Ametid, mis on Eestis naistele keelatud

Mu ühte väga head sõbrannat on alati huvitanud rongid ja teda paelub kõik sellega seonduv. Siiani polnud ta veel sellele niimoodi mõelnud, aga nüüd tahtis ta teada saada, kuidas oleks võimalik vedurijuhiks saada. Kuid oh imet – Eestis on 229 ametit, mida naised ei või teha, vedurijuht on üks neist (ei diisel-, auru- ega elektriveduri juht).

Täpset nimekirja ma Riigi Teatajast kätte ei saanud, aga sellekohased samad artiklid:

http://www.elamugrupp.ee/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1642

http://meestekas.net/?p=12518

http://www.rajaleidja.ee/akab/?id=12830

Ma saan aru, et paljud neist ametitest ei paelu mitte kunagi naisi, aga neid kohe niimoodi ära keelata? Artikkel on päris vana, võib-olla on hetkel neid ameteid veel rohkem…  Või see nimekiri ei kehti enam? Ma lugesin mingit 2008 aasta Päevalehe artiklit, kus oli öeldud, et paari aasta jooksul peaks see nimekiri väiksemaks muutuma, aga ma pole rohkem uurinud.

Jah, ma tean, et see mõjuks naiste tervisele halvasti, aga samas… Mis tänapäeval enam tervisele halvasti ei mõjuks? Põhimõtteliselt selliseid ameteid polegi enam olemas ju. Ilmselt on see nimekiri sellepärast selline, et kaitsta naiste tervist, sest just nimelt nemad saavad ju emaks… Mõnes mõttes see jõuab kohale, aga samas… See võiks siiski mingil määral valikuline olla ju. Iga inimene peaks ise teadma, millega ta riskib, kui sellise ameti valib.

Artiklist:

Sotsiaalministeerium küll kinnitab, et nimekiri on vananenud, kuid samal ajal ei kiirusta seda ka kustutama. Siiani on tehtud lihtsalt ettepanek kaotada see uuest töölepinguseadusest. See jõustub aga vastuvõtmise korral alles 2010. aastal. Seega kehtib veel vähemalt kaks aastat määrus, mille järgi ei tohiks naised töötada näiteks vedurijuhi või torulukksepana.

Kas 2010 aastast on see siis muutunud? Mina ei suutnud seda 2011 aasta töölepinguseadusest välja lugeda, aga selliste asjade lugemine paneb mul nagunii alati pea valutama, seega võib asi olla lihtsalt selles, et ma ei saa pointile pihta 😀

24 kommentaari “Ametid, mis on Eestis naistele keelatud

 1. Kunagi ma lugesin ühte sellist nimekirja ja ma sain aru, et seal on tehtud vahet selle järgi, et naised saavad 1 satsu mune terve elu peale, et neid ei tohi rikkuda. Aga ma ei tea, tõesti, tänapäeval on juba poodi leiva järele minek reostatud igasuguste raskemetallide ja heitgaasidega. Samas, miks pole siis meestele jalgrattasõit ära keelatud…? Mõjub ka meestele väga halvasti.

  Meelde jäi vaskpuhkpillide osiste valmistaja. 🙂

  • Minu meelest võiks ka see nimekiri väiksem olla. Võib-olla 20 ametit, aga samas… Kui ikka mõni asi niimoodi köidab, siis peaks see olema naise oma vaba valik, kas tahab sellega tegeleda või mitte. Ei tohiks olla kellegi poolt ära määratud, et nüüd ei tohi sellega tegeleda, sest munarakud võivad kahjustada saada jne.

   • Mhmh, ainult et pärast kaebab naine tööandja kohtusse ja nõuab 29 miljonit eurot valuraha, kuna töö tegi viljatuks ja see polnud töölepingus caps lockiga kirjas esimeses lõigus. See pole minu arvates niivõrd naise enda kaitseks, kuivõrd tööandja kaitseks. 😀

    Sekundeerin Rentsile, et miks naised võivad töötada nt. trollijuhina, aga mitte elektriraudteel, absurdikas. Ilmselt võib selles näha kellegi tegematajätmisi. Umbes, et aastal 1894 pandi paika, et naine ei või vedurijuht olla (sest naised on… /sisesta omadussõna siia/) ja keegi pole viitsinud seda 110 aastat muuta, sest seaduse või määruse muutmiseks tuleb ju reaalselt vaeva näha.

