tea, kas neile seal politseis seda õpetatakse, et mis inimese närvikavas toimub pärast seda, kui ta on teise inimese tapnud. Hea tunne see ilmselt ei ole… Praegune sündmus on toimunud, aga ma loodan, et järgmine kord (ptui, ptui, ptui) käituvad nad operatiivsemalt. Elu ei ole nii must ja valge, et öelda, et näed, see inimene käitus nii valesti, oligi õige otsus ta maha tappa.

  • Jah, seda küll, et kõik pole nii mustvalge selles mõttes, et tavainimene oleks kinni läinud, kui ta niimoodi ennast peaaegu rünnanud inimest oleks tulistanud. Kuid see ei tohiks üldse nii olla. Peaks olema hoopis niimoodi, et sellele ei järgne karistust, kui ohtlik inimene likvideeritakse pärast KORDUVAID katseid teda peatada – ole sa siis politseinik või tavainimene.

 3. Minu isiklik arvamus on, et kui Politsei oleks lubanud tal lihtsalt ringi jalutada (“ei olnud ju ohtlik”) ning oodanud näiteks kellegi psühholoogi tulekut, siis oleks võinud juhtuda see, et ta oleks kedagi rünnanud… ja siis küsitaks jälle, et kus Politsei küll oli, miks nad oma tööd ei teinud.

  Minu arust on kahetsusväärne, lausa julm, et inimene pidi oma elu kaotama ja veel niimoodi – päise päeva ajal, filmituna teiste poolt, võimalik, et ta oma pere vaatas neid videoid enne kui neile teada anti, et tegu oli temaga. Küllap oli ta vaimsete häiretega, võimalik, et ta polnud päris võimeline käsklustele alluma. Muidugi oleks parim lahendus olnud lasta teda jalga vms kehaossa.
  Ent: videos on näha (tänatud, et on olemas videomaterjal, sest muidu kindlasti keegi süüdistaks, et ta lasti julmalt maha) kui lähedale jõudis see inimene ametnikuni (käevarre või kahe kauguseni). Ametnik viivitas viimase hetkeni ja tegi laske õhku – lausa kolm. Need noad, mis tal käes olid – üks neist oli päris pikk ja korralik kööginuga, kindlasti ohtlik. Ma leian, et inimese surm on kahetsusväärne, aga ametnik tegi mida oli vaja, et olukord de-eskaleeruks. Vaevalt, et ta tulistas inimese meelega surnuks, küllap on lasu teinud meeski šokis (sellest oli uudistes juttu, et see jääb kummitama aastateks), sest tema tahtis meest peatada, mitte tappa.

  Muidugi on diskussioon vajalik – kasvõi arutlemaks selle üle, et mis muud vahendid (palgaline kriisipsühholoog, läbirääkija Politseis, kummikuulid, taserid) on kättesaadavad, et relv jääks kõige viimaseks lahenduseks. Aga tulla inimeste poolt süüdistama, et ametnik lasi külmavereliselt inimese maha, ei ole minu arust õige. See inimene kujutas endast ohtu teistele, aga võimalik, et ka iseendale. Tugitoolist ja arvuti tagant on väga lihtne öelda, et Politsei oleks pidanud tegema seda või teist, aga et keegi meist pole pidanud sellises olukorras sellist valikut tegema, ei saa me seda ka päriselt mõista. Loodan, et nii juurdlus Politseis annab hinnangu nii mehe käitumise kui ka Politsei enda töö üle. Maailm kahjuks pole selline roosamanna, kus absoluutselt kõike saab jutu ja paiga lahendada, mõnikord on lahendused tõesti traagilised. Ning see on traagika – noore inimese ootamatu (ja suht mõttetu) surm, ametniku süü, et ta lasi inimese maha; teiste ametnike ja ministeeriumi arutelu, et kas oleks saanud midagi teha teisiti; küllap ka perekonna endi mõtted, et mis läks valesti jne.

 4. Enamus ütlevad seda et miks ei võinuks kasutada taserit e elektrišokirelva. Ega elektrišoki relv ei ole ka nii ohutu kui arvata võiks, sest elekter on ju väga ohtlik asi. Elekter võib tekitada südamerütmihäireid, või südame sootuks peatada. Ma ei taha ja ei paiguta ennast mitte kummagile poole, et kas politsei tegi õigesti või valesti. Arvamust võib ju avaldada, aga ma arvan, et mina hoidun sellest arvustamisest.
  Öeldakse et väljapääsmatuid olukordi pole igale asjale on lahendus, lihtsalt tuleb kainelt mõelda ja mitte rapsida.
  Üks asi millele ma veel mõtlesin on see et oleks võinud ka veel hullemini minna. Isik tormas politseiniku suunas, aga mis oleks saanud siis kui isik oleks nuge politseinku poole visanud, aga noa lennutamiseks on oma kindel tehnika, sama on ka kirve viskamisega. Olen käinud Hansapäevadel ja seal peale ambust laskmisele võimalik visata ka kirvest pakku. pealtvaatajal võib see tunduda kergena, aga usun et tegelikult on see palju raskem kui arvata muidugi nuga on kergem kui kirves, aga tehnikat ka seal vaja.

