Maavärin Mehhikos

Ma tean, et maailmas on palju katastroofe, aga Mehhiko maavärin on kuidagi eriti hinge läinud. Kuna väga palju hävis ka see väike kohake, mille lähedal ma elasin, siis nägin mitmete vanade tuttavate Facebooki staatusi, kus keegi küsis, et kas sellest inimesest on midagi kuulda olnud jne. Kusjuures – see suurem maavärin toimus 19.septembril (neid oli mitu) ja ajalugu kordas ennast –  1985 aastal täpselt samal kuupäeval oli neil veel tugevam maavärin, kus hukkus lausa 10 000 inimest. Sel korral on hukkunuid alla tuhande, aga see arv võib veel tõusta, sest rusude alt tuuakse endiselt hukkunuid välja. Alguses toodi ka elusaid välja, aga nüüd on juba aega möödunud ja elusaid inimesi leida ilmselt eriti ei saa enam…

Pealinnas Mexicos varises lausa üks kool kokku, kus väga palju inimesi surma sai…

Lisan mõned jubedad videod ka siia lõppu, mida maavärin mõnede piirkondadega Mehhikos tegi. Mina seal piirkonna lähedal elasingi, kus esimene video tehtud on.

See viimane video on vast kõige jubedam, tehtud pärast seda, kui kool kokku varises ja kui abi veel jõudma pole hakanud. Inimesed hakkasid ise lapsi rusude alt välja aitama. Kuigi palju kriitikat sai ka see mees, kes selle video tegi, et ta ise appi ei läinud, käskis hoopiski teistel minna. Tegelikult on maavärinate puhul oluline see, et rusude alt inimesi otsides oleks vaikus, sest muidu pole kuulda neid, kes sinna kinni on jäänud (ja kes võivad appi karjuda). Vot selliseid videoid vaadates ma alles mõistan, kui vedanud on meil siin Eestis elades, et meie selliseid asju läbi elama ei pea.

 

 

6 kommentaari “Maavärin Mehhikos

 1. Ma olen vist kusagilt kuulnud seda asja, et tegelikult väriseb maa pea igal pool, aga lihsalt need nii väiksed ja me ei tunne neid võnkeid. Ma mäletan kui Eesti oli väike maavärin. Ma just vennaga õppisin kui vend müksas mulle jalapihta, arvates et mina väristasin, aga pärast tuli välja et oli maavärin. Kui ma ei eksi siis see oli aasta 2006 või 7. aga tegelikult väriseb maa igal pool lihtsalt need aparaadid ei mõõda nii väikset värinat.

  • Kahe otsaga asi. Ühtpidi ma mõistan seda iseseisvuse soovimist, sest neid on piisavalt ja nad saaksid vabalt hakkama. Teistpidi oleks Hispaaniast kahju, sest Kataloonia on rikas piirkond ilma milleta Hispaania kaotab nii palju. Sellepärast ei tahetagi ju Katalooniast ka loobuda.

   Kuid vaadates meie endi ajalugu, siis kindlasti pooldan nende iseseisvust, sest meie ju saime selle võimaluse, las saavad nemadki. Nad saaksid suurepäraselt hakkama.

 2. Sa näed välja nagu ilus versioon Jana Hallasest. Hämmastav sarnasus.
  Ma ka pooldan Kataloonia iseseisvust, kuigi ma ei saa aru, nad on ju hispaanlased, neil pole eraldi keelt nagu eestlastel. Pigem nad tahavad üksi rikkad olla, ei taha seda teistega jagada. Häbi.

  • Katalaanidel on eraldi keel, lausa mitu. Peamine on katalaani keel, mida õpetatakse koolides ka hispaania keele kõrval (kunagi oli neil lausa niimoodi, et kuni 11-nda eluaastani õpetati koolis kõike ainult katalaanis, alles siis lisandus hispaania keel – ja sedagi mitte kõigil juhtudel). Aastal 2009 käisin ma ühes katalaani pulmas, kus pruut oli kasvanud üles Kataloonia maapiirkonnas ega rääkinud sõnagi hispaania keelt. Kogu pulmatseremoonia toimus samuti katalaanis, millest ma midagi aru ei saanud, sest seda ma ei oska.

   Minu Hispaania tuttav Mario (Jalgpallifänn) räägib nii hispaania kui katalaani keelt, sest ta on Barcelonas üles kasvanud. Tema ema on Andaluusiast pärit ega räägi sõnagi katalaani keelt. Lisaks oli Franco diktatuuri ajal katalaani keel üldse keelatud. Sellel ajal kolis Mario ema juba Katalooniasse, kuid ei õppinud katalaani kunagi ära, sest siis ei tohtinud seda absoluutselt rääkidagi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s