  • Rajaleidjas oli öeldud niimoodi: Vedurijuhi töös tuleb alati arvestada sellega, et kaubarongid võivad vedada ohtlikke kaupu ja et liikluses võib juhtuda õnnetusi. Seega ei tohi vedurijuhtidel olla tervisehäireid, haigusi ega puudeid, mis võiksid tekitada raudteeliikluses ohtlikke olukordi. Vedurijuhil peab olema hea kuulmine ja nägemine ning silmade ja käte vaheline koordinatsioon. Eestis on naistel keelatud töötada auru-, diisel- ja elektriveduri juhina.
   Vedurijuhid peavad regulaarselt läbima tervise- ja teadmistekontrolli.

   Minu meelest kahjustab see nii mehi kui naisi mõlemaid, miks ometi see naistele keelatud on? Mina ei saa ka sellest aru. Või arvatakse lihtsalt, et naistel pole nii hea silmade ja käte vaheline koordinatsioon? Igal juhul diskrimineerimine.

  • Vibratsioon põhjustab viljatust. Kuigi selle põhimõtte järgi peaks ka trollijuhi amet keelatud olema. Pissile ka ei saa. Ja vedurijuhi abi ka pole enam 🙂 Oled täitsa üksi.

 2. Ota, keegi tahab teist vedurijuhiks saada või? Või teab keegi kedagi, kes tahab, aga ei saa?

 3. Nagu nüüd selgus, siis uue tööseaduse kohaselt on määrus kehtetu, nii et ma võin oma sõbrannale edasi öelda, et tal on see võimalus siiski olemas! 🙂 Aitäh, Katarina, et seda ütlesid 🙂

 4. Seda nimekirja ei ole üldse enam. See on seadusevastane. Võib pöörduda ka soolise võrdõiguslikkuse ametniku poole ja tema käest järele kontrollida. Meiliaadress on sotsmini lehel.

 5. See on hea teema. Pani mind ka mõtlema ja kuna talv on tulemas, siis teemasse.. kas naine jõuluvana võib olla? Kui jah, siis habemega või ilma? Aga kas peaks siis olema habemega naine või võib kasutada valehabet? nojah, küsimusi tuleb siit mitmeid.. aga vastuseid?

  • Veel ei taha jõuludest midagi teada! 😀 Kuid kui juba rääkida, siis naine võiks küll jõuluvana olla 🙂 Kindlasti pakuks see mõnele naisolevusele huvi! 😀

   • Kuule Rents mul lapselapsed loevad ka seda blogi niiet ürita diskreetsust säilitada

 6. ma käisin kord norra vedurijuhtide kohtumisel eesti vedurijuhtidega. norrast oli 2 naist ka. nad rääkisid, et see töö on täiesti tavaline töö, ei midagi erilist, aga kuna seal makstakse pisut rohkem kui mujal, siis mehed hoiavad seda kohta kiivalt endale. ehk – arenenud riikides on naisvedurijuhid, neid pole palju, aga nad on olemas ja tänapäevane rong ei ole mingi söega töötav must koht.
  eestis pole, minu teada, ühtegi naissoost veduijuhti.

 7. Tore on, et selline nimekiri on muudetud kehtetuks – ju siis on töötingimused ja -keskkond muutunud ohutumaks? Juhin aga tähelepanu sellele, et arvatavasti peeti kunagi seda nimekirja koostades silmas ikkagi eelkõige veel sündimata laste tervist. Äkki naiste tervis polnudki nii oluline?

  Teema ise, veel sündimata lapsed, pole minu jaoks juba ammu aktuaalne. Aga ikkagi intrigeeriv – kas kusagil oleks ka nimekiri meestele mittesoovitavatest elukutsetest. Nendest, mis ohustaksid tulevaste laste tervist? Peaksin tegema vist päringu vastavale volinikule.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s