Täna me räägime eesti keele lõpukirjandist

Täna me räägime eesti keele lõpukirjandist. Sellest on küll juba neli aastat möödas, kui mina gümnaasiumi lõpuklassis käisin – ehk siis sama palju on ka möödas sellest ajast, kui ma kuus tundi higistasin, et midagi normaalset kokku tuleks. Kusjuures mina olen õnnelik, et lõpetasin veel sellel ajal, kui oli ainult kirjand, sest praegune süsteem mulle ei meeldiks. Kui juba kirjutada, siis on lihtsam 800 sõna kokku vorpida, aga teha mingi lühikirjand, lisaks veel päris palju grammatikat – pole päris minu teema. Kuigi paljudele vist meeldib. Eriti meeldib see süsteem neile, kes pole erilised kirjutajad, sest sellisel juhul ei pea neid sõnu nii palju välja pigistama. Minu puhul oli lugu pigem vastupidine, sest kirjandid kippusid alati liiga pikad ning lohisevad olema.

Mina kirjutasin teemal “Mille poole püüdlevad tänapäeva noored?”  Sain 79 punkti ja olin väga rahul, sest proovikirjandi sain ma ainult 62 ( Proovikirjandi teemaks oli “Internet – võimaluste andja või võtja?”). Kuigi üldiselt jäid mu koolis kirjutatud kirjandid alati sinna 70-75 kanti, üle 80-ne saada ei õnnestunud (See oli päris hea tulemus, sest meil oli väga karm eesti keele õpetaja, mina sain temaga normaalselt läbi, aga õnnetumad olid need, kes üldse kirjandeid kirjutada ei osanud).  Siiani on mul veel endal alles see täpne jaotus, kuidas need punktid lõpukirjandis jagunesid:

Hindamiskriteerium Maksimumpunktid Tulemus
Vorm/ülesehitus                         5 /                      3
Sõnavara/stiil                             15 /                  13.5
Õigekiri                                          35 /                   35
Sisu                                                45 /                     27

Mind ennast üllatus kirjandi puhul see, et ma sain õigekirja eest maksimumi, aga sisu eest läks nii palju kaduma. Tavaliselt kaotasin ma õigekirjast alati seitse punkti (Seal oli vist see reegel, et kui midagi oli valesti, siis vähenes see punktide arv kohe seitsme võrra). Ja sisu eest sain ma tavaliselt alati 36 (Seal toimus langus üheksa punkti võrra. Ehk siis kui sisu polnud 45 väärt, siis sai 36, järgmine tase oli 27 juba). Nii et selles mõttes ma küll pettusin, aga samas kokkuvõttes tulid päris normaalsed punktid (Ja ületasin enda rekordi ühe punktiga, sest oma õpetajalt sain ma kõige kõrgemaks punktisummaks 78 :D).  Kuigi 79 ja 80-ne vahel on ainult üks punkt, siis tundub see siiski üüratu vahe, ma mõtlesin kogu aeg, et krt, oleks võinud siis juba 80 täis tulla 😀

Naljakas oli see, et eesti keele kirjandit kartsin ma kõige rohkem. Ma ei kartnud seda, et ma läbi kukun, aga ma usun, et oleksin lihtsalt häbi kätte otsad andnud, kui ma oleksin kuskil 50 punkti saanud. Mu ego oleks paraja hoobi saanud. Samas oli meil klassis üks neiu, kes sai ainukesena klassikirjandite tulemuseks 90-100, seega kõik eeldasid, et eks lõpukirjand läheb sinna kanti, aga sealt tuli “ainult” 75 punkti. Tegelikult on see ju hea tulemus, aga kui kõik eeldavad sinust rohkemat, siis on jama küll. Ja kui sa isegi tegelikult eeldad. Ja noh… eks oma õpetajal on juba kindel arvamus inimesest välja kujunenud, seega ei pruugi see enam nii objektiivne tulemus olla. Kuna meil ei olnud klassis väga palju häid kirjutajaid, siis olin mina üks neist (Kuigi tulemuste põhjal ju ei eeldaks, aga kui keegi meil üldse üle 70 sai, siis see oli juba hea tulemus). Ja ma ka tegelikult kartsin, et võib-olla olen liiga ülehinnatud hoopis. Sellepärast ma õiget lõpukirjandit põdesingi, sest seal hindab ju keegi, kes pole su stiiliga harjunud. Kuigi eks see õige ole, et see niimoodi on, sest kui oma õpetaja hindaks seda ka, siis oleks see arvamus väga subjektiivne.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s