 5. Ma arvan, et Ta oleks saanud vangist välja ja hiljem kellegi ikka ära tapnud..
  Ma arvan, et politsei käitus õigesti.

 6. kui see nugadega tüüp juba aasta algul oli vandenõuteooriaid täis, käis paljalt ringi ning enne pole abi saanud või ei aidanud, siis mõnda inimest ei saagi tervendada, kui ta seda ei taha. ja reaalsustaju on kadunud. samas kas kohe inimest mõrvata, ma ei tea, kas ta oleks kedagi rünnanud nugadega, võibolla oli see hullumeelse teadlik enesetapp iseendale. võibolla oleks pidanud mingi kriisiläbirääkija vms kohal olema, a ega selliseid inimesi ette ei tea. samas olevat olnud noorena võimekas inimene ja oma vend on ka kuulsus, võibolla jäi selle varju ja keeras peast ära, ei tea kunagi mis tagamaad seal on.
  samas kas sellest peabki palju kirjutama ja halvustama, sest kui raske see võib perele olla.
  ning kui ikka politseile ei alluta hoiatuslaskude ajal siis võibolla viimasel sekundil ongi ründav olek vastu tagasi halvale inimesele õige tegu.

  sa särad jälle kuigi need viimased pildid tunduvad veidi nõiaella juuksed, siis tegelikult see must valge on suhteliselt kena pilt.

  ning miks sul blogi on printsessi nime all seda ma kohati ei mõista. pigem oled sa selline kärsitu rahutu hing, mis printsessi kuvandiga väga ei sobi.

  • Ega ma ise ka ei tea, miks mu pseudonüüm blogimaailmas on Printsess 😀 Kunagi ammu sai see nimi pandud ja niimoodi see jäi ka. Kuid eks igas neius on veidikene printsessi 🙂

   Ma olen hetkel suht õnnelik jaa, ei saa salata 🙂

 7. Ühiskond on ebanormaalne, kui väikesed pätid ripuvad võllas aga suured pätid sõidavad tõllas. Teate, te praegu õigustate simulantide mahalaskmist aga päris mõrvarite, pedofiilide, kurikameeste jne ellujätmist ja see pole normaalne. See mees tegi vabaduse väljakul showd, kui kõik vähegi kahtlased inimesed maha lasta, siis jäävad teile ainult päris kriminaalid, kes ei tee showd vaid tulevad teile salaja ja pimedas ja päris kavatsustega tappa, vägistada jne.
  See pole esimene ega viimane rünnak, politsei on pidanud veel hullemate rünnakutega toime tulema, kirved, mootorsaed jne. Aga professionaalne politsei tõrjub igasugused rünnakud (kuigi osad tõesti väärivad kuuli). See politsei oli lihtsalt maha laskma saadetud.
  Kui noaga ründav mees on ohtlik ja tuleb maha lasta, siis päris mõrvarid, lapsi pilastanud ja naisi põlema pannud mehed jne jne on veel miljon korda ohtlikumad ja väärivad rohkem mahalaskmist. Kas saate aru? Kui te seda ebaõiglust ei mõista, siis saate karmakaristuse.

  Ühiskond, kus väikesed pätid ripuvad võllas ja surevad, aga suured pätid sõidavad tõllas ja heal juhul saavad paar aastat vanglat, ei ole jätkusuutlik ja väärib karmakaristust.

  • Kõik sellised inimesed peaksid võllas rippuma, kes niimoodi käituvad! Ja mis krdi showst sa räägid? Lolliks oled läinud või? Jah, kahju muidugi, et selle inimese elu niimoodi lõppes, aga ta oli teistele ohtlik. Politsei lasi mitu hoiatuslasku, aga teda ei huvitanud. Kas sinu meelest oleks pidanud politsei ootama jääma, et mida ta järgmiseks korraldab? Mina nii ei arva.

   • Jupiter, sa lähed närvi, seega pole sul õigus.
    “kahju muidugi, et selle inimese elu niimoodi lõppes, aga ta oli teistele ohtlik” ja päris mõrvarid, pedofiilid, roolijoodikud pole ohtlikud? Ta oli ohtlik, sest võis nugadega tappa, sama ohtlikud on roolijoodikud, sest võivad autoga tappa. Aga rumalate aju ei võta seda, kuni nad elu käest õppetunde saavad